reklama

Michelinský průvodce: Kde se vzal a proč ho sledovat?

Michelinský průvodce udělal z restaurací soutěživé "fotbalové týmy" a z šéfkuchařů celebrity hodné obdivování. Své o tom víme už i v Česku. Přitom jej bratři Michelinové poprvé vydali před více než sto lety.

Foto: Isifa/Lidové noviny/Tomáš Krist

Michelinský průvodce udělal z restaurací soutěživé "fotbalové týmy" a z šéfkuchařů celebrity hodné obdivování. Své o tom víme už i v Česku. Přitom jej bratři Michelinové poprvé vydali před více než sto lety.

Pokud jste si mysleli, že název průvodce po nejlepších restauracích a hotelích světa je s názvem firmy vyrábějící pneumatiky totožný jen náhodou, pletli jste se. André a Édouardo Michelinovi už na konci devatenáctého století vynalezli nafukovací pneumatiky a velmi jednoduše tak ovládli celé tohle odvětví.

Firma jim vydělávala slušné peníze, a tak byli zvyklí žít v luxusu a stravovat se v těch nejlepších restauracích. Jenže najít takové bylo často dost těžké, a tak se bratři rozhodli, že sami sestaví a vydají průvodce po místech, kde se ve Francii dá opravdu dobře najíst.

Co bratři Michelinovi řekli...

...to se většinou i stalo. Takže v roce 1900 vyšel historicky první Michelin Guide a od té doby pak vycházel každý rok. Rázem se stal jistým prorokem úspěchu a pro restaurace, které se v něm zatím neobjevily, byl tou největší inspirací.

Když Michelinovi ještě přidali systém hvězdičkové hodnocení, přičemž maximum jsou tři hvězdy, kuchařové začali mezi sebou soutěžit s vervou fotbalových týmů. Větší motivaci ve zlepšování svých služeb byste tehdy, a vlastně i dnes, hledali jen těžko.

Čtěte také: Jídelny a restaurace: Co si dát a čemu se vyhnout

Kuchaři přestali jen laxně připravovat jídlo pro otravné hosty, ale začali vařit pro přísné michelinské food kritiky. Ti však do podniků chodí tajně, nikdo o nich neví, nikdo je nezná, takže chce-li restaurace získat prestižní ocenění, musí být stále ve střehu, což pro nás, obyčejné zákazníky znamená záruku vždy perfektního servisu a jedinečných pokrmů.

Gastroturistika začíná

Inspektoři hodnotí nejen jídlo a obsluhu, ale i prostředí, možnost posedět na zahrádce či terase, nechybí ani informace, zda si s sebou můžete vzít psa, nebo zda je v restauraci zakázáno telefonovat. Pokud nějaká restaurace získá tři hvězdičky, podle průvodce to znamená, že se vyplatí na místo přicestovat jen kvůli tomuto podniku.

Michelinský průvodce tedy nejen už sto třináct let definuje ty nejlepší restaurace i hotely, ale zavedl trend takzvané gastroturistiky. Lidé si díky němu začali uvědomovat, že jídlo není jen palivo, že může být nezapomenutelným zážitkem, minimálně srovnatelným s návštěvou historické památky. Michelinský průvodce nás učí, jak chutná opravdu skvěle připravené jídlo.

A kromě toho má na svém kontě ještě jednu záslužnou věc - z dříve obyčejného kuchaře udělal povolání hodné obdivu a úcty. Dodal mu prestiž i serióznost. Z šéfkuchařů restaurací, které se v průvodci objeví, se okamžitě stávají uznávané celebrity a na slovo vzatí odborníci. Co řeknou oni, to (minimálně v gastronomii) platí.

Michelin v Česku

Známe to i z Česka. První u nás oceněnou restaurací bylo Allegro. Italský šéfkuchař Andrea Accordi pro ni získal hvězdu dokonce třikrát za sebou, ovšem před rokem odešel do Petrohradu a bez něj podnik ocenění nedokázal obhájit. Přišel však mnohem větší úspěch - zatím poslední michelinský průvodce udělil hvězdu pražskému podniku Alcron, jemuž šéfuje Roman Paulus (na fotografii), a také další pražské restauraci La Degustation Boheme Bourgeoise, jejímž šéfkuchařem je Oldřich Sahajdák.

Tvůrci michelinského průvodce za celou svoji historii neprozradili, kolik inspektorů mají, kolik peněz za své hodnocení dostávají, ani jak často hodnocenou restauraci navštíví, než napíšou recenzi. Musíme se tedy spokojit jen s lakonickým "více než jednou ročně". Nicméně z toho vyplývá, že vydání takového průvodce musí být hodně drahý špás...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?

České miss před a po: Co dnes dělají slavné krásky?

Jak vybrat a připravit lososa: Recept od šéfkuchaře

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama