reklama

Fronéma o polyamory: Mám vztah s dvěma muži a ženou

Fronéma Virglerová chodí s dvěma muži a jednou ženou. Všichni o tom vědí.

Foto: vicha.eu

Fronéma Virglerová se necítí být propagátorkou polyamory, neboli udržování více milostných vztahů najednou, ale zároveň jí vůbec nevadí si na toto téma povídat. Nás zajímalo, jak konkrétně zvládá více mužů a žen najednou časově, psychicky i fyzicky.

"V současné době chodím s dvěma muži a jednou ženou," zaznělo hned na začátku rozhovoru. Jaké výhody má vztah s ženou a proč naopak potřebuje ke svému životu více mužů? Čtěte více.

Jak jsi přišla ke svému neobvyklému jménu?

Já jsem se přejmenovala asi před dvěma lety. Od patnácti let jsem ho používala jako svou přezdívku. A stalo se, že mi tak začali říkat úplně všichni. Svoje původní křestní jméno nemám ráda, tak jsem se rozhodla si ho změnit, ale byl to boj s matrikou.

Prozradíš nám své původní křestní jméno?

Opravdu své jméno nemám ráda natolik, že ho nechci říkat. Přejmenovala jsem se proto, abych ho už nikdy nevyslovovala a neslyšela ho.

Nelíbilo se nebo je za tím něco víc?

Je to složitější. V zásadě oboje, ale mluvit o tom nechci.

Jsi nadšenou propagátorkou polyamory, co si pod tímto pojmem máme přesněji představit?

Polyamory je přístup ke vztahům, kdy za předpokladu, že všichni zúčastnění o tom vědí a souhlasí, je možné mít více milostných vztahů zároveň. Jsem ráda, že se takto ptáš, protože se vlastně vůbec necítím být propagátorkou polyamory. Hodně lidí mě tak označuje. Ale já tak akorát žiji a nemám problém o tom všem mluvit veřejně.

Ale je o tobě hodně slyšet, na rozdíl od ostatních polyamoriků?

To je možné.

Opravdu nemáš problém o ničem mluvit?

Je to součástí té myšlenky. A jak bylo napsáno v jedné mé oblíbené knížce, když nemůžete říct svojí mámě, s kým trávíte vánoční večeři, pak to není polyamory.

Dočetla jsem se, že razíš názor, že člověk není a nemůže být tvor monogamní. Proč si to myslíš?

Je to můj subjektivní názor, ale podobnou myšlenku razí i další lidé. V zásadě jeden z důvodů, proč tak uvažuji je, že když se podívám kolem sebe, tak spousta lidí, přes to, že jsou v monogamním vztahu, jsou nevěrní. Tak 50 % lidí se s nevěrou za život někdy potýká.

Doporučujeme: Peníze a vztah: Co má platit žena a co muž?

Proč podle tebe člověk touží mít více partnerů najednou? Jde o citovou vyprahlost, nebo se za tím ukrývají pouze sexuální pudy a touhy?

Složitá otázka. Hrozně záleží na myšlení jednotlivců. Já osobně si nemyslím, že mít jednoho partnera je nějak špatné. Ale polyamory dává možnost poznat i další roviny.

Kdy jsi přišla na to, že bys ráda žila s více muži najednou?

Já jsem nikdy netoužila po tom mít nějaký konkrétní počet mužů. Ale poprvé to bylo, když jsem oslavila 21. narozeniny, měla jsem jeden a půl roku vztah s jedním partnerem a zamilovala jsem se do dalšího muže. Milovala jsem dva muže a chtěla jsem situaci nějak vyřešit. Měla jsem možnost se rozejít s jedním a zůstat s druhým nebo zůstat s prvním, nic neříct a podvádět ho. A vzhledem k tomu, že jsme v tom prvním vztahu kdysi mluvili o tom, že by to šlo i jinak, tak jsem situaci doma jasně nastínila.

Jak na nápad reagoval tvůj tehdy "jediný" přítel?

Od začátku vztahu jsme se bavili otevřeně. On věděl, že znám lidi, co žijí s několika partnery najednou. A on mi tenkrát řekl, že by to mohlo fungovat. Proto, když nastala konkrétní situace, mi můj tehdejší přítel řekl, tak dobře, pojďme to zkusit a uvidíme.

Jste pořád spolu?

Už ne, ale byli jsme spolu čtyři roky.

Co je to za typ chlapa, který na tento způsob života přistoupí?

To je strašně těžké říct. Určitě to musí být člověk, který je ochotný nad vším víc přemýšlet, více komunikovat, více se ponořit do toho, že to nepůjde samo. Člověk, který se čas od času zastaví a zeptá se sám sebe, co vlastně chce, a řekne o všem tomu druhému, což je situace, kterou lidé obecně rádi nemají.

Jste k sobě hodně otevření?

Bez toho by byl nakonec vždycky někdo nešťastný.

Máte ve vztahu nějaké tajnosti?

Jako když se člověk zavře sám na záchod? (smích) Je to hodně o tom, jak ten druhý chce poslouchat. Já jsem třeba hrozně šťastná, když mi můj přítel vypráví, co zažil s další partnerkou. V zásadě chci slyšet tolik podrobností, kolik mi je on schopný sdělit. Mám hroznou radost.

A co žárlivost?

Nemám tendenci žárlit. Existuje dokonce opačný pojem, který nemá český překlad, říká se tomu "compersion" a znamená to mít dobrý pocit, když vidíte svého partnera s někým jiným. Jsou lidé, kteří k tomu musí dojít skrze svůj vývoj, a já to mám, dalo by se říct, zadarmo. Nevím, jak se to stalo, ale je to tak. Když vidím své partnery, že se k sobě přitulí, políbí, tak mě to zahřeje u srdce, jako by se to dělo mně.

Opravdu jsi nikdy nežárlila?

Ano, ve speciální situaci. Když mám o někoho zájem, nejsme spolu a já zjistím, že on ke mně nechová stejnou náklonnost, i když to tak na první pohled vypadalo. Pak jsem schopná se zavřít do pokoje a brečet.

Máš nějaký "lék" na žárlivost?

Ve skutečnosti si myslím, že lidem nevadí, když ten milovaný políbí někoho druhého, ale spíš mu v hlavě proběhne, co kdyby mě opustil a já bych zůstal sám. Je to o tom si věřit. Konfrontovat se s pocity jako nikdo mě nechce, nikomu se nelíbím, budu sám. Zjistit z čeho pochází, přemýšlet nad nimi. Když si člověk začne vážit sám sebe a uvědomí si, že mu hodnotu nedává jeho partner, pak žárlivost ustoupí. Také je dobré vědět, že i sám si život užiji, nepotřebuji k tomu nikoho jiného. Toto uvědomění vztahy dost zjednodušuje.


S kolika partnery udržuješ vztah?

Momentálně mám tři, dva muže a jednu ženu. Se všemi jsem dva měsíce, poměrně čerstvě.

Naplňuje tě více vztah s ženou, nebo s mužem?

Jde o můj první vztah s ženou. Je to pro mě nové, objevuji a je to úžasné. Ale určitě bych to nechtěla srovnávat.

Dají se fyzicky i psychicky ustát dva a více partnerů najednou?

V zásadě ano, ale je to organizačně a časově náročné.

A co emoce, konkrétně láska? Musíš ji podělit?

Tím, že po tom toužím, tak tu lásku v sobě nacházím neomezeně, kolik je potřeba. Láska není to, co by bylo omezující, což je klasická představa. Není to koláč, který je třeba nařezat a podělit. Já si myslím, že to tak nefunguje. Když člověk miluje dva lidi, tak to neznamená, že jednomu musí ubrat. Ale čeho je omezené množství, je čas.

Máš čas někdy sama na sebe?

Jasně. Dokonce se doporučuje si v polyamory vztazích plánovat čas jen sám se sebou.

Jak odpočíváš?

Čtu si, sleduji seriály, klasické normální věci. Nechci, aby to znělo tak, že žiju jen pro vztahy.

Odrazí se hádka s jedním na vztahu s druhým?

Když je člověk rozhozený z nějaké hádky, tak se to samozřejmě odráží, ale ono to funguje spíše jako podpora. Když se pohádám s jedním, tak s druhým problém proberu a on mi pomůže pochopit, jak celou situaci vidí muž.

V čem je každý z nich unikátní, jiný (než ten druhý)? Co tě na každém z nich baví nejvíc?

S jedním hodně řešíme racionální otázky, bavíme se o politice, rozebíráme věci do detailů. Druhý muž je člověk, se kterým se ráda směji, podnikáme bláznivé věci a užíváme si života. Partnerka je velmi emocionální a živá, a když ji objímám, pak mám pocit, jako bych držela něco jako "proud života". Je to poprvé, kdy je ve vztahu někdo emocionálnější, než jsem já, a užívám si to. V předchozích vztazích jsem tuto úlohu plnila já.

Chceš mít jednou děti?

Určitě.

Jak budeš řešit tatínka? Volněji, nebo čekáš na toho jediného pravého otce svých dětí?

Dokáži si to představit docela dobře. Budu si chtít určit, kdo bude otcem mého dítěte, když zrovna budu mít dva partnery, což v dnešní moderní době není problém. Ale jako konkrétně, jestli budeme bydlet dohromady víc lidí, to nedokáži říct. Podle situace. Zároveň ta možnost, že nás bude víc dospělých dohromady, mi přijde výhodná. Kdyby tam byla další žena s dítětem, tak si můžeme pomáhat. Výhoda polyamory je, že když půjdou dva na rande, třetí může hlídat (smích).

Bude to opravdu tak fungovat? Máš kolem sebe takový model, který už je zaběhlý?

Ano, vím, že lidé kolem mě tak žijí. Vím, že to jde. Záleží na domluvě.

Až dítě jednou přijde na svět, hodláš se vrátit k polyamorickému způsobu života, minimálně v sexuální rovině?

Chci mít možnost následovat to, po čem toužím, aniž bych si dopředu určovala, co je dobře a co je špatně.

Co na tvůj způsob života říká rodina?

No..., rodiče nejsou moc nadšení. A ještě míň nadšení jsou z toho, že o tom mluvím veřejně.

Nemáte dobrý vztah?

Neradi vidí, že o tom mluvím veřejně.

Není to tou dobou, ve které vyrůstali?

Já si myslím, že nejde o věk, ale je to odraz většinové reakce. Myslí si, že by se za tento způsob života měl člověk spíše stydět, a když už to dělá, pak vše držet v tajnosti. Zároveň mě jejich reakce posiluje a já o tom chci víc a víc mluvit. Ukazuji, že milovat víc lidí zároveň je krásné a nikomu to neubližuje.

Jak reagují na tvé vztahy kamarádi či kolegové?

Záleží na lidech. Ti z mého okolí jsou na to zvyklí. Většinou reagují dvěma způsoby, tak to máš dobrý nebo fuj, to bych nechtěl. Ale do očí nereagují nikdy vyloženě zle.

Podnikáte něco všichni společně?

Žena a muž jsou pár. Dokonce jsou pevnější pár než já s nimi. S těmi se vídám ve třech. Všichni čtyři ještě ne, ale pravděpodobně se brzy uvidí. V minulém vztahu s dvěma muži, kdy byli oba kamarádi, jsme spolu jezdili na hodně akcí. Bylo to úplně v pohodě, jako parta kamarádů, kde navíc byla ještě láska.

Náš tip: Pomstila nevěru muže: Projímadlo a rozmlácené Porsche

Bydlí vás víc pohromadě?

Já momentálně bydlím sama. Je to dobrý. Často vyrážím za dobrodružstvím, ale zároveň se můžu vrátit do svého bezpečného bytečku.

Jak v tomhle trojúhelníku řešíš logistiku? Mají pánové a dáma rozepsané služby?

Máme sdílené Google kalendáře, kde vše vidíme předběžně naplánované. Když někdo něco vymyslí, napíše a postupně si tak vyplňujeme čas.

Ty se asi vůbec nenudíš, viď?

Ale jo, můžu se nudit, stále jsem paní svého času. Je to na mně. S někým z nich se vidím tři dny v týdnu, ale zvládám i odpočívat.

Co bys dělala, kdyby za tebou jeden ze současných partnerů přišel a poprosil tě, abys  zkusila žít monogamně?

Složitá otázka. Pravděpodobně bych odpověděla, že na monogamii nejsem momentálně vhodný člověk. Dokáži si představit být s jedním partnerem. Už jsem to zažila, ale nechtěla bych, aby mi řekl, rozejdi se kvůli mně s ostatními. Rozuměla bych mu, ale odmítla bych.

Jak řešíš sex, resp. hygienu a další věci spojené se střídáním partnera?

Používáme kondomy. A když ne, pak se domluvíme. Plánujeme pravidelné krevní testy a podobně.

Když jsou vztahy polyamorní, pak nelze říct, kde ten řetěz intimních vztahů končí, a tam je velká pravděpodobnost, že jeden od druhého může chytit pohlavní nemoc, nebo se pletu?

Fakt je ten, že je to větší riziko, ale na druhou stranu situaci důsledněji řešíme, takže ve výsledku může jít o bezpečnější milování, než je například sex na jednu noc nebo nevěra v monogamním vztahu. My si vše řekneme a dohodneme se na testech. 

Už se ti někdy stalo, že chtěli být dva partneři s tebou v jeden okamžik?

Většinou to řeším tak, že kdo si mě první zabere, ten mě má.

Nepřemlouvají tě ostatní na "trojku"?

Trojku jsem zkusila v minulých vztazích se dvěma muži. Vzhledem k tomu, že kluci nebyli bisexuální, nedopadlo to moc dobře a nakonec jsme se shodli, že to nebudeme opakovat.

Co v současných vztazích?

Vlastně jsme už všichni (ve třech) v jedné posteli byli. Takže ano, zkusili jsme to a bylo to fajn.

Uvažuješ o svatbě?

Momentálně ne, mám čerstvé vztahy. Vše nějak vyplyne. Dokáži si představit situaci, ve které bych se chtěla vdát.

A to je?

Stále bych chtěla být v polyamorním vztahu. Četla jsem o nějaké polyamorní čtveřici, která se vzala klasicky po dvojicích, aby vše právně odpovídalo, ale zároveň si složili slib všichni dohromady.

Co pozitivního a co naopak negativního ti polyamory přinesla?

Pozitivum? Člověk může být autentičtější. Neexistuje žádná hranice. A nevýhoda? Určitě málo času, pro někoho je těžké častěji a o všem komunikovat.

Na internetu jsem narazila na web, kde se tě lidé mohou zeptat na cokoliv. Dokonce i o tvé zálibě BDSM. Jsi exhibicionistka?

Jsem. Ale ten web, kde se mně lidé ptají, je spíše experiment a zkoumání mé osoby, kam až dokáži zajít, kde mám hranice. Otázky mě zajímají, ptají se tam lidé, kteří by se normálně báli zeptat. Dále je to pro mě způsob, jak si povídat s ostatními. A nepopírám, že je pozornost pro mě příjemná, ale neujíždím na tom, mít co nejvíce "lajků".

Když jsme narazily na BDSM. Viděla jsi současný filmový hit Padesát odstínů šedi?

Ne, neviděla. Ale dost o tom kolem sebe slyším. Vím, že hodně lidí nadává, ale já jsem ráda, že podobný filmový žánr existuje. I když nejde o kvalitní příběh, ale je strašně dobře, že se o BDSM více mluví. Dříve byli lidé vyplašení mluvit o svazování, sado-maso, natož aby přišli na sraz. Jsou tací, kterým tento film vadí, že BDSM bere to "tajemno", ale já si pořád myslím, že je skvělé, že se to poodhaluje.

Pořádají se nějaké akce, kde se dozvíme o BDSM více, než ve "špatně vykresleném" filmu?

Ano, existují BDSM srazy, ale nepředstavuj si je jako nějaké orgie. Lidé se schází v hospodě a jen se prostě normálně o tomto tématu baví. Orgie jsou dobrovolné (smích) a ne tak časté, jak si lidé myslí.

Jsi schopná ve vztazích vyzkoušet všechno? Nebo je něco, co bys neudělala?

Ráda poznávám své hranice, ale třeba bych už nikdy nespala s mužem, který má partnerku a neřekl jí o mně. Už nikdy, bohužel se mi podobná věc stala, nechci zažít, aby se mnou muž někoho podváděl. Opravdu nepříjemný pocit. Byla jsem součástí něčeho, co nebylo správné a mrzí mě to.

Kdybys ovlivnila někoho ze čtenářů a ten by se hodlal vydat podobnou cestou, myslím polyamory - máš pro něj nějakou zásadní radu či varování?

Určitě je nejprve důležité zhodnotit, co člověk vlastně od vztahů chce. Jak si je představuje a zároveň je dobré si o tom něco přečíst. Proto o tom píši a překládám hodně článků, aby věděli, o co jde. Jednou z možností, kde načerpat informace o polyamory, je web polyamory.eleferno.cz.

Měla bys i nějaké varování?

Člověk si může ublížit. Polyamory samo neublíží. Ale problém může být v nedostatečné komunikaci. Pokud už máte partnera, je třeba s ním vše pořádně a upřímně probrat. A rozhodně nikoho do ničeho netlačit.

Může člověk zajít někam, kde se scházejí lidé, kteří žijí v podobných vztazích?

Ano existují. Na mém Facebooku o těchto akcích píši a upozorňuji na ně a každý je srdečně zván.

Máte zkušenosti s polyamory? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Andrea Kerestešová: Chci říkat pravdu za každou cenu

50 odstínů reality aneb Skutečné porno pro mámy

Láďa hruška končí! Tady je jeho poslední receptSkrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama