reklama
 

Když vám sedne moucha na jídlo, sníte ho?

Když vám sedne moucha na jídlo, jen ji odeženete a řeknete si, za tu krátkou dobu se nemohlo nic stát a sníte ho? Podívejte se, jakou hrozbu mouchy představují.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Hmyz v domácnosti obtěžuje každého. Mezi nejotravnější snad patří moucha domácí. Když vám sedne na jídlo, sníte ho? Podívejte, jaká zdravotní rizika vás mohou potkat.

Mouchy do lidských obydlí láká především fakt, že jsou snadným zdrojem potravy. Živí se kazícím se masem, ovocem a odumřelými organismy. Už to by vás mělo vyděsit natolik, že ji nenecháte sednout na váš oběd.

Nebezpečný přenašeč

Délka jejího života se pohybuje kolem jednoho měsíce, ale za těch 30 dní dokáže napáchat velké škody a nakazit člověka nepříjemnými či dokonce nebezpečnými chorobami.

Na své končetiny nasbírá velké množství mikroorganismů. Infekce se tak mohou snadno přenést na jídlo, na kterém se rozhodne odpočinout a nakrmit. Výzkumy potvrzují, že na nohách jedné mouchy se dá najít až 5 milionů choroboplodných zárodků. To už zní děsivě, že? Nepozorovaně se tak od ní můžete nakazit nemocemi, jako je tuberkulóza, cholera, tyfus, úplavice nebo sněť zelinná.

Sníst či nesníst

Podle nových výzkumů, které byly provedené letos na jaře, pouze tři procenta lidí sní jídlo, na které jim dosedne moucha. Jistě si říkáte, že je to slušný výsledek, ale když si vybavíte, co vše vám hrozí, měl by si každý člověk uvědomit, jak je to nebezpečné, dokonce i ty tři procenta odvážných.

Doporučujeme: Co byste měli vědět, než znovu použijete PET láhve

Světová zdravotnická organizace všechna rizika pečlivě prozkoumává. "Mnoho restaurací a lidí si ani neuvědomí, že je mocha špinavější a nebezpečnější hmyz, než například šváb," dodává v rozhovoru pro web Huffingtonpost entomolog Ron Harrison, Ph.D. Nakonec ještě upozorňuje, že moucha se nemusí jídlem krmit, stačí, když se po něm chvilku projde.

Velká odvaha

Pokud je vám jídla líto a nechcete jej vyhodit, pak vás mohou potkat nepříjemné zdravotní problémy. Kromě vážnějších chorob vám hrozí infekce oka, infekce kůže či střevní potíže, které se projevují hlavně křečí, průjmem a silným zvracením. Výzkum nadále potvrzuje, že jsou mouchy schopné do vašeho těla vpravit i červy různých parazitů.

Jak se zbavit mouchy v domácnosti?

Už jsme několikrát připomínali, že i hmyz se z vašeho domu vytratí, pokud budete udržovat čistotu. To platí i u mouchy. Zbytky jídla zavazujte do sáčku nebo je rovnou vynášejte do popelnice. Nenechávejte v kuchyni žádný pokrm nepřikrytý. Nikdy nevíte, kam se zrovna přimotá a může se stát, že ji při ochutnávání nechtěně spolknete.

Náš tip: Děsivější než ebola. 6 virů, kteréých se opravdu bát

Dále pomohou některá opatření. Pořiďte si do oken sítě proti hmyzu a utěsněte všechny štěrbiny, kam by mohly naklást vajíčka. Web chytre-bydleni.cz doporučuje pěstování bazalky na parapetech. Vůni těchto bylinek opravdu mouchy nemusí. Existuje i lepící páska, která vypadá jako květ. Dáte ji na okno a její vůně otravné návštěvníky přiláká. Během hodování návnady postupně umírají.

Mouchy se množí velkou rychlostí, proto se jich asi nezbavíme nikdy, ale dávejte si pozor, abyste nesnědli jídlo, na kterém si před chvílí některá z nich udělala piknik.

Jak bojujete s mouchami v domácnosti vy? Máte nějaké tipy, jak je vyhnat? Nebo na ně zabere jen plácačka? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Konec týrání. Sbalila jsem mu tašku a vyměnila zámek

Postavili dům za 4 týdny. Jak se vám líbí?

Slavné páry: Jak to klape, když je žena starší než muž?

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama