reklama
 

Informace z hor: Jaro ještě nepřichází!

Na horách svítí sluníčko a sníh mizí. Lyžařská střediska ale hlasí, že se není čeho bát. Podívejte se, na kterých horách ještě leží dostatek sněhu

Foto: Aspen.pr

Během posledních pár dnů šly teploty dost rychle nahoru a sněhová peřina se pere se slunečními paprsky. Počasí se umoudřilo a sněhu na některých horách ubylo.

Lyžařská střediska zaznamenávají oteplování a na některých sjezdovkách se ztratilo deset až dvacet centimetrů sněhu. Díky tomu, že ve vyšších polohách se teploty přes den drží jen na nule a v noci mrzne, nemusí se lyžaři bát, že by lyžařská sezóna byla u konce.

Sjezdovky pokrývá firn!

Pokud vyrazíme lyžovat do Beskyd, můžeme si vybrat hned několik typů sněhové pokrývky. Jediný kvalitní prašan kolem 120 centimetrů leží U Sachovy studánky a v Mostech u Jablunkova. Vlhký sníh kolem jednoho metru potkáme na Soláni a Pustevnách. Na sjezdovkách na Trojáku a Rališce je sníh technický kolem 80 centimetrů. Na Bílé se setkáme s pokrývkou, které se říká firn. Jde o přechodný stav mezi sněhem a ledem.

Podobný nepříjemný typ sněhové peřiny leží i na Kvildě. Firn na Šumavě dosahuje 100 centimetrů. Ostatní lyžařská střediska jako Nové Hutě, Zadov, Špičák a Železná Ruda mají vlhký sníh od 60 - 120 centimetrů. Králem Šumavy pro lyžaře je stále Hochficht, kde můžeme lyžovat na 230 centimetrech zmrzlého sněhu.

Prašan versus technický sníh

Nelépe si stále zařádíme v Jeseníkách. v Karlově je 120 centimetrů prašanu a Praděd stále drží rekordních 265 centimetrů stejně kvalitního jemného sněhu. Stěžovat si nemůže ani Ramzová  a Andělská hora - prašan kolem 90 centimetrů. Pokud si chceme opravdu dobře zajezdit, můžeme ještě vyzkoušet technický sníh 120 centimetrů na Horním Václavově. V ostatních střediscích je sníh těžký a mokrý. Ale zatím téměř všude je ho kolem metru a půl.

Teplý vzduch a mokrý sníh

Lyžaře jistě nepotěší, že v Krušných horách sníh taje. Nejlépe si užijete zimní sporty na Klínovci, který má 190 centimetrů vlhkého sněhu a na Božím Daru. Zde je ovšem sníh už velmi mokrý. Bublava a Bouřňák jsou na tom stejně špatně. Zachraňuje jen to, že sněhu napadlo kolem jednoho metru, takže má sluníčko z čeho brát.

Monínec v České Sibiři je stále v provozu s 95 centimetry zmrzlého sněhu, který se přes den mění ve vlhkou peřinu. Stejně tak je na tom Dolní Morava v Králickém Sněžníku, kde si milovníci lyžování užijí sice 145 centimetrů, ale opět jen vlhkého sněhu.

V Jizerských horách leží kolem jednoho metru sněhu. Nejlépe je na tom skiareál Rejdice se 150 centimetry vlhkého sněhu a Severák se 120 centimetry stejné kvality. Ještěd, Příchovice a Černá Říčka hlásí kolem jednoho metru mokré sněhové peřiny.

 

 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama