Kvůli probíhající pandemii koronaviru budou Velikonoce letos opět jiné než obvykle. Pokud jste zvyklí jezdit o velikonočních svátcích po návštěvách, letos musíte kvůli vládním nařízením počítat s tím, že je všichni strávíme doma a pouze v kruhu nejbližší rodiny. Ale proč se toho bát?
Velikonoce mohou být i letos přes všechnu nepřízeň momentálního dění veselou a bujarou oslavou jara. S dětmi se doma můžete vrhnout na velikonoční dekorace, na pečení tradičních dobrot i na pletení pomlázky!
Tipy na výrobu velikonoční pomlázky
Představitelé vlády se za poslední týden shodli na tom, že mimořádná opatření kvůli pandemii koronaviru by se mohla začít uvolňovat po Velikonocích, tedy v polovině dubna. Bude ale samozřejmě záležet na tom, jestli se podaří zavést takzvanou chytrou karanténu. I to však můžeme v této době vnímat jako světlo na konci tunelu a optimismus nám, zejména během velikonočních svátků, určitě prospěje. Mysleme proto na to, jak si i letos užít Velikonoce s rodinou co nejlépe.
Máte doma starou kuchařku po babičce se spoustou tradičních velikonočních receptů? Rádi byste některým z nich oslnili rodinu? Možná jste se dosud vždycky vymluvili na nedostatek času nebo četnost návštěv, které bylo lepší uctít něčím vyzkoušeným. Co když právě teď máte šanci pustit se konečně do něčeho nového a třeba i trochu náročnějšího? Využijte čas doma, strávený s rodinou a třeba ji i do přípravy svého experimentu zapojte! My můžeme kromě mazance, jidášů, nádivky či beránka doporučit třeba staročeský velikonoční krobeš – plněnou pochoutku z listového těsta.
Staročeský velikonoční krobeš
(doba přípravy 30 min )
Bez dobrého jídla a sladkých i slaných delikates se neobejde žádný slavnostně prostřený stůl. Pokud nenacházíte inspiraci k přípravě letošního velikonočního oběda, máme tip. Jen těžko bychom během velikonočních svátků hledali lepší maso, než je maso jehněčí. Dá se připravit mnoha způsoby, tady můžete sáhnout po osvědčeném receptu i po něčem zcela novém a třeba i trochu netradičním, to už záleží na vás. Hoďte proto starosti za hlavu, myslete jen na tohle krásné jarní období, které můžete trávit s rodinou a pusťte se s chutí a vším elánem třeba do přípravy velikonočních minimazanců s drobenkou, nebo pečené jehněčí plece s bylinkami.
Skvělé recepty z jehněčího masa najdete tady
Ke správným velikonočním svátkům patří pomlázka - nejlépe vlastnoručně upletená. Dále pak tradiční vyfukování vajíček, díky kterým budete mít připravené krásné malované kraslice bez rizika jejich zkažení a zapáchání. Klasickým způsobem barvení vajíček jsou potravinářské barvy, ale každým rokem se setkává s oblibou i barvení přírodními materiály, jako jsou slupky od cibule, šťáva z červené řepy, špenátové listy apod. Obarvená vajíčka lze vylepšit různými obtisky s velikonočními motivy, ornamenty nebo barevným třpytem. Oblíbené jsou také tzv. smršťovací košilky s veselými jarními obrázky.
Zkuste barvení vajíček pomocí červeného zelí
Velikonoční beránek z kynutých uzlíků krok za krokem
Nemáte formu na beránka? Zkuste tento netradiční recept na beránka na plechu, vytvořeného z tvarohových šneků, s medovou krustou k tomu!
Velikonoční mazanec na poslední chvíli? Díky těmto receptům ho ještě zvládnete
Kupovaný versus domácí mazanec, který je lepší? O tom není třeba dlouhých diskuzí. Domácí pečivo jen tak něco nepřekoná. A pokud váháte, zda se do pečení těsně před Velikonocemi pustit, neváhejte. Recepty jsme pečlivě vybírali a patří mezi ty nej. Nadýchané, jemné a vláčné pečivo, které bude chutnat celé rodině.
Velikonoční beránek 6x jinak - recepty, které se zaručeně podaří
Hledáte recept na opravdu dobrého velikonočního beránka? Přinášíme vám 6 čtenářsky nejúspěšnějších receptů, u nichž nemusíte mít obavu z výsledku. Vybrat si můžete z klasického třeného těsta, s tvarohem, pudinkem a třeba i z těsta povidlového. A pokud vám doma chybí váha, bude pro vás jistotou hrníčkový recept.
Úvodní foto: Pixabay.com
Autor:Veronika
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena