reklama

Jak se vyrábí paštiky? Nahlédněte s námi pod pokličku

O Češích se říká, že jsou národem paštikářů. Nás zajímalo, jak se nejoblíbenější "Májka" vyrábí. Nakoukli jsme pod pokličku největšímu výrobci paštik Hamé, který jich nabízí více jak 100 druhů.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Paštiky dlouhodobě patří mezi oblíbené potraviny. Ne nadarmo se říká, že jsou Češi národem paštikářů. V případě konzumace této játrové pochoutky se skutečně držíme na světové špičce.

Průzkum agentury IPSOS tento fakt jasně dokazuje. Dokonce 15 procent Čechů si paštiku namaže na chleba či rohlík až třikrát do týdne. Každý čtvrtý z nás si na ní pochutná jednou týdně. A co nesmí chybět na dovolené? Májka. Až třetina Čechů si ji bere na výlety či do zahraničí. Ať už v trvanlivé či chlazené variantě, vždy jsou po ruce. Proto jsme se rozhodli, že se tomuto oblíbeném produktu podíváme na zoubek.

Co nesmí ve správné paštice chybět?

Myslíte si, že v těch kupovaných nejsou kvalitní suroviny? My jsme se přesvědčili, že renomovaní výrobci si na výrobě dávají opravdu záležet. Tajemství nejlepších výrobců paštik je ukryto právě ve výběru surovin. Hlavní složkou jsou játra a maso, následuje koření (zázvor, skořice, pepř, muškátový oříšek). Nechybí ani bylinky, například bazalka či petržel. Pro Hamé vyrábí více jak 100 druhů paštik, zajímalo nás, jaké víno se k těm nejoblíbenějším hodí. "Vína polosuchá nebo polosladká jsou vhodnou volbou zejména k paštikám z kachních, husích, nebo drůbežích jater, u kterých sladkost vína vyrovnává a mírně potlačuje typickou hořkost jater. Pikantní paštiky s pálivou paprikou, chilli nebo kari je zase dobré kombinovat s tělnatějšími typy bílých nebo růžových vín, jež mají vyšší zbytkový cukr, ale chuť těchto paštik výborně doplňují také červená vína s poddajnými taniny a středně plným až plným tělem z odrůd Rulandské modré, Modrý Portugal nebo André," radí sommelier Ivo Dvořák.

Jak se oblíbená Májka vyrábí? Nová receptura!

Skoro každý ji zná, děláme si z ní svačiny, bereme na rodinné výlety, hodí se na party. Nové Májky se vyrábí ve Slovácké Frutě v Kunovicích na jižní Moravě. Samotný proces začíná před výrobní halou. Zde se přijímají a kontrolují vstupní suroviny, játra, maso, sádlo, většina od lokálních dodavatelů. V nerezových nádobách se uskladní při potřebné teplotě.

Před vstupem do výrobny si každý musí navléct ochranný plášť, čepec, umýt ruce a projít hygienickou smyčkou. Na řadu přichází rozmělňování surovin, což probíhá za tepla (speciálně ošetřenou párou). Odtud odchází hmota požadované struktury a jemnosti ke smíchání s kořením, brusinkami či jinými surovinami dle receptury.

Paštika prochází kontrolními síty a plničkou se připravuje do umytých a speciálně ošetřených skleněných obalů (ty se předem také kontrolují, zda nejsou poškozené). Následují další dvě kontroly, výrobci se ujišťují, zda víčko dokonale těsní a rentgen odhaluje případné nečistoty. Přístroje se jednou za čas testují tak, že se do oběhu pošle atrapa vadného produktu.

Následují sterilizační koše, kde paštiky čeká nejdůležitější výrobní etapa. Produkty se tepelně ošetřují tlakem až tří barů a vodou o teplotě do 121 °C. Sondy kontrolují, zda se paštiky prohřejí i uprostřed. Díky této úpravě vydrží skladování po dobu až tří let.

Další fází je čtrnáctidenní odpočinek při pokojové teplotě, aby se ověřila stabilita. Dále je potřeba zkouška, která má vyloučit případný výskyt živých organismů. Když je šarže v pořádku, je uvolněná k etiketování a následně putuje k zákazníkovi. Nová Májka se každý den podrobuje degustaci nezávislými osobami. Jen tak se může zaručit kvalita. Současná receptura zajišťuje větší podíl masa a další zajímavé příchutě.

Recept na paštikové šátečky s mangovým salátem

Paštika není jen vhodnou pochutinou na výlety či dovolenou, ale může být další gurmánskou ingrediencí do vaší kuchyně. Vyzkoušejte paštikové šátečky s lahodným mangovým salátem. 

Budete potřebovat (4 porce):

  • 2x Májka ve skle (po 160 g)
  • 3 vejce
  • čerstvě namletý pepř dle chuti
  • špetka strouhaného muškátového oříšku
  • 2 polévkové lžíce brandy (nemusí být)
  • sekané mandle
  • případně kmín nebo sezamové semínko
  • 600 g rozváleného listového těsta
  • 1 balení brusinek ve skle

Doporučujeme: Recept na polévku s játrovými knedlíčky z paštiky

POSTUP:

Listové těsto rozdělte na osm stejně velkých dílů. Paštiku smíchejte se dvěma rozšlehanými vejci, kořením a brandy a rozdělte na osm částí. Na každý díl těsta položte díl paštiky. Okraje těsta přehněte k sobě do tvaru trojúhelníku a pevně přimáčkněte. Pomažte rozšlehaným vejcem, posypte mandlemi (kmínem, případně sezamovým semínkem) a upečte dozlatova.

Na mangový salát si připravte:

  • 200 g čerstvého baby špenátu
  • 1 svazek ředkviček (může nahradit kedlubna)
  • 1 mango
  • 100 g sýru parmezánského typu
  • čerstvou pažitku

POSTUP:

Baby špenát operte, u větších listů utrhněte stopku a blanky lístků. Špenát nechte oschnout, nekrájejte. Ředkvičky omyjte a nakrájejte na tenká kolečka. Mango oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Sýr nastrouhejte na dlouhé úzké pruhy škrabkou na brambory. Vše smíchejte.

Celý FOTO NÁVOD na tento recept najdete ZDE >>

Máte rádi paštiku? Jaká příchuť je vaše nejoblíbenější? Berete ji s sebou na dovolenou nebo na výlet? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Recept na kuřecí roládu s mandlovou paštikou

Tajemství džemu. Vyzkoušejte naše tipy a recepty

10 věcí, kterých budete v životě nejvíce litovat



reklama
reklama
reklama
reklama
reklama