reklama

Paulo Coelho vzkazuje: Nenechte si zničit Prahu

Světoznámý spisovatel Paulo Coelho přijel do Prahy oslavit život, radost a přátelství. Hledá zde rovněž malíře, se kterým se potkal v roce 1982.

Paul Coelho
Paul Coelho | Foto: Richard Klíčník

Romány brazilského spisovatele Paula Coelha čtou miliony lidí z celého světa a oddané fanoušky si našel i v Česku. Do Prahy tentokrát nepřijel mluvit o svých knihách, ale uspořádat oslavu. Co slaví? Život, radost a taky přátelství. V pražském hotelu Mandarin na Malé Straně jsme s ním strávili příjemnou hodinku.

Českou metropoli navštívil už několikrát, poprvé v roce 1982 a už tehdy si ji zamiloval. "Jezdili jsme tenkrát na vlastní pěst, koupili jsme si populárního průvodce Evropou za 5 dolarů denně. Do Prahy jsme přijeli večer, byl leden a v prvním hotelu nám nemohli vyměnit peníze," vyprávěl angličtinou se španělským přízvukem na setkání s novináři v pražském Mandarin hotelu.

Tentokrát mu dělala společnost nejen manželka, ale i jeho věrní přátelé. Právě ti jsou, jak Coelho sám říká, možná to nejdůležitější, co v životě máme.  

Dnes Paulo přichází celý v černém. Že je umělec je znát na první pohled, kolem krku má uvázaný elegantní šál. Ve srovnání s tím, jak srdečně působí jeho knihy, on sám působí tak trochu nepřístupně. Ale asi není divu, na ulici ho denně staví zástupy lidí.

Abychom trochu prolomili ledy, ptáme se, jak se mu u nás líbí. To na cizince vždycky zabírá. I na Paula: V Praze se cítil vždy příjemně. Zamiloval si nejenom zdejší architekturu a otevřenost Čechů. Miluje i českou kuchyni a především pak české víno. A právě proto se zde rozhodl oslavit jubilejní třicátý ročník večírku, který pro své přátelé při příležitosti svátku svatého Josefa v různých městech každoročně pořádá.

"Na prvním večírku nás bylo asi 30, potom to postupně začalo bobtnat a letos jsem musel vyhlásit, že maximum je 150 osob. Když se všichni dozvěděli, že letošní setkání bude v Praze, chtěli samozřejmě všichni přijet," dodává se smíchem a mává na jednoho ze svých známých, kteří ho přímo do hotelu přišli podpořit.

Čtěte také: Bjukitchen: Luxusní dovolená hezký život nedělá

Oslava je každoročně určena pro stejný okruh lidí a fungují pro ni jistá pravidla. Existuje i černá listina, na které se ocitnou všichni pozvaní, kteří nedorazí. "Následující dva roky se pak zúčastnit nemohou, takže se nikdo neodváží, odmítnou mé pozvání," směje se Coelho. Pozvaní rovněž na večírek nesmí přivést své přátele nebo partnera, pokud tedy dotyčný není také pozván.

Tajemného muže nenašel

Do Prahy přijel Coelho hledat také neznámého malíře, kterého potkal v roce 1982 a nechal si od něho nakreslit portrét. "Byl tehdy velmi levný, už si to nepamatuju přesně, ale dal jsem mu pravděpodobně jeden dolar," vzpomíná na setkání s mužem.  

Druhý obrázek, portrét svojí ženy, od něj dostal zdarma. Věnoval mu za něj alespoň krabičku cigaret a zapalovač.

"Byla zima, leden, on maloval, měl rukavice s ustřiženými prsty, a já si v tu chvíli říkal, ten člověk to dělá, protože to opravdu miluje a ne kvůli penězům,"zavzpomínal. Neznámého malíře pak hledal přes Facebook. Spousta lidí jeho výzvu sdílela, přesto se ho nepodařilo najít a dotyčný se sám nepřihlásil. "Je to škoda, protože já na něj nikdy nezapomenu," dodal.

Letos knihu nevydá

Slavný spisovatel zavzpomínal i na své začátky, kdy se živil jako textař. Přestože byl podle svých slov hodně úspěšný, rozhodl se přestat. "Cítil jsem, že je to hodně generační věc. Ke spolupráci mě potom vyzýval Bono Vox a Peter Gabriel, o kterém si mimochodem myslím, že je to moje dvojče, ale já jsem řekl, že odolám pokušení, že už je to za mnou," podotkl s tím, že se opravdu snaží soustředit pouze na psaní knih. 

"Snažím se každé dva roky vydat nový román. Nicméně teď vás požádám, abyste se všichni zatvářili hodně smutně, protože letos žádnou knihu nevydám," zavtipkoval.

Na závěr hodinového setkání slavný spisovatel zalitoval, že nemůže všechny přítomné pozvat na zmíněný večírek a zároveň poděkoval. "Jste opravdu skvělá země. Chci vás zároveň požádat, abyste Prahu chránili před invazí nových budov a invazí developerů, kteří nerespektují nic jiného než peníze. Byl bych rád, kdyby tu i za padesát let byly ty malebné malé uličky," uzavřel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Fotila breakdance v pásmu Gazy i rappery z Ugandy

Zumba je out. Jaké cvičení bude v kurzu letos?

Chcete začít běhat? Zima je ideální čas

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama