reklama
 

Kde se vzal Halloween a jak se slaví napříč planetou

Tenhle svátek v našich končinách příliš velkou tradici nemá, ale oblibu si, podobně jako třeba Valentýn, pomalu získává. Proč ne, vždyť obzory je třeba si rozšiřovat, nicméně (vlastní) tradice držet. Odkud vlastně Halloween pochází a jak se slaví v různých koutech světa?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Halloween je původně anglosaský lidový svátek, který se tradičně slaví 31. října, tedy den před u nás obvyklým svátkem Všech svatých. Země, kde se Halloween velkolepě oslavuje a spadá do všeobecně známých (i uznávaných) svátků, jsou například Spojené státy americké, Kanada, Velká Británie, Austrálie, Nový Zéland a další, převážně anglosaské země.

  Věděli jste, že název "Halloween" vznikl zkrácením anglického výrazu „All Hallows‘ Evening“, tedy „Předvečer Všech svatých"? halloween, k citátu, žena.cz

Mezi symboly Halloweenu patří dýně, kostýmy, masky a strašidelná výzdoba. Děti v hrůzných oblecích putují dům od domu a "koledují" o sladkosti. Domácnosti jsou tradičně vyzdobeny pestrými dekoracemi s "děsivým" nádechem a na stole se objevují nejrůznější dobroty laděné - jak jinak - přesně v tomto duchu.

Halloween je především o zábavě a chuti se tak trochu bát. Tradice se ovšem stát od státu liší; a právě na toto téma je následující grafika.

Tak spolu s námi nahlédněte pod pokličku nejstrašidelnějšího svátku v roce…

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama