reklama

Hunger Games: filmová trilogie pro mladé i dospělé

Knižní série Suzanne Colinnsové z temné budoucnosti již brzy na plátnech kin

Foto: Aktuálně.cz

Sci-fi trilogii pro mládež o Katniss Everdeenové tvoří knihy s podtituly Aréna smrti, Vražedná pomsta a Síla vzdoru. Odehrává se ve státě Penem, v postapokalyptické Americe. Centrum Panemu nazvané prostě "Kapitol" zahrnuje samo sebe neuvěřitelným přepychem, zatímco dvanáct okolních Krajů musí často bojovat s hladem a chudobou, zatímco na ně dohlíží represivní vláda Kapitolu, v jejímž čele stojí krutý prezident Snow.

Kdysi existoval ještě třináctý Kraj, ten však byl zničen 74 let  před začátkem příběhu. Po vítězství Kapitolu vznikla v Panemu tradice brutální reality show Hunger games. Rok po roce tak každý kraj posílá do Kapitolu jednoho chlapce a jednu dívku od 12 do 18 let. Živý se ze 24 účastníků může vrátit pouze jeden.

Zvrácená televize

Právě to se stane problémem pro vypravěče příběhu - Katniss Everdeenovou, která se do her sama přihlásí jako náhrada za svoji mladší sestru Prim. Šestnáctiletá dívenka má již některé bojové zkušenosti díky pytlačení, kterému se věnuje s přítelem Galem. V Hunger games bude však kromě fyzického boje na život a na smrt muset bojovat o příznivý mediální obraz. Těmito kartami zamíchá její spolubojovník z dvanáctého kraje Peeta Mellark, když jí během televizních rozhovorů vyzná lásku.

Po Harry Potterovi a Stmívání...

Hunger games jsou příkladem knih, kterým sice schází originalita a vyspělejší styl a zejména třetí díl trpí některými nedostatky v příběhu, ale přitom jsou báječně čtivé. Filmová adaptace v režii Garyho Rosse má navíc šanci vylepšit  některé nedostatky předlohy. Hlavní role Katniss dostali Jennifer Lawrencová a Josh Hutcherson. Mentora obou protagonistů, Haymitche Abernathyho, představuje proslulý Woody Harrelson a role prezidenta Snowa se ujme neméně vytížený Donald Sutherland.

I když fenomén nestačí na nahrazení díry, kterou ve filmech pro mladší zanechal Harry Potter a nevydrží zdaleka tak dlouho, bude zajímavé, jak si s látkou poradí původní autorka (která sama napsala první verzi scénáře), představitelé studia a herci - jestli nás přinutí strachovat se o osud hlavních hrdinů a celého Panemu. Dozvíme se to 22. března tohoto roku.

Enge: Od Passera to byl obrovský hazard. Sám bych se bál takhle rychle v provozu jet | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama