reklama

Muzikál o ženě, která se stala papežkou? V Brně!

Na co vyrazit v Brně do divadla? Přinášíme vám tip na zajímavý muzikál ze středověku

Foto: http://www.mdb.cz/

Máte chuť vyrazit za kulturou? Dlouho jste nebyli v divadle? Navštivte Mětstké divadlo Brno, které ma repertoáru nový muzikál se vzrušujícím příběhem!

Muzikál se jmenuje Papežka a jedná se o představení inspirované středověkou pověstí o ženě-papežce. Režíroval ji umělecký šéf divadla Stanislav Moša, který nastudoval i světovou premiéru muzikálu loni ve Fuldě v Německu. Na premiéru čtvrtého února se do Brna přijela podívat i autorka knižní předlohy Donna W. Crossová a autor muzikálu Dennis Martin.

O čem muzikál vypráví?

Představení vévodí tajemná žena přestrojená za muže. Podle pověsti stála v čele římské kurie v devátém století. Žena údajně předsedala církvi jako papež Jan Anglicus. Pověst o ní mluví jako o bystré dívce, která studovala na klášterní škole ve Fuldě. V touze po dalším vzdělání musela skrývat své ženství.

Díky schopnostem a shodě náhod vystoupala v církevní hierarchii až na papežský stolec. Pohlaví "papežky Jany" se údajně prozradilo poté, co při procesí spadla z koně, porodila mrtvé dítě a sama zemřela. Podle současných historiků jde nejspíš o smyšlenku, dezinterpretaci, případně pozůstatek středověké satiry nebo protipapežské propagandy.

Dodnes se kvůli legendě ověřuje pohlaví papežů

"Německý historický muzikál Papežka se nepokouší nalézt pravdu, pouze vypráví strhující příběh, který se mohl stát," říká dramaturgyně Klára Latzková. Stále podle ní existují teorie, které považují papežku za historickou osobu. Za pozůstatek Janina příběhu označují někteří historici formální zkoušku pohlaví u nově nastupujícího papeže. V titulní roli brněnské inscenace alternují Svetlana Slováková a Hana Holišová. Dále hrají Petr Gazdík, Ladislav Kolář, Stano Slovák, Aleš Slanina a Igor Ondříček.

 

 

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama