reklama

Jsou Češi národem paštikářů? Ochutnejte domácí paštiku!

Víte, kolik lidí si ráno na chleba namaže paštiku nebo kolik se jí ročně zkonzumuje? Podívejte se na statistiky a vyzkoušejte úžasný recept na domácí paštiku!

Foto: Profimeda

Až 2/3 Čechů jí trvanlivé paštiky několikrát za měsíc, v oblibě jsou hlavně tuzemské značky. Nejčastěji si paštiky vychutnáváte doma, 1/3 Čechů je konzumuje během dovolených a na výletech.

Průzkum, který zpracovala agentura IPSOS, byl realizován v červnu na vzorku 3 647 respondentů ve věku od 18 do 70 let. Z odpovědí dotázaných vyplývá, že trvanlivé paštiky se v Čechách těší stále větší oblibě.

Kolikrát si namažete rohlík s paštikou k snídani?

Několikrát do týdne si paštiku namaže na chleba nebo na rohlík až 15,7 % Čechů, jednou do týdne 26,6 % lidí. Naopak paštiky vůbec nejí 4,6 % dotázaných. Tajemstvím není ani fakt, že v konzumaci vedou hlavně muži.

Vyzkoušejte fotorecept: Rychlá hrníčková buchta s ovocem

Že jsou paštiky oblíbenou variantou jídla i na dovolené, potvrzuje Marcela Mitáčková, ředitelka pro marketing a vývoj společnosti Hamé. "Z údajů o prodaných paštikách v loňském roce vyplývá, že každý Čech zkonzumuje za rok přibližně jeden a čtvrt kilogramu těchto výrobků. Nejsilnější období mají paštiky od května do července, kdy se lidé chystají na prázdniny a dovolenou. Jejich odbyt stoupá v těchto měsících až o 30 %."

Jak si paštiku vybíráme

Při nákupu hraje roli hned několik parametrů. Přes 93 % oslovených se shoduje, že je důležitá chuť výrobku. Celkem 3/4 dotázaných klade důraz na přírodní ingredience a trvanlivost. Dále se zákazníci poohlížejí po určité značce, a to zejména po tuzemské.

Polovina respondentů z výzkumu také uvedla, že dá na doporučení svých známých a kamarádů. Velmi milovníky tohoto masného výrobku ovlivňuje také připravená ochutnávka v daných prodejnách. Dobrou zprávou zůstává, že u 75 % lidí z dotazníku vede kvalita nad cenou.

Udělejte si domácí paštiku!

Budete potřebovat:

  • 500 g drůbežích jater
  • 1 cibuli
  • 150 ml bílého suchého vína
  • 400 ml vývaru
  • koření na divočinu nebo čerstvé bylinky (šalvěj, rozmarýn, tymián)
  • 150 ml smetany
  • 250 g másla
  • plátky slaniny

Na másle (50 g) si osmažíme nakrájenou cibulku a přidáme očištěná a odblaněná drůbeží játra. Zprudka je orestujeme a zalijeme bílým vínem. Necháme vyprchat alkohol a přiléváme postupně vývar tak, aby 1/3 jater vykukovala nad hladinu. Vše necháme probublávat asi 15-20 minut, až se tekutina zredukuje na polovinu. Pokud použijeme sušené koření, můžeme ho přisypat už v tuto chvíli.

Náš tip: Jak na vlastí domácí chléb bez pekárny? Poradíme

Samotná játra (bez šťávy) umixujeme se 150 g másla. Podle konzistence přidáme šťávu a ještě jednou promixujeme (můžeme použít jen ponorný mixér). Na zjemnění přilijeme smetanu. V případě, že chcete použít čerstvé bylinky, rozsekejte je v poslední fázi mixování spolu se smetanou. V tuto chvíli je to o vaší chuti. Chcete-li paštiku jemnější, stačí přikápnout více smetany.

Misku si vyložíme i po stranách slaninou a tekutou paštiku do ní přelijeme. Vršek uhladíme a přikryjeme další slaninou. Kdo nemá rád slaninu, může místo toho přelít paštiku rozpuštěným máslem a vložit do něj lístek šalvěje. Paštika bude skvěle vypadat a bylinka vám pochoutku ještě více provoní. Takto připravenou paštiku dejte na několik hodin do lednice. (nejlépe přes noc) Podávejte s čerstvým chlebem.

Další oblíbené recepty na domácí paštiku najdete ZDE >>

zdroj: hame.cz

Máte i vy nějaký oblíbený recept na paštiku? Dáváte přednost krájené, či mazací? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejlahodnější dezerty s "kapkou" jogurtu: Ochutnejte!

Polovina žen má kila navíc. Tipy pro každý věk!

Jak zalévat ve vedru, abychom rostlinám neuškodili?

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama