reklama

20 fascinujících fotografií, které zachycují oceán a jeho mnoho tváří

Oceánem se fotografové a jiní umělci inspirují už od nepaměti. Je pravda, že když si prohlédnete naše fotky, pochopíte proč.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Taky byste se na oceán dokázali jen tak dívat hodiny a hodiny? Tato obří masa vody budí zvědavost a zájem v jakékoliv formě - ať už za slunečného klidného dne, nebo v rozbouřeném stavu.

Oceány jsou pro nás pořád ještě jedna velká neznámá. Věděli jste, že bylo dosud prozkoumáno méně než deset procent plochy oceánu? Každou chvílí o oceánech objevujeme něco nového - třeba jací živočichové v nich žijí. 

Ochrana je teď na prvním místě

Bohužel tento obří ekosystém zatěžujeme lidskou činností, jako je rybolov nebo vyhazování odpadu. Ryby jsou příjmem potravy pro miliardu lidí, ale metody a zařízení k lovu při dně oceány nevratně poškozují. 

Naštěstí existuje spousta organizací, které se snaží oceány chránit. Na jejich stránkách si můžete najít více informací o oceánech a co pro jejich záchranu můžete udělat právě teď. Například omezit konzumaci tuňáka, jehož lov se za poslední roky zdvojnásobil a některé druhy už jsou tak na seznamu ohrožených druhů.

V grafice najdete fotografie, které zachycují krásu oceánu. 

reklama
reklama