reklama

Kde chutnají vína nejlépe? Přece ve vinných sklepech!

Pokud jste milovníci vína, pak byste si rozhodně neměli ujít některou z jarních vinařských akcí, která vás zavede do sklepů přímo za vinaři. Nejlépe totiž víno chutná ve vinném sklepě a z rukou vinaře.

Foto: otevrenesklepy.cz

Pokud jste milovníci vína, pak byste si rozhodně neměli ujít některou z jarních vinařských akcí, která vás zavede do sklepů přímo za vinaři. Nejlépe totiž víno chutná ve vinném sklepě a z rukou vinaře.

Naší volbou je putovní Festival otevřených sklepů, jedna z nejzajímavějších akcí svého druhu na Moravě. Několikrát ročně totiž otevírá sklepy ne v jedné, ale dokonce v několika obcích zároveň. Nadcházející festival, již devátý v pořadí, představí o víkendu 14. a 15. dubna malebný vinařský region Podluží.

Ve čtyřech obcích - Moravské Nové Vsi, Hruškách, Prušánkách a Novém Poddvorově - budete mít možnost navštívit celkem 32 vinařů v jejich sklepech a ochutnat vína z ročníku 2011 i starších. „Všechny čtyři vinařské obce jsou na festivalu zastoupené velmi reprezentativně. Návštěvníkům se tak představí ti nejlepší vinaři regionu Podluží," prozrazuje ředitel festivalu Juraj Flamik z Nadace Partnerství.

Ve sklepní vesničce Nechory, čítající na tři stovky sklepů, bude celkem deset místních vinařů a host z Čejkovic. Z domácích nebudou chybět Vinařství Košút, Hnidák nebo Marek Pšovský. Nabídku vín, rozšířenou o zábavu při muzice a dobrém jídle, nabídnou i v penzionu Nechorka a ve Vinných sklepech u Jeňoura.

Vinař a kuchař Jan Ivičič, známý pod značkou Jeňour, zahajuje gurmánské festivalové hody banketem již v pátek večer. „Gastronomické lahůdky a snoubení jídla s vínem jsou našim stálým programovým záměrem. Moravská vína se prosazují i v gastronomii stále více a na festivalu tento trend nemůže chybět," říká Flamik.

Ženy a víno - to spojení funguje

Mezi tradiční a velmi oblíbené pořady patří i seriál Ženy a vína, který se pod vedením Moravských vinařek uskuteční v Moravské Nové Vsi, ve sklepě Ivy Tomanové, jediné vinařky mezi festivalovými vinaři. Vedle ní připravují bohatý program i ve Vinných sklepech Podluží a vinařství VINem. Znalce vín jistě potěší i setkání s vinařem a otcem odrůdy Cabernet Moravia Lubomírem Glosem, který nabídne jako zvláštní vinařský program degustaci málo známých odrůd.

Poprvé se do festivalu zapojí i vinaři z Hrušek. Vedle známějších jmen, jako jsou Richard Tichý a Vinařství Beneš, otevřou sklepy v ulicích Sklepní a Záhumenní i další vinaři, kteří společně s místním Šenkem u Talábů připravili i posezení s muzikou a šenkovními jídly. Poslední z obcí je Nový Poddvorov, kde bude otevřeno celkem 5 sklepů.

Cimbál a husle budou znít celý víkend

Doprovodný festivalový program potěší i milovníky folklóru. Ve sklepech i mezi sklepy budou hrát a zpívat například cimbálky Kapric a Ryzlink, dětský folklórní soubor Jatelinka, mužáci z Moravské a zvučné hlasy mužáků zazní i v Prušánkách a Novém Poddvorově. „Jarní festival má svoje neopakovatelné kouzlo, spojené se sluncem, jarním povětřím a mladými víny. Je to ale jen třešnička na dortu proti samotnému programu, který nabízí osobní setkání s vinaři, degustace a výběr vín přímo ze dvora. Vzhledem ke skvělému ročníku 2011, to bude opravdový zážitek," zve Juraj Flamik.

Jak festival funguje?

Informace o vinařích, doprovodném programu a dalších festivalových službách najdete na www.otevrenesklepy.cz, na kterých si můžete zakoupit i vstupenky. Vstupenku si během festivalového víkendu vyměníte v registračním stanu u nádraží v Moravské Nové Vsi a dostanete za ní startovní balíček - tedy stylovou tašku s logem, degustační skleničku, další dárky a tištěného průvodce.

V něm naleznete profily jednotlivých vinařů, mapky obcí, jízdní řády autobusové dopravy, která je pro návštěvníky v ceně, a kupony na odběr lahvového vína u některého z festivalových vinařů v hodnotě 200 Kč. Degustace vín u vinařů i drtivá část doprovodného programu jsou samozřejmě v ceně.

„Pro naše návštěvníky budou připraveny i hotelové spoje, které je v sobotu přivezou do Moravské Nové Vsi z Břeclavi a Hodonína a večer zase zpět. Po oba dny festivalu budou v Moravské Nové Vsi zastavovat i rychlíky na trati Břeclav-Bohumín," dodává Juraj Flamik.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama