reklama

Jak překonat nechuť k úklidu: Rozdělte si práci do menších časových úseků

Není třeba se přemáhat. Pokud vás úklid neuspokojí a nejste k němu dostatečně motivovaní, raději to nechte na někom jiném a vy svoji energii vynaložte jiným způsobem.

Foto: Thinkstock

Úklid pro většinu z nás znamená nenáviděnou nutnost a ztrátu času. Samozřejmě čas od času je nutný a nelze se mu vyhnout. Existuje několik osvědčených triků, jak se s ním poprat a motivovat se tak, aby úklid nebyl taková otrava.

Pokud nejste zastánci revoluční metody Marie Kondo z Japonska, jejíž kniha Zázračný úklid se stala světovým bestsellerem, pak vyzkoušejte tipy Shany Lebowitz, které sestavila pro web Business Insider

Rozdělte si práci na menší úkoly

Rozvrstvení jednoho velkého úkolu, v tomto případě úklidu, je totiž podle studie z roku 2015 nejlepším možným způsobem, jak účinně bojovat s prokrastinací. Dílčí úkony budete překonávat mnohem snáz, než když si představíte, že uklízením zbytečně strávíte celé odpoledne. Lebowitz například radí jeden den uklidit kuchyni, druhý se vrhnout na podlahy a třetí třeba na žehlení.

Motivujte se

Někdy se vám do domácích prací chce více, jindy méně. Je to způsobenou mírou motivace. V okamžiku, kdy je vysoká můžete třeba nakoupit čisticí prostředky a připravit si je spolu s dalšími pomocníky poblíž pro případ, že vaše klesne. Pokud budete mít všechny věci na očích, spíš se do práce přinutíte.

Pracujte v desetiminutových blocích

I ten největší odpor k některým druhům činností lze překonat. Nastavte si budík tak, aby zazvonil za deset minut. Vy během nich uděláte alespoň něco, a po uplynutí této doby, která jednak není dlouhá, ale zároveň během ní stihnete část udělat, budete mnohem více motivováni pokračovat v neoblíbené činnosti dál. Zameťte třeba půlku místnosti a až uvidíte výsledek, budete chtít pokračovat dál.

"Po deseti minutách, kdy vím zazvoní budík, zjistíte kolik jste stihli věcí. Navíc budete motivováni v tom pokračovat, i když jste se na začátku museli přemlouvat," potvrzuje i specialista na prokrastinaci Timothy A. Pychyl.

Plánujte konkrétněji

Přijměte skutečnost, že vaše vůle a motivace není nekonečná. Nemusíte zkrátka vždy překonávat všechny výzvy, které pokládáte za zbytečně zdlouhavé nebo obtížné. Pomoct vám v tom ale může i speciální metoda harvardských psychologů. Kromě toho, že si sepíšete jednotlivé kroky, stanovíte si i konkrétní dobu, kdy je vykonáte. 

Mnohem efektivnější než se dvakrát týdne přemlouvat k tomu, že je třeba vyluxovat, bude si dopředu stanovit jasné cíle - luxuje se vždy ve středu a v neděli.

Je nutné uklidit zrovna dnes?

Výhody udržované domácnosti jsou jasné. Na druhou stranu by se nikdo neměl stát jejím otrokem. Přes všechny výhody pořádku, existují samozřejmě i jiné možnosti, jak trávit svůj čas a energii. 

Podle psychologa Paula Dolana je ze všeho nejdůležitější zvážit, zda se díky úklidu budete cítit šťastnější. "Kdybych si měl vybírat mezi tím, zda strávím hezkou sobotu se svými dětmi někde venku a tím, že si dokonale uklidím byt, tak si samozřejmě zvolím to první," uvedl. 

To znamená, že není třeba se zbytečně nutit k něčemu, co vás ve finále stejně neuspokojí.

Najděte si pomocnici

V takovém případě přišel čas najmout si na úklid pomocnici. Zbavte se pocitu, že to děláte kvůli tomu, že jste líní nebo kvůli tomu utratíte zbytečně moc peněz. Existuje desítky žen, které potvrzují, že ve finále je to vlastně výhodnější v mnoha ohledech a především v tom, že ušetříte spoustu času a energie. 

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama