reklama
 

Lyžařská střediska hlásí mokrý a zmrzlý sníh

Podívejte se, v kterých lyžařských střediscích se nejlépe lyžuje!

Foto: Humlnet

Slunce tento týden pěkně potrápilo sjezdovky a v lyžařských střediscích sněhu ubývá. Podívejte se, kde si ještě pořádně zalyžujete!

Jaro pomalu přichází a s ním i teplejší počasí. Teploty nad deset stupňů na horách ubírají sněhové peřině na její síle. Nejvíc sněhu ubylo v Koutech nad Desnou, na Hochfichtu a v Harrachově. Máme pro vás informace o skiareálech, kde si ještě kvalitně zařádíte na lyžích nebo na snowboardech.

Mokrá peřina, taky peřina

Praděd v Jeseníkách má stále kolem 270 centimetrů zmrslého sněhu. Ostružná, Červenohorské sedlo, Petříkov a Kouty nad Desnou jsou přikryté více než metrovou vrstvou velmi mokrého sněhu. Nejmíň mají v Miroslavi a ve Filipovicích kolem 40 centimetrů mokré vrstvy.

Javorníky a Kralický Sněžník jsou na tom velmi podobně. Jak v Kohútkách, tak v Dolní Moravě je metr mokré peřiny. Teploty přes den dosahují kolem pěti stupňů a sníh velmi rychle ubývá.

Na mokrý sníh si stěžují i na Klínovci a Božím Daru v Krušných horách. Sněhová pokrývka na Klínovci je ve výhodě, protože slunce může brát ze 160 centimetrové vrstvy. Boží Dar hlásí 95 centimetrů.

Pozor na nebezpečný firn

Firn je přechodný stav mezi mokrým a zmrzlým sněhem. Jde o zrádný povrch sjezdovky, který překvapil nejednoho lyžaře. Pokud byste ho přeci jen chtěli vyzkoušet, zajeďte do Krkonoš. V Rokytnici nad Jizerou ho leží 140 centimetrů. Ostatní lyžařská střediska jako Benecko, Prkenný Důl a Žacléř dosahují zmrzlé pokrývky něco málo pod metr. Největší zkušenosti s firnem má Špindlerův Mlýn se svou 180 centimetrovou vrstvou.

Podobně jsou na tom sjezdovky na Šumavě. Hochficht pokrývá 180 centimetrů firnu. Kvilda, Špičák a Zadov se mohou pochlubit téměř jedním metrem tohoto typu sněhu. Železná Ruda a Horní Vltavice mají povrch velmi zmrzlý do výšky 70 centimetrů.

Bez technického sněhu to nejde

V Orlických horách je lyžařská sezóna v ohrožení. V České Třebové je pouze 20 centimetrů firnu. Nejlepší podmínky jsou v Deštné v Orlických horách a v Říčkách v Orlických horách, kde je sníh velmi mokrý, ale dosahuje jednoho metru. Teplé počasí brání možnosti zasněžování.

Beskydy už přešli na razantní zasněžování. Na technické metrové peřině si zalyžujete v Mostech u Jablunkova, na Rališce, na Trojáku a U Sachovy studánky. Ostatní střediska Razula, Soláň a Velké Karlovice jsou v provozu, ale na mokrém sněhu.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama