reklama

Na cestách: Cestou k moři se zastavte v Bratislavě

Vlastně nejen v případě, že jedete tím směrem na dovolenou, stojí Bratislava za vidění. Je to město, které pomalu, ale jistě vzkvétá. Skvělý tip na výlet i na prodloužený víkend.

Foto: Thinkstock

Do Bratislavy jezdím celkem pravidelně už asi čtyři roky. Za tu dobu jsem doma v Česku slyšela asi milionkrát otázku, co tam můžu dělat, když tam přece musí být taková nuda. Není. Vysvětlím vám proč.

Je nicméně pravda, že se slovenské hlavní město během té doby docela změnilo. Na začátku nebylo jednoduché najít tady alespoň ucházející restauraci. Teď je všechno jinak. Slováci se naučili vytvářet krásné prostory, vařit kávu i super jídlo, které obstojí v evropském srovnání. Moderní bistra a kavárny tu teď rostou jako houby po dešti. 

Servis je sice pořád maličko zoufalý - jako by v téhle zemi nestáli o vaše peníze (tím vaše nemyslím jen Čechy, obsluhují standardně špatně jakoukoli národnost - ne vždycky, ale dost často). Nicméně vem to čert. U nás jsme se to také naučili teprve nedávno.

Takže rozhodně zajděte do Soho, které vaří naprosto bezkonkurenční asijskou kuchyni. Je ale lepší si předem udělat rezervaci, právem bývá narváno. Na burger si zajděte do Regal Burger nebo k vyhlášenému 'okýnku' v Michalské ulici (to je ta vedoucí od Michalské brány, jednoho z mála míst, kde v Bratislavě potkáte zahraniční turisty).

Na kafe a hipsterskou atmosféru se pak stavte o kousek dál, v Urban Bistro. Název jim odpusťte, protože jinak je tu všechno super. V tomto bodě je třeba říct, že celá Bratislava se děsně snaží být 'urban' a cool, proto další skvělá kavárna s knihkupectvím se jmenuje Gorila Urban Space. Ale bude se vám tam líbit, fakt.

Když už jsme u knih, jednou z věcí, které Bratislavě závidím, je knihkupectví Martinus na Obchodné ulici, které je spojené s dnes už dvoupatrovou kavárnou. Dáte si tu lehkou svačinku, ale klidně i celý oběd. Na Obchodné, která sice pomalu upadá, protože místní se sdružují hlavně v shopping mallech, mám ještě jeden tip: Skvělou italskou restauraci Trattoria Maximilián.

Večer si pak zajděte na místní 'náplavku', což je moc hezky upravené nábřeží Dunaje za obchodním centrem Eurovea. Je plné restaurací a barů. Připravte si však pořádnou porci nadhledu - místní se sem totiž chodí 'ukázat', takže to tu zavání tunami make-upu, botoxu, silikonu a nevkusného oblečení ve stylu Armani Jeans.

Dominantou Bratislavy je Hrad, asi je fajn ho vidět zblízka, ale jednou to bohatě stačí. Vypravte se na hradby večer na západ slunce - je odtud skvělý výhled. Stejně jako z památníku Slavín, který je navíc o mnoho hezčí.

Dalším typickým symbolem je Most SNP, který asi znáte spíš jako Ufo - to je ten s vyhlídkou a otočnou restaurací, která ale za moc nestojí. Bratislava má plno krásných mostů, ale narozdíl od Prahy nikoli historických, ale moderních. Loni tu například zrekonstruovali nový a moc hezký Starý most.

Milovníci architektury, nechť se zajdou podívat na funkcionalistickou budovu ministerstva dopravy, mrakodrapy od Ricarda Bofilla, Modrý kostel svaté Alžběty, moc hezký je ale i prezidentský palác Grasalkovič, známá je budova Slovenského rozhlasu ve tvaru obrácené pyramidy - za vidění stojí i zevnitř.

V Bratislavě nezapomeňte ani na kulturu. Krásné Slovenské národní muzeum nebo třeba Kunsthalle Bratislava pořádá spoustu zábavných moderních výstav. Já tu moc ráda chodím také do stylového kina Lumiére, jehož interiér se ale přes léto upravuje.

Jestli tu zůstanete déle, udělejte si výlet rychlolodí do Vídně. Trvá to sice o trochu déle než autem (tedy asi hodinu a půl), ale je to mnohem větší zážitek. Lístky koupíte na Fajnorově nábřeží, kousek od Univerzity Komenského. A pokud se chcete jít koupat, určitě si zamilujete Čunovské jezera hned za městem.

Kde se ubytovat? Nejlepším hotelem ve městě je Grand Hotel River Park, kde bydlel třeba i Novak Djokovič. Stojí hned u Dunaje a navíc blízko centra, takže ideální nejen pro ranní běhání, které mě tu děsně bavilo. Hotel má vyhlášenou restauraci Riverbank, v jejímž případě výše zmíněné stížnosti na služby rozhodně neplatí. Popovídat si s vámi přijde možná i šikovný šéfkuchař Igor Čehy. A z místního, velmi luxusního Zion Spa umístěného téměř na střeše hotelu se vám už vůbec nebude chtít domů.

Naposledy jsem do Bratislavy jela dělat rozhovor do rodinného krejčovství Mucska (už brzy ho najdete na našich stránkách a je to mimochodem další skvělý tip, kam se v Bratislavě vydat). Na cestu mi kolegové z Auto.cz půjčili tento krásný Škoda Superb.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama