reklama

Na cestách: V Tatrách najdete i architektonický skvost

Tatry moc dobře neznám, takže tenhle článek je jen o jednom jediném místě, které vás ale bude bavit klidně týden v kuse.

Foto: Kempinski High Tatras

Kohokoli se zeptám na Tatry, řekne mi něco jako: "Jasně, tam to znám, tam mám babičku! Jasně, tam jsme jezdili jako malí! V létě i v zimě." Já tam byla celkem dvakrát. Naposledy ale v nejlepším a nejzajímavějším hotelu široko daleko.

Prvním důvodem, proč se mi hotel Kempinski High Tatras tak líbil, je, že stojí na samém břehu Štrbského plesa. Blíž k tomuhle krásnému fotogenickému jezeru už se ubytovat nejde. A ranní běh kolem něj je prostě nejvíc.

Za druhé, je to skvělý výchozí bod pro výlety do okolí. Něco málo přes kilometr odtud je lyžařské středisko Štrbské pleso, daleko není ani lanovka na Lomnický štít, v létě odtud můžete na výlet třeba do skanzenu Pribylina nebo na Spišský hrad.

Třetím důvodem je, že nejde o jen tak ledajaké luxusní hnízdo, ale o místo s historií (jde mimochodem o národní kulturní památku), krásnou architekturou a vkusně zrekonstruovaným interiérem. Jeho přeměna byla dokončena roku 2012 pod vedením slovenského architekta Petra Černa, a letos v říjnu si vysloužila prestižní ocenění, Bronzovou American Architecture Prize 2016.

Samotný hotel byl postaven už v 19. století, i když jeho tři části vznikaly postupně. Původní secesní objekt byl převážně dílem slavného architekta Guida Hoepfnera, jenže během socialismu byl přeměněn k nepoznání, bohužel v tom nejhorším slova smyslu, proto byla později potřeba velmi zásadní rekonstrukce, která vycházela z původních návrhů. Historické i současné fotky si prohlédněte v galerii.

Pokud se budete chystat do Tater, určitě se tu zastavte. Pro ubytování jsou k dispozici nejrůznější pokojíčky od menších, až po obrovské novomanželské apartmá s vlastní vířivkou na terase věžičky. Ale do Kempinski High Tatras můžete přijít i bez ubytování. Na kafe a skvělý dezert, na ještě lepší večeři od šéfkuchaře Tomáše Tejbuse v místní Grand Restaurant, anebo si rezervujte celodenní pobyt v místním spa. 

Z bazénu, vířivky i obrovských pohodlných křesel budete pozorovat samotné pleso i zasněžené vrcholky Tater. Neexistuje větší luxus a romantika, vážně.

Dneska takhle. #saturday #chill #spa #wellness #weekend #trip #travelling #hightatras #kempinski #zionspa #interior #catchthemoment

Fotka zveřejněná uživatelem Zdenka Tomis (@zdenkatomis),

Oba mrtvé strojvedoucí jsem znal. Je tragédie, že se nevrátí k rodinám, říká Zazvonil | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama