reklama

Jaké pojištění byste měli uzavřít před cestou na hory

Jedete na hory a nevíte, jaké si zřídit pojištění? Poradíme vám!

Foto: Thinkstock

Je zřejmé, že se na horách v poslední době lyžuje rychleji a odvážněji. Máme nové lyžařské vybavení, sjezdovky jsou krásně upravené a snadno se nám může stát nějaký úraz. Nezapomínejme tedy na dobré pojištění.

Pokud jedete do zemí Evropské unie, nemůžete se spolehnout na to, že vás ošetří po úrazu zdarma. Pojďte se podívat na vhodná pojištění na dovolenou, která ušetří vaše peníze.

Pojištění ke kartě

Určitě vám banka nabídla cestovní pojištění k bankovní kartě za pár korun. Jde o dobrou pojistku pro služební cesty do zahraničí, ale pokud se chystáte sportovat, už by se vám nemusela vyplatit. Pořádně si přečtěte podmínky ke smlouvě. Velmi často se drobným písmem vypisují situace, kdy pojištění nemůžete využít. Mezi vyloučené aktivity patří právě ty rizikové při sportu, mezi které patří i lyžování.

Evropský průkaz

Je pravda, že pokud jsme členem Evropské unie, měli bychom být ošetřeni v členských zemích zdarma. Na prokázání vám nestačí občanský průkaz, musíte mít evropský průkaz pojištěnce, který vám vydá zdravotní pojišťovna na základě vaší žádosti. Ne všude je to povinné a je logické, že nemocnice potřebují potvrzení, že ošetření za vás někdo uhradí.

Pozor na free ride

Když se zraníte na sjezdovce, je jasné, že vám pojišťovna zákrok uhradí, pokud si ale troufnete na sjíždění mimo sjezdovky, budete si muset veškerou péči uhradit sami. Takovéto rizikové aktivity nejsou pojistkami kryté. Pokud chcete zažít tento druh adrenalinu, je třeba se připojistit zvlášť.

Cestovní pojištění

Vždy se pojistěte, pokud jedete do zahraničí sportovat. Dobře si přečtěte, zda cestovní pojistka zahrnuje sportovní aktivity a úrazovou pojistku. Stačí si trochu připlatit a vaše peněženka bude ušetřená zbytečně velkých nákladů v případě úrazu v zahraničí. Mohlo by se vám stát, že vám uhradí ošetření při zakopnutí na chodníku, ale úraz na sjezdovce neuhradí.

Platba za léky a zdravotní péči

Počítejte s tím, že si v zahraničí za péči připlatíte mnohem víc než u nás. Takovým příkladem jsou léky proti bolesti. U nás platíme jen část, kdežto v Itálii nebo Francii se hradí celé. Vaše pojišťovna vám uhradí léčbu jen za to, co se hradí od pojišťovny v zahraničí. Lidé tedy doplatí celou třetinu nákladů na spoluúčast. Pokud nemáte sjednané pojištění pro sportovní aktivity, může vás přeprava sanitkou nebo vrtulníkem, hrazení léků a pobyt v nemocnici vyjít i na v řádu desítky tisíc korun.

Horská služba a odvoz

Určitě se nechte po nehodě odvést do veřejné nemocnice, jinak vám pojišťovna léčbu neproplatí. Pokud nemáte cestovní a úrazové pojištění sjednané zvlášť, budete mít problém si nechat proplatit ošetření u soukromého lékaře. V případě sjednání obou pojistek, vám může být jedno, kam vás hospitalizují.

Velkou výjimkou je Slovensko, kde si zásah horské služby platíte vždy sami. Právě při cestě na Slovensko se můžete připojistit na zásah horské služby a vyhnout se tak splácení za zásah ve výši až 250 tisíc korun. U každého zásahu a ošetření si žádejte účtenky, jinak vám pojišťovna nic nezaplatí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pojistěte se na cesty. S rozvahou

Jak vybrat lyžařské vybavení? Víme to!

Zlepšete svůj lyžařský styl: Budete na svahu za hvězdu

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama