reklama
 

Na cestách: Pár dobrých důvodů, proč vyrazit do Panamy

Malá země, rozlohou téměř stejně veliká jako Česká republika, uprostřed Střední Ameriky nabízí nepřeberné možnosti, jak si užít dovolenou v exotice.

Foto: CK Fischer / Shutterstock

Panama patří mezi nejbohatší země ve Střední Americe, a to nejen co do ekonomiky. Přírodní bohatství, na které tu narazíte na každém kroku, řadí Panamu mezi nejkrásnější exotické skvosty na světě. Co vlastně můžete od této země dvou oceánů čekat a která místa tady navštívit?

Panama je velmi bohatá na přírodní krásy. Cizince láká, kromě plážového odpočinku, i k návštěvě mnoha národních parků a rezervací, ve kterých narazíte na zajímavé druhy zvířat. Břehy rovníkové Panamy jsou ze severu omývány vlnami Karibského moře a z jihu Tichým oceánem. Západní část země zaplňuje vulkanické pohoří Cordillera de Talamance, kde se tyčí nejvyšší hora vulkanického původu Volcán Barú.

Kousek od úpatí hory se nachází mlžný prales, který je po celý rok pokryt nízkou oblačností, jenž se dotýká korun pralesních stromů. V mlžném lese žijí původní kmeny indiánů, kteří se o prales starají a jakékoliv příchozí návštěvníky v rezervaci přivítají a pralesem provedou. Milovníci přírody mohou navštívit Národní park La Amistad, který je porostlý původním tropickým deštným pralesem. Můžete tu potkat zvířata, jako je jaguár, oncilla, puma a nespočet druhů ptáků, obojživelníků a plazů.

Pokud jste milovníci potápění, určitě navštivte největší neobydlený tropický ostrov světa Coiba, který je obklopen neporušeným podmořským ekosystémem. Tento Národní park se rozpíná na rozloze přes 270 tisíc hektarů zahrnující přes 38 okolních ostrovů a moří. Okolní moře Národního parku Coiba jsou považovány za jedno z deseti nejlepších míst pro potápění na světě. 

Mrakodrapy uprostřed přírody

Hlavním městem Panamy je Ciudad de Panamá, ve kterém žije přes milion obyvatel. Je to moderní město rozmanité architektury – od skleněných mrakodrapů až po historické ruiny původního města v archeologické lokalitě Panamá Viejo. Hlavní město je považované za ekonomické a finanční centrum Latinské Ameriky. Téměř na každém rohu centra města jsou bankovní a byznys centra.

Mezi nejdůležitější obchodní uzel celého města patří nedaleký Panamský průplav, který je nejvyhledávanějším turistickým cílem. Jde totiž o nejdůležitější dopravní cestu moderního stavitelství na světě. Při stavbě průplavu musela hladina vody stoupnout o 26 metrů nad úroveň moře, bylo zatopeno 29 vesnic a přestěhováno přes 50 tisíc lidí, aby voda přenesla lodě přes kopce.

Díky zatopení ale vznikla spousta umělých ostrovů. Mezi nejznámější patří ostrov Barro Colorado, kde se nachází vědecká přírodní rezervace. Abyste mohli tento ostrov navštívit, je potřeba se zapsat do pořadníku. S organizací výletu určitě neotálejte. Trvá téměř rok, než se dostanete na řadu. 

Latinskoamerický temperament

Každý rok v únoru se v Ciudad de Panamá koná karnevalový masopust, který se svojí velikostí může srovnávat s brazilským karnevalem v Riu. Pokud chcete navštívit tuto hlavní událost roku, neuškodí podívat se na nabídku CK Fischer, která garantuje nejnižší ceny na trhu.

Ulice měst a vesnic neustále žijí svým životem. V nich můžete narazit na menší trhovce, kteří přímo na ulici prodávají smažené banánové chipsy, tropické ovoce, čerstvé kokosy, tolik typické slaměné klobouky, či takzvané molas, což jsou zdobně vyšívané vrstvené látky, které si ženy našívají na tradiční kroje. Ty vyrábí přímo v ulicích ženy z indiánského kmene Kuna, kteří jsou původními obyvateli země. Hlavní město nabízí skvělé nákupní možnosti, velké množství luxusních butiků a dokonce i největší obchodní centrum ve Střední Americe.

Stát Panama zkrátka patří mezi nejkrásnější místa k odpočinku. Krásy nedotčené tropické přírody, azurové moře a oceány, moderní hlavní město s luxusními hotely lákají návštěvníky ponořit se do dech beroucích zážitků a prozkoumat doslova ráj na zemi. 

Vloupání na přehlídkové molo. Pařížskou komičku vykázala až Gigi Hadid | Video: Reuters/AP
reklama
reklama
reklama