reklama
 

Na hlavu: Které psychologické filmy jsou nejlepší?

Každý z nás je někdy na hlavu. Stav vašeho duševního zdraví teď můžete porovnat s těmi nejlepšími psychologickými filmy.

Foto: Falcon Film

Od čtvrtka 20. dubna do neděle 23. dubna se bude v pražském kině Světozor konat filmový festival, který vám ukáže známé snímky z pohledu duševního zdraví. Zúčastnit se můžete také workshopů s názvy jako je třeba Duše a první pomoc či Laboratoř sexuologie.

Součástí přehlídky jsou i přednášky známých psychologů, které doprovází jednotlivé projekce. Těšit se můžete třeba na Amadea, sci-fi thriller Ex Machina, animovaný film pro děti i dospělé V hlavě, kultovní Trainspotting, mistrovský výkon Julianne Moore ve filmu Pořád jsem to já a řadu dalších.

Jedinečný doprovodný program

Pokud jste už všechny filmy viděli, ale zajímá vás téma seberozvoje, nenechte si ujít workshopy o spánku, sexu, mindfulness či potravinách, které pomáhají k psychické rovnováze. O programu festivalu se dozvíte více na festivalnahlavu.cz

Žádná tabu

I když festival přinese hodně zábavy v podobě filmových šlágrů a vtipných postřehů odborníků, nejdůležitější zůstává důvod, proč se vlastně koná. Má za cíl otevřít téma duševního zdraví pro všechny. V našich končinách jsme pořád zvyklí brát psychickou nemoc jako ošklivé tajemství, o kterém se stydíme mluvit. Přitom dopady nezdravého životního stylu a stresu hovoří jasně, depresí každý rok onemocní víc lidí. Vědci dokonce o této chorobě mluví jako o novodobé rakovině.

Každý třetí Čech nebo Češka za svůj život zažila depresivní stavy, ale o odbornou pomoc si kvůli pocitu studu či představě, že to musíte zvládnout sami, řekne stále málokdo. Zlomenou nohu byste také nechtěli "vyléčit" ležením v posteli a zíráním do stropu, stejně ale musíme přistupovat i ke své duši.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama