reklama

Gastronomický fenomén. Vše, co jste o chřestu nevěděli

Dlouho opomíjená zelenina. Dnes velký fenomén. Řeč je o lahodné chuti chřestu. Vše, co byste o něm měli vědět!

Foto: ISIFA/Thinkstock

V celé západní Evropě se stává chřest rok od roku populárnější. Oblíbenost lze pozorovat i v sezónních menu předních restaurací. Ochutnejte jeho lahodnou chuť.

Velké množství vlákniny versus malé množství kalorií. Ideální ingredience, s kterou si v kuchyni pohraje profesionální kuchař i amatér. Chřest si uvaříte jako předkrm, hlavní jídlo nebo jako dezert. Poznejte první jarní zeleninu.

Mocná síla chřestu

Tato nízkokalorická surovina obsahuje spoustu vitamínů, výborně chutná a snadno se připravuje. Chřest léčí a prospívá při onemocnění ledvin a močového měchýře, pomáhá při poruchách funkcí jater a žlučníku. Příznivě působí na srdce, krevní oběh, nervovou soustavu a ulevuje od bolesti zad.

Tato chutná ingredience je bohatá na vlákninu a je vítanou prevencí proti vzniku nádorů trávicího traktu. Díky dobré stravitelnosti je právem zařazená do šetřivých diet. Veškerá pozitiva ohrozí jen špatný způsob přípravy.

Co na chřest říká Ondřej Slanina (kuchař z pořadu Kluci v akci)?

Šéfkuchař z restaurace Chateau St. Havel miluje chřest pro jeho univerzálnost.

"Chřest mám samozřejmě rád. Dříve se pěstoval na jižní Moravě a nyní se nachází také v okolí Mělníka. Pěstovat chřest není vůbec lehká záležitost, proto je tak drahý. Byl bych rád, kdyby lidé viděli, jak se chřest pěstuje, sklízí, že je to opravdu velice pracné a namáhavé. Každý den se musí řádky obejít, přikrývat a sklízet ručně, proto je cena taková, jaká je - stojí za ní spousta hodin a poctivé ruční práce.

Čtěte také: Chřestová sezóna v plném proudu: 10 TOP receptů

Sám jsem ho sklízel a musím přiznat, je to vážně dřina. Navíc je ta rostlina opravdu křehká, takže se s ní musí i náležitě zacházet a vyndat ji ručně je velice náročné.

Lze ho podávat jako samotný hlavní chod, ale je to zároveň i výborný doplněk k masu nebo rybě. Je možné ho zpracovat za studena i v tepelných úpravách, zapékat či vařit."

Chřest: Zelenina pro bohaté

Asparágus nebo lidově špargl je vytrvalá bylina. Je známo asi 170-300 druhů, jsou rozšířené hlavně v Evropě, Asii a Africe. Jen některé druhy jsou ovšem jedlé.

Hlavní období sklizně je květen. Chcete-li ho pěstovat doma, potřebujete písčitou až písčitohlinitou půdu. Vyhovuje mu prosluněná část zahrady. Odolává i v obtížných podmínkách sucha a nedostatečné výživy.

Stačí vyrýt strouhu 60 cm hlubokou a 40 cm širokou. Do té navrstvěte hnůj nebo kompost. Následuje 5 cm zeminy. Sazenici zasaďte tak, aby se kořínky rovnoměrně rozprostřely do obou stran. Potom přisypte zeminu a přitlačte směrem ke kořenům. Chřest zalévejte jen v případě, že delší dobu neprší.

Pravidelně okopávejte, aby v záhonku nerostl plevel. První úrodu získáte až ve třetím roce pěstování. Sklizeň nastupuje o rok později. Pokud se mu bude dařit, vydrží sazenice na stanovišti až dvacet let.

Bílého chřestu docílíte, když ho měsíc před sklizní přihrnete zeminou nebo přikryjete černou fólií. Nezahrnete-li ho, získáte chřest zelený. Chřestová sezona první jarní zeleniny trvá celých 50 dní.

Bílý, nebo zelený?

Za nejkvalitnější se považuje chřest bílý, který má velmi jemnou chuť a silné stonky.  V kuchyni se nejčastěji setkáte právě s ním a jeho fialovou variantou. Zelený se výborně hodí do salátů. Obsahuje více vitaminu C a má silně kořeněnou chuť.

Vaříte-li chřest, pak byste měli vědět, že...

  • bychom ho měli zpracovat nejpozději do dvou dnů po nákupu
  • nejlépe a nejdéle ho uchováte ve vodě
  • může se dusit, smažit, grilovat
  • starý chřest poznáte podle nažloutlého až nahnědlého zabarvení, zvadlých nebo nahnilých výhonků a nepříjemného zápachu
  • měl by mít jemnou vůni, nepoškozené výhonky a svěží vzhled
  • skladujte ho při teplotě +2 až +4
  • dá se dobře zamrazit až na 6 měsíců
  • zamrazujte jednotlivé výhonky
  • zacházejte s ním opatrně, je velmi křehký
  • vařte ho svázaný provázkem hlavičkami nahoru (jsou měkčí, mohly by se rozvařit)

Chřest s holandskou omáčkou

Tento recept patří mezi nejběžnější způsoby upravování chřestu. Ochutnejte přirozenou chuť zeleniny s jemnou holandskou omáčkou.

Budete potřebovat:

  • 200 g vepřové šunky
  • 1/2 svazku bazalky
  • 750 g brambor
  • 1 kg zeleného chřestu
  • 2 lžičky kaparů
  • 200 g másla
  • 1,5 kg bílého chřestu
  • 4 žloutky
  • mletý bílý pepř, cukr, citronovou šťávu, sůl
  1. Omyté brambory vaříme asi 20 minut v osolené vodě. Bílý chřest oloupeme celý, u zeleného pouze dolní třetinu. Vaříme je odděleně v osolené vodě s trochou cukru. Bílý asi 15 a zelený kolem 10 minut. Poté je opatrně vyjmeme, necháme okapat a uchováme horké.
  2. Bazalku omyjeme, osušíme a najemno nasekáme. Máslo necháme vzkypět a sebereme pěnu. Ve vodní lázni šleháme žloutky s 8 lžícemi chřestového vývaru, pepřem a solí. Zvolna přiléváme máslo.
  3. Přidáme nahrubo nasekané kapary a bazalku. Omáčku osolíme, opepříme a dochutíme citrónovou šťávou.
  4. Brambory slijeme a oloupeme. Brambory se šunkou, chřestem a holandskou omáčkou upravíme na talíře a servírujeme.

Historie chřestu

Pravlastí jsou stepní oblasti střední Asie a jižního Ruska. Ve starých francouzských pramenech se ale píše o velkých oblastech porostlých divokým chřestem v ústí řeky Volhy a dalších krajinách od Kaspického moře na východ.

Ačkoliv to mnozí ani neví, tato zelenina, o níž jsou dochované prameny již ze starého Egypta (2 560 let před naším letopočtem), se dříve hojně pěstovala také v České republice. Velkou pěstírnou chřestu bývaly kdysi Ivančice. Po světových válkách, kdy bylo nutné zajistit výživu obyvatel, byl chřest vytlačen kaloričtějšími obilovinami. Naštěstí se pomalu začíná pěstování chřestu vracet.

Býval dostupný jen pro bohaté. Ještě v roce 1990, kdy průměrná mzda nebyla ani 3000 Kč, stálo 1 kg více než 100 Kč.

Zařazujete chřest do svého jídelníčku, nebo patří k potravinám, kterým se raději vyhnete? Máte nějaké zajímavé recepty? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kuskus versus bulgur aneb Co jste o nich nevěděli

5 tipů, jak dát detox vaší kuchyni

Pavlína Němcová: Sním o miminku a bílých šatech

 

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama