reklama

Za takové dárky nezaplatíte často nic. Přitom potěší víc, než si myslíte

Konec listopadu bývá často spojován s nákupy prvních dárků a takzvaným černým pátkem, kdy většina obchodů poskytuje slevy na své zboží. Od roku 1992 se však také na protest proti rostoucímu konzumerismu západního světa slaví Den nenakupování. Přidat se k němu můžete i vytvořením originálních dárků pro své blízké.

Ilustrační foto. Prohlédnout grafiku
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ačkoliv předsváteční dny by měly spočívat především v rozjímání, dobročinnosti a postění se, poslední dekády mají spíše zcela odlišný charakter. Lidé se předhánějí v nákupech drahých dárků, kvůli kterým se také často zadlužují. Na protest proti rostoucímu konzumerismu vznikl v 90. letech Den nenakupování, který se slaví ve stejném týdnu jako Den díkůvzdání a reaguje mimo jiné na takzvaný černý pátek. 

Den nenakupování tak může sloužit jako připomínka toho, že na dárcích není podstatná cena, ale hodnota, kterou pro obdarovaného má. Anebo nás upozornit na to, že bychom se měli více zamýšlet nad svým nákupním chováním a dávat přednost udržitelným a ideálně také lokálním produktům. 

Kromě toho spoustu dárků lze vyrobit vlastníma rukama za minimální útratu. Při jejich výrobě si navíc také odpočinete. Ruční práce nebo jakýkoliv druh činnosti označované jako DIY (udělej si sám) mají totiž prokazatelně terapeutické účinky.

Podívejte se na naše tipy na ručně vyráběné dárky. 

reklama
reklama