reklama

Otevřené bydlení: Když sousedy nedělí žádné dveře

Představte si, že přijdete domů a v celém domě chybí dveře. Uprostřed zdí, které vás dělily do sousedů, jsou okna, která se nedají zavřít.

Foto: archiv PR

Současný svět se zase pomalu učí žít v komunitě. Po dlouhých desetiletích, kdy bylo fenoménem spíš odcizování, začíná společnost pociťovat nedostatek sdílení čehokoli. Právě na to se rozhodli reagovat dva mladí designéři z Harvardu a představili koncept otevřeného bydlení.

Jeho cílem je probudit ve společnosti utichající touhu po reálné komunikaci s okolím, vytváření komunity či schopnosti pomáhat i těm, které osobně tolik neznáme. Architekti a designéři Khoa Vu a Wilson Harkhono se rozhodli začít u základů, tedy u místa, kde člověk bydlí, a kde také tráví nejvíce času.

Koncept otevřeného bydlení představili v rámci udílení letošní ceny Lexus Design Award, jejímž tématem bylo zlepšovat svět prostřednictvím spojování lidí. Projekt, s nímž se mladí umělci dostali až do finále, je založen na tom, že jeho obyvatelé jsou v permanentním vzájemném kontaktu. Každý sice má svůj vlastní byt a své pokoje, nicméně celý bytový dům není oddělen žádnými dveřmi. Součástí jsou také vyloženě společné venkovní i vnitřní prostory. Některé zdi jednotlivých bytů navíc mají okna vedoucí k sousedům. Může jít o jeden samostatně stojící dům, ale také o celé sídliště.

"Boříme hranice, které lidem brání spolu komunikovat i spolupracovat. Chceme je naučit znovu sdílet jeden prostor. Proto jsme zkusili jeden velký prostor přeměnit na místo pro společné, avšak pohodlné bydlení," shodují se designéři. Na tomto společném projektu začali pracovat během svých studií na Harvardu v roce 2017.

Mysleli přitom samozřejmě i na potřebu člověka mít své soukromí, svůj klidný kout a místo, kam se může schovat, když zrovna potřebuje klid na odpočinek či práci. Nejde proto o jeden velký otevřený byt. Naopak je záměrně členitý tak, aby příjemným způsobem propojoval veřejný a soukromý prostor.

Khoa Vu (původem z Vietnamu) a Wilson Harkhono (původem z Indonésie) se poprvé setkali na Univerzitě Berkeley v Kalifornii, kde oba s výborným prospěchem vystudovali obor Architektura. Jejich práce se vždy zaměřovala na bourání zažitých přístupů v architektuře. V současné době oba studují design na Harvardské univerzitě.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama