reklama

Ohněte drát do krásy! Oživíte zapomenuté řemeslo

Historie drátování, tohoto téměř zapomenutého, ale v dnešní době opět oživovaného řemesla, hobby a umění, je velmi zajímavá. Vyzkoušejte si dovednosti dávných řemeslníků

Různé zdroje se rozcházejí, pokud jde o dobu vzniku drátování. Někdy se klade až do pravěku, jiní autoři píší o období před třemi sty lety.

Ti označují za původce drátování Slováky, šikovné lidi, kteří nejdříve pouze pro vlastní potřebu, ale velmi rychle i pro ostatní zájemce z blízkého i širokého okolí opravovali a zpevňovali kameninové hrnce, pekáčky, pánve. Používali k tomu zajímavou techniku - praskliny v kamenině zalepili rozžvýkanou střídou chleba a poté nádobu opletli drátěnou sítí. Tím ji zpevnili. Postupovali tak nejenom u nádob poškozených, ale i bezvadných, čímž je zabezpečili preventivně a u nádob na svařování mléka tak dokonce - vytvořením distanční vrstvy mezi dnem hrnce a plotnou - vylepšili vlastnosti hrnce pro jeho účel, protože nedocházelo k připalování.

Drátování a krása

Dráteníci postupem času vyšli z rodných vesnic a nabízeli své služby na Moravě, v Čechách, Rakousku, Německu, ale i ve vzdálenějších zemích Evropy…

V současné době ztratilo drátování svůj původní smysl - nepečuje o nádoby, se kterými pracujeme při vaření. Stalo se z něho umělecké řemeslo a hobby mnoha lidí, zvláště žen, které mají větší smysl pro detail a preciznost než muži. Drátování poskytuje člověku v uspěchané době radost z umělecké činnosti.

Co budete potřebovat?

Pro drátování není nutné mít rozsáhlý „arzenál" pomůcek a vybavení, nevyžaduje ani specializované dílny. Základní pomůckou jsou kleště (je dobré jich mít několik v různých rozměrech a účelu použití), dále je třeba kladívko a ocelová podložka, která nám zastoupí kovadlinku, abychom na ní mohli sklepávat spirály. Pro přípravu spirál budeme potřebovat také nevelkou zásobu tyček a trubek různého průměru (může jít o pletací jehlice, delší hřebíky a podobně).

Nakonec bude nutné si opatřit několik druhů drátů: železné, železné pozinkované, mosazné, měděné a měděné pocínované. Tyto dráty mají různou barvu, tvrdost a sílu, proto je dobré mít v zásobě několik druhů, abychom mohli vhodně volit ten nejlepší pro zadaný účel.

Výrobky z drátů

Z drátů si můžeme vyrobit mnoho různých výrobků pro radost svoji i spokojenost blízkých. Můžeme napodobit dávné dráteníky a odrátovat různé nádobky a lahve. Získáme tak atraktivní vázy a ozdobné předměty. Pomocí této techniky je možné se pustit do výroby bižuterie, netradiční, nebo i ve vzorech podobnou zaběhnutým výrobkům, ale vždycky s pečetí originality našeho snažení.

Návody k práci

Mnohý z nás by třeba chtěl také chtěl začít drátovat, ale zarazí ho neznalost postupů a celková nezkušenost v tomto oboru.
Známe tři základní techniky drátování.  První je označována za „základní", vychází z původní práce dráteníků a můžeme jimi oplétat hrnce nebo jiné nádoby. Tak zvaný „plotový" nebo i „králičí" výplet je možno použít také na zpevnění nádob, ale lze ho vytvořit také jako plochu (proto též „plotový"). „Smyčkový výplet" je nejněžnější, nejvíce zdobný a používá se hlavně k ozdobení kraslic. Není vhodný ke zpevňování nádob.

Návody k této práci nalezne každý na internetu a v četných tištěných publikacích vydaných na toto téma. Ovšem nejlepší cesta k úspěchu vede přes účast na specializovaných kurzech, kde zájemci dostanou odbornou průpravu a získají tak tolik potřebné znalosti pro tuto zajímavou činnost.    


"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama