reklama

Letní příběh: Jsem vdaná za hrdinu! Kdo to může říct?

"Na dovolené v Bulharsku byly velké vlny a můj manžel z nich zachránil pětiletého kluka, který se topil. Málem přitom utonul on sám. Mám doma hrdinu a jsem na něj pyšná!" napsala nám naše čtenářka Karolína.

Foto: Profimedia.cz

"Na dovolené v Bulharsku byly velké vlny a můj manžel z nich zachránil pětiletého kluka, který se topil. Málem přitom utonul on sám. Mám doma hrdinu a jsem na něj pyšná!" napsala nám naše čtenářka Karolína.

"Ten den začal jako každý jiný naší dovolené: příjemná snídaně u švédských stolů a cesta na pláž. Po hodině však jako když mávne kouzelným proutkem: obloha se zatáhla a z moře začal vát silný vítr, který přinášel pořádné vlny. Vmžiku zavlála červená vlajka. Začali jsme se balit s tím, že zbytek dne strávíme u krytého hotelového bazénu. Skoro všichni už z pláže zmizeli. Byli jsme mezi posledními, kdo ji opouštěli, když v tom jsem z vln zaslechla zoufalý dětský křik," vzpomíná Karolína.

Omdlít, nebo volat o pomoc?

„Už jsme ho také viděli: prcek zoufale svíral oběma rukama malý nafukovací kruh. Bylo vidět, že to nemůže dlouho vydržet. A plavčík ani rodiče dítěte jako na potvoru nikde. Vtom se můj muž rozběhl do vln. Strašně jsem se vyděsila, ani jeden z nás totiž není žádný skvělý plavec. Přesto se ke klukovi za chvilku dostal. Už ho držel, když se od moře přihnala obrovská, snad čtyřmetrová vlna. Převalila se přes dvě hlavy, které na strašnou, dlouhou chvíli zmizely z dohledu.

Vynořily se o dobrých třicet metrů dál a proud je táhl na širé moře! Úplně jsem podlehla panice. Běhala jsem po břehu a nevěděla, co si počít. Skočit do moře a přidat ke dvěma tonoucím ještě třetího? Omdlít? Křičet o pomoc? Už jsem se nadechovala, když vidím, jak manžel začal bojovat. Pomalu se i s dítětem prodíral vlnami zpátky do zátoky. Už byl skoro u břehu, když se konečně přihnal plavčík. Pozdě. Můj muž stál na nohou v příboji po stehna, v náručí svíral kluka, který lapal po dechu, a všichni okolo tleskali a křičeli radostí. Já byla v tu chvíli strašně pyšná na to, že ten hrdina patří právě ke mně. Ale ještě raději jsem byla, že je živý," přiznává Karolína.

Zabijácký jez stál osmnáct stehů

Stejně hrdá může být manželka zkušeného vodáka Petra, který na řece Opavě zachránil pět dětí a riskoval při tom vlastní život. Takto popisuje svůj příběh na serveru raft.cz. „K Hlučínskému jezu na Opavě jsme často chodili trénovat, takže si troufám říct, že ho znám, ale měl jsem k němu vždy obrovský respekt. Tři křížky na břehu a minimálně další dva lidé, co pod ním zůstali, dávali na srozuměnou, že chyby neodpouští," napsal.

Když toho pěkného květnového dne přijel k jezu, už tam byla docela slušná tlačenice: ve válci pod jezem se točily čtyři nafukovací kanoe a pět dětí bez vest. „Válec si je přitahuje, potápí, chvíli se objeví na hladině, aby byly proudem opět strženy pod přepad," popisuje Petr.

Nechtěl se dívat, jak se děti před jeho očima topí

 „Volejte hasiče!" zavelel a sám běžel nad jez pro loď. Čtyři se mu podařilo postupně vytáhnout, hasiči se blížili ke břehu a zbývalo jen poslední dítě. „Řádně vyšťavený se vracím na lodi zpět do válce. Vidím, jak se děcko potápí a táhne ho to dolů. S myšlenkou, že na břehu jsou hasiči, a úvahou, že než otočím loď, tak bude pod vodou, jsem tam skočil. Ano, čtete dobře. Bez jištění, bez domluvy s ostatními, kteří byli daleko na opačném břehu. S vestou a přilbou jsem měl větší šanci než děcko v tričku… Šmátrám ve studené vodě a na poslední chvíli ho chytám za triko. Co se stalo potom, už nevím," vzpomíná.

Měl štěstí. Hasiči ho stihli na poslední chvíli vytáhnout i s posledním dítětem, které pevně svíral. Výsledkem bylo lehké bezvědomí, rozbitá helma, 18 stehů na hlavě a spousta modřin. „Nakonec všechno dobře dopadlo. Děcka jsou v pořádku a u otce jednoho z nich mám v jeho restauraci nadosmrti otevřený účet. To poslední dítě občas potkávám. Vypadá to, že z něj roste fajn chlap," uzavírá statečný muž.

A co vy, naši čtenáři? Také jste byli svědky situace, kdy šlo do tuhého? Nebo jste dokonce zachránili něčí život?

Tento a další podobné soukromé problémy bude už tento čtvrtek řešit Dámský klub na rádiu Frekvence 1. Váš názor tak možná zazní i na vlnách tohoto rádia

--------------------------------------------------------------------------------

Zvládnete první pomoc?

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama