reklama

Na cestách: Změní se Kuba s odchodem Fidela Castra?

Fidel Castro, symbol Kuby odešel. Jak se nyní tato země změní a jaký to bude mít dopad na turistiku?

Foto: iStock

Kromě oficiální státního pohřbu a státního smutku se na Kubě neočekávají významné změny. Ještě nějakou dobu potrvá, než se Kubánci rozhýbou. Ale i tak se kolos změn do pohybu dal. Raúl Castro, i když není tak silný jako jeho bratr, sice stále drží opratě kubánského socialismu v rukou. Kdo ale bude jeho nástupce?

"Turistika, politika, ani vztahy se světem či USA se rozhodně nezmění ze dne na den," tvrdí průvodce cestovní kanceláře Sen Ivan Strápek, který nyní už tři měsíce pobývá na Kubě, kam se pravidelně vrací pět let. "Všechno je naplánované, moc rozdělená, funkce podchycené, pravidla nastavená, perestrojka v plném proudu, putují sem zahraniční investice," dodává. Co se ovšem stane, až jednou nebude vládnout Raúl Castro, lze těžko domyslet. 

Turistika je pro Kubánce prioritou, o tento zdroj příjmu by neradi přišli. A právě teď je správný čas vyrazit a poznat Kubu od východu na západ takovou, jaká stále je. Tohle se už nikdy nezopakuje, je dobré být při tom a sledovat její přerod, který možná povede k demokracii. 

Ale nepleťme se. Na "Ostrově svobody" už dávno není socialismus, jako si ho pamatujeme z doby, kdy Fidel Castro pevně vládl Kubě. Stále je zde sice vláda jedné (komunistické) strany, ale Kuba se už mění postupně od roku 2006, kdy se dočasným a od roku 2008 i oficiálním prezidentem stal Fidelův mladší bratr Raúl. Pořád se tu můžete zúčastnit prvomájového průvodu, kde se nalévá rum zdarma. A ještě měsíce a roky po smrti Fidela se budou lidé bát, zda opravdu zemřel.

Kuba právě teď

Do 4. prosince bude na Kubě státní smutek: hudba nehraje nahlas, neoslavuje se, na některých místech se neprodává alkohol. To se ovšem netýká turistických hotelů. Fidel Castro bude pochovaný bude na hřbitově v Santiagu a na hřitově bude stát památník, který si nechal vyrobit sám Fidel. 

Ostrov bude i nadále výjimečné místo s vlastní kulturou a historií a je úžasné sledovat národ s tak ohromnou energií, jejich život ve městě i na vesnici. Právě tam člověk zažije nejlepší zážitky. Kuba totiž stále ukazuje svou pravou tvář těm, kteří opustí zlaté klícky rezortů a vydají se po stopách její historie, přírodních krás a hlavně autentické kubánské mentality. 

5 tipů, co na Kubě podniknout od průvodců cestovní kanceláře Sen:

  • Maguana – přírodní pláž v oblasti Baracoa si stále drží i prvenství mezi přírodními poklady Kuby. Místy komplikovaná cesta vede do málo navštěvované oblasti s jemným pískem a tyrkysovou vodou. Doporučujeme ochutnat chobotnici v místní rodinné restauraci.
  • Potápění v Zátoce sviní - oblast Karibského moře, která je známá mezi potápěči. Leží v ochranném pásmu národního parku Cienaga de Zapata. Krystalově čistá voda a koralové útesy každého přesvědčí minimálně na šnorchlování.
  • Fabrika kubánského umění – hledáte noční život v Havaně? Kdysi fabrika na zpracování oleje se proměnila na dokonalou fúzi umění a koncertního sálu. Oblíbené místo mladých Havajanů je dokonalým tipem pro ty, co chtějí příjemně strávit noc s přáteli, s uměním a hudbou.
  • Salsa v Santiago de Cuba - nic klasické, ale profesionální a autentické. Hodina salsy vedená profesionálními tanečníky vás zavede do reálií tohoto kubánského města a jeho obyvatel. Jak žijí a jak tančí? Salsa od těch nejlepších.
  • Údolí Vinales – nádherná scenérie údolí, kde se pěstuje ten nejlepší tabák. Příroda, rolníci a tabáková políčka v objetí majestátních kopců Mogotes. Návštěva údolí nesmí chybět v itineráři žádného turisty, který cestuje na Kubu.
Neočkovanou pečovatelku lynčují bez důkazů, neudělala nic špatného, říká Nielsen | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama