reklama

Íránský film se představí poprvé v Česku

První ročník Festivalu íránského filmu se uskuteční začátkem příštího roku v Praze

Foto: Žena

Stále více kritikou ceněná íránská kinematografie se představí v ucelené formě v lednu příštího roku českému publiku. První ročník Festivalu íránského filmu proběhne v pražském kině Světozor od dvanáctého do patnáctého ledna.

Snímky představující život v současném Íránu budou představeny v šestnácti projekcích. Hrané filmy budou promítány v sekci Hraný film, dokumentární v sekci Teherán a krátkometrážní v Sekci krátkých filmů.

Jedním z hlavních témat festivalu bude postavení ženy v současné íránské společnosti. „Festival odráží pohled filmových tvůrců na tento důležitý fenomén, čímž otevírá dveře k lepšímu porozumění íránské společnosti a nabízí pohled na skutečné postavení žen. V mezinárodním kontextu mohou filmové snímky pomoci vyjasnit mnohé otazníky v pohledu na íránskou společnost jako takovou," říká Torang Daneshmand, výkonná ředitelka pořadatelské agentury Tokada Productions.

Íránská kinematografie získává ocenění na mnoha festivalech po celém světě. Pro svůj jedinečný umělecký charakter a hlubokou historii je respektována diváky i odborníky. V devadesátých letech byl Írán společně s Čínou dokonce považován za jednoho z nejlepších vývozců filmů.

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama