reklama

Jak správně vybírat lyže?

Odborník radí, jak vybrat dobré lyže

Foto: Aspen.pr

Lyžařská sezona se kvapem blíží a ti, kdo se chystají na hory, stojí před velkou otázkou. Pokud vybavení nevlastním, mám si jej kupovat nebo vypůjčit? A když se rozhodnu pro koupi, jak si mám lyže vybrat, když nejsem profesionál? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět odborníci ze specializované prodejny ZPM Sport Park Hostivař v Praze, kteří podobné problémy řeší každý rok.

Správný výběr

První věcí, kterou bychom si měli uvědomit na začátku celého rozhodovacího procesu, je otázka, zda si vůbec musíme lyže kupovat.

"Kvalitní lyže a kompletní vybavení nejsou lacinou záležitostí, proto se pro jejich koupi rozhodněte až po pečlivém zvážení všech faktorů. Pokud například plánujete, že si vyrazíte na lyžařský víkend jednou za sezonu, nemá téměř smysl si lyže kupovat, od toho jsou půjčovny, kde mají i nejnovější modely lyží. To samé platí v případě, že nelyžujete a chcete si to na sjezdovce jen vyzkoušet," radí Petr Šorm ze specializované prodejny ZPM Sport Park Hostivař.

Lyže tedy kupujte až v případě, že se sportu hodláte oddávat intenzivněji, víte, co od lyží očekáváte a znáte svou lyžařskou úroveň. "Profesionálové a sportovní lyžaři už většinou vědí, jaký typ lyže je pro ně ten pravý, ale kdo si není jistý, určitě by se měl poradit," domnívá se Šorm.

Určitě se nevyplatí sáhnout po prvních lyžích, které nám padnou do oka, nejlepší je zkoušet a zkoušet. Od toho jsou testovací centra a zmiňované půjčovny. Předběžně se však můžeme orientovat podle několika vodítek.

Základní faktory při výběru lyží jsou: lyžařská úroveň, preferovaný styl jízdy, preferovaný terén. Každá velká značka dnes staví své modelové řady tak, aby byly uzpůsobeny potřebám definované uživatelské skupiny. Musíme ale zjistit, v jaké množině uživatelů se nacházíme.

Lyžařská úroveň

Jelikož začátečníci nevyžadují výkon a spokojí s takovým produktem, který je vlastně jen uvede do lyžařské problematiky, jsou to lyže vesměs technologicky jednoduché a tedy relativně levné. Pozor však, není to cena, co určuje úroveň a účel lyže.

Začátečníci tedy ocení měkké, kratší lyže, které jsou snadno ovladatelné. Tyto rekreační ("univerzální") lyže jsou vhodné pro výuku základů techniky a umožňují pomalejší jízdu s kratšími obloučky. Naopak sportovní lyžaři si již vybírají vyšší stupně tvrdosti a delší lyže, které se ovládají hůře, avšak umožňují rychlou jízdu.

Určitým vodítkem může být délka lyže ke kořeni nosu stojícího člověka. Při výběru délky je také dobré zohlednit tvrdost lyže. Tvrdší lyži můžete vzít v kratší délce, naopak měkčí lyži raději v délce větší.

Terén a styl lyžování

"Mezi nejrozšířenější kategorii lyží patří Allmountain, popř. Allround, které jsou určeny pro rozsáhlou skupinu lyžařů od mírně pokročilých po pokročilé, které je možné použít na různě upravené terény i délku oblouků. Jedná se o stabilní lyže, kterým můžete důvěřovat a pilovat na nich svou techniku," shrnuje obecnou charakteristiku těchto typů Šorm. Právě u nich se můžeme řídit orientační délkou k nosu lyžaře (tj. deset centimentrů z jeho výšky).

Kromě rekreačního lyžování však existují také specializovanější disciplíny, které vyžadují i odlišnou lyži. Například kategorie Race zahrnuje lyže slalomky, které mají malý rádius pro snadné ovládání a rychlé zahájení oblouku, dále obřačky, lyže pro zkušené lyžaře, co mají rádi rychlou jízdu po hranách a nakonec racecarvery, které jsou určeny pro velmi sportovního lyžaře na úrovni závodního lyžování.

Pro dobrodruhy a milovníky volného, neupraveného terénu jsou pak určeny lyže kategorie Freeride. Zde přichází ke slovu šířka lyže (široký střed a široká plocha skluznice).

"Čím je lyže širší, tím více je nosná v měkkém sněhu," jmenuje její výhodu Šorm. Její délku volíme o něco větší než je výška jezdce, ovšem opět je třeba brát v úvahu individuální požadavky, stejně jako u předchozích typů. A opět platí - největší délky by si měli vybírat jen nejzkušenější lyžaři.

 

 

 

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama