reklama

Jak vybrat lyžařské vybavení? Víme to!

Chystáte se na hory lyžovat a budete kupovat nové vybavení? Nechte si od nás poradit!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Lyžování a snowboarding se stalo oblíbenou zimní činností a zábavou. Nepříjemných úrazů a úmrtí na sjezdovkách stále přibývá a je načase se zamyslet nad tím, jaké vybavení na lyže je bezpečné a ochrání lyžaře.

Lyžaři jezdí mnohem rychleji a sjezdovky jsou stále delší, prudší a nebezpečnější. Jak si užít lyžování a nemít strach ze zranění? Podívejte se s námi na vybavení pro lyžaře!

Bez přilby ani ránu

Velmi důležitou ochranou na svahu je přilba. Pokud víte, že na svahu určitě budete lyžovat a neopalovat se, nezapomeňte ji v autě. S přilbou se budete cítit mnohem bezpečněji. Výhodou je její nepromokavost a to, že se vám brýle v přilbě nemlží. Přilbu musí mít nejen dospěly, ale i děti. Dospělí to nemají povinné, ale každý rozumný člověk už bez přilby nevyjede. Kolem sjezdovek na vás číhají stromy, betonové sloupky a bezohlední lyžaři. Při výběru přilby si pamatujte, že vám musí dobře padnout. Helmu si vyzkoušejte a nechte si ji v obchodě alespoň deset minut na hlavě, ať víte, zda vás někde netlačí.

Přilba se na hlavě nesmí pohybovat. Na výběr máte přilby s měkkýma a tvrdšíma ušima. Všechny přilby musí splňovat dané normy a rozhodně mezi bezpečnější patří ty s tvrdýma ušima. Ti, co lyžují hodně, by měli volit helmu lehkou ať se nenamáhají krční svaly. Přilbu dostanete v obchodě od 2 tisíc korun asi do 10 tisíc korun.

Lyžařské brýle

Ani bez brýlí byste neměli vyrazit na svah. Lyžařské brýle chrání oči před větrem, odletujícím sněhem, větvemi stromů a případně při pádu. Klasické sluneční brýle mohou být velmi nebezpečné, nejsou tak odolné a při pádu vám hrozí velký úraz. Lyžařské brýle necestují po obličeji a jsou odolné proti pádu. Brýle mají chránit zrak a je třeba z nich mít dobrý výhled bez omezení i do stran. Hlavní vlastností je pohodlnost, protože je budete mít na očích celý den.

K dostání jsou různě zorníky do každého počasí. Pokud nechcete vyměňovací, je třeba si pořídit brýle dvoje. Jedny ochranné při slunném počasí a pak rozjasňující na dny, kdy bude zataženo. Ve špatném počasí oceníte systém přilba a padnoucí brýle. Proto si brýle vždy zkoušejte s vaší helmou. Ceny se pohybují od tisíce do 5 tisíc korun.

Páteřák a kraťasy

Mezi lyžařské vybavení řadíme i páteřák a ochranné kraťasy. Bez těchto dvou se rekreační lyžař určitě obejde, ale pokud chcete zkusit freeride nebo jezdíte na snowboardu jako šílení, je lepší si toto vybavení pořídit. U páteřáků si vyberete ze dvou typů. Najdete tvrdé i měkké, kdy tvrdé jsou tvořené plastovými segmenty a jsou polstrované. Měkké svrchní skořepinu postrádají. Dobře si zvolte délku chrániče, aby zabral celou páteř. Vyzkoušejte si je, zda vás neomezují v pohybu. Dobře si vybírejte páteřák s odvětráváním. Ceny páteřáků se pohybují od 1 500 korun.

Další vymožeností na sjezdovky jsou kraťasy, které chrání kostrč, kyčle a stehna. Opět si dobře rozmyslete velikost, aby vás netlačily, nebo na vás naopak nelítaly. Na kraťasech nešetřete a kupte dobře odvětrávané, protože když přijde pocení, bude to na velmi nepříjemném místě a na svahu s tím nic neuděláte. Cena za ochranné kraťasy je okolo 2 tisíc korun

 

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama