reklama

Kde se vzal Halloween a jak se slaví napříč planetou

Tenhle svátek v našich končinách příliš velkou tradici nemá, ale oblibu si, podobně jako třeba Valentýn, pomalu získává. Odkud vlastně Halloween pochází a jak se slaví v různých koutech světa?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Halloween je původně anglosaský lidový svátek, který se tradičně slaví 31. října, tedy den před u nás obvyklým svátkem Všech svatých. Země, kde se Halloween velkolepě oslavuje a spadá do všeobecně známých (i uznávaných) svátků, jsou například Spojené státy americké, Kanada, Velká Británie, Austrálie, Nový Zéland a další, převážně anglosaské země.

  Věděli jste, že název "Halloween" vznikl zkrácením anglického výrazu „All Hallows‘ Evening“, tedy „Večer Všech svatých"? halloween, k citátu, žena.cz

Mezi symboly Halloweenu patří dýně, kostýmy, masky a strašidelná výzdoba. Děti v hrůzných oblecích putují dům od domu a "koledují" o sladkosti. Domácnosti jsou tradičně vyzdobeny pestrými dekoracemi s "děsivým" nádechem a na stole se objevují nejrůznější dobroty laděné - jak jinak - přesně v tomto duchu.

Halloween je především o zábavě a chuti se tak trochu bát. Tradice se ovšem stát od státu liší; a právě na toto téma je následující grafika.

Tak spolu s námi nahlédněte pod pokličku nejstrašidelnějšího svátku v roce…

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama