reklama

Jak se vyfotit mobilním telefonem? Skvělá fotka v 6 krocích

Dnes je už celkem běžné, že většinu fotek, které vyfotíte, pořídíte svým mobilním telefonem. Už dávno se totiž nejedná "jen o mobil"...

Foto: iStock

Z telefonu se stal nový fotoaparát. Fotíme s ním prakticky každý den – ať už proto, abychom momentky z našeho života rychle vyspotovali na Facebook, Instagram, nebo abychom si je jen uložili a měli vždy rychle "po ruce". 

Dnešní mobily jsou totiž technicky na vysoké úrovni a zvládnete s nimi s trochou cviku vytvořit takové snímky, ke kterým se budete rádi vracet (a chlubit). Stačí jen dodržovat pár základních pravidel. 

1) Dávejte si pozor na celkovou kompozici, a to ať už fotíte selfie, nebo někoho dalšího. Předtím než stisknete spoušť, zkontrolujte, zda někomu něco "neroste z hlavy", jestli se v záběru nelze vyhnout zbytečným kusům nábytku, kabelkám na zemi, nebo třeba hloučku lidí, které na fotce mít nechcete. Pokaždé zkuste najít ten nejlepší úhel, aby byla výsledná fotka co nejčistší.

2) S kompozicí souvisí další nešvar, který zbytečně fotky kazí. Jsou jím "useknuté" ruce, nohy, a někdy dokonce hlavy. Je škoda, když máte pěknou fotku, ale při bližším pohledu zjistíte, že někomu chybí například konečky prstů. Ano, bližší záběr je mnohdy lepší než celek. Ale dávejte si pozor, abyste ruce a nohy "řezali" vždy pod kloubem, tedy pod kolenem nebo loktem.

3) Zkuste momentku zachytit bez blesku. Jsou samozřejmě situace, kdy to nejde. Ale bez blesku vypadá vše přirozeněji a lépe. Blesky také osvětlí jen to, co je v přední části záběru. Pokud to jde, klidně si telefon podepřete nebo jej rovnou položte, aby se netřásl a fotka byla ostrá.

4) Všechny mobilní telefony dnes umějí soustředit ostrost ve vybrané části záběru. Pokud nemáte vyloženě jiný záměr, vždy ostřete na obličej, při bližším záběru dokonce na oči.

5) Určitě využívejte speciální efekty, které vaše fotky ozvláštní. Nemluvíme teď o kreslených králičích uších nebo srdcích všude kolem obličeje. Například smartphony Honor 8 či Huawei P9 mají duální fotoaparát, se kterým vykouzlíte hotové divy. Díky dvěma čočkám vyfotíte například portrét tak, že bude tvář ostrá, ale pozadí efektně rozmazané. 

6) Když už máte fotku hotovou, nebojte se využívat aplikace na úpravu fotek. Každé fotce prospěje, když ještě upravíte ostrost, zesvětlíte stíny, oříznete ji, oživíte barvy nebo odstraníte zažloutlý odstín vznikající při umělém osvětlení. Výborné jsou například aplikace Snapseed a Aviary, ale většina smartphonů má základní editor fotek vestavěný.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama