reklama

Fenomén Kardashians: Proč se o nich pořád mluví, když nic neumí?

Není dne, aby se Kim a její sestry za něco nekritizovaly. Jsou moc umělé, nic nedokázaly, jak mohou být zrovna tyhle osoby jedněmi z nejvlivnějších lidí na světě? Je na tom lidstvo vážně tak špatně, že tohle jsou vzory ideálních žen?

Foto: Shutterstock

Letos začala už čtrnáctá sezona reality show s názvem Keeping Up with the Kardashians (Držte krok s Kardashians), která pojednává o klanu Kardashian-Jennerů.

Bude to obzvlášť pikantní záležitost, protože tři z pěti sester čekají dítě, což by mělo ještě víc nastartovat její popularitu. Spekuluje se totiž, že sledovanost upadala, a když nepomohlo přitáhnout pozornost prostřednictvím manželských problémů Kim a rapera Kanyeho Westa, snad pořad zachrání těhotenství většiny protagonistek.

Pořadu Keeping Up with the Kardashians se ze začátku vytýkalo kdeco. Že je scénář vycucán z prstu, hrdinům chybí jakékoliv hlubší hodnoty a jedná se o nejvíc povrchní osobnosti na světě. Letos v říjnu oslaví seriál deset let na amerických i celosvětových obrazovkách a zatímco zájem o reality show lehce upadá, popularita jejích protagonistek rozhodně ne. Naopak, podařilo se jim díky pořadu vybudovat opravdové impérium, v rámci kterého nabízí aplikace na telefon, lesky na rty, vlastní kolekce oblečení a zcela ovládají sociální sítě.

Reality show klanu Kardashian-Jennerů oslavila už desátý rok na obrazovkách | Video: E! Entertainment

Bohatší než Angelina Jolie

Sestry Kardashian-Jennerovy nejsou herečky a kromě podnikání asi neoplývají žádným talentem. Druhá nejmladší sestra Kendall je známou modelkou, ale na její účast na přehlídkách je často pohlíženo skrz prsty, protože se tvrdí, že bez slavného jména by takovou kariéru nikdy neměla. Kendall, která zažila i šikanu v módním zákulisí, si z toho ale nic nedělá a dál září v kampaních předních fashion i kosmetických značek. V minulém roce prý "Kardashianky" vydělaly víc než Angelina Jolie, Sandra Bullocková a Tom Cruise dohromady. Poděkovat za to mohou nám všem, kteří jejich osudy na sociálních sítích a dalších kanálech sledujeme.

Máma manažerka

Hlavou celého impéria je matka všech sester - Kris Jennerová. Bývalá manželka právníka Roberta Kardashiana a olympionika Bruce Jennera, který během natáčení reality show prošel změnou pohlaví a stal se Caitlyn, bere deset procent ze zisku každé ze svých dcer. Její byznys model byl velmi jednoduchý, ale zafungoval: během vysílání pořadu se z ne až tak známé rodiny staly světové celebrity. Lidem tak byli blíž, protože sledovali jejich přerod a způsob, jak se na výsluní mění. Reality show o Kardashianech také změnila uvažování televizních producentů, které před deseti lety nenapadlo, že by mohli vyrábět hvězdy z dřív neznámých lidí.

Každý se v nich může poznat

Pocházíte z velké rodiny, kde je hodně sourozenců nebo vícero tatínků? Asi se v situacích, které Kardashianovi zažívají, poznáte. Podle Kris Jennerové jsou rozvětvené klany velmi podobné, být v nich je dobrodružství, štěstí i námaha a spousta dalších protichůdných emocí zároveň. Spatřit na obrazovce někoho, kdo prožívá něco podobného a nestydí se to dát na odiv, může být úleva.

Nestydět se

Sestra, která je z klanu nejslavnější, je pravděpodobně Kim. Není to jen kvůli jejímu zadku, ale také domácímu sex videu, které uniklo na veřejnost přesně před deseti lety. Můžeme spekulovat, zda to byla náhoda. Už v roce 2010 dostávala za účast ve své reality show šest milionů dolarů, což je větší honorář, než měl kdokoliv před ní. Za post na Instagramu si nyní účtuje 300 tisíc dolarů. Díky manželství s raperem Kanyem Westem její hodnota i vkus značně stouply. Objevila se na obálce Vogue, na přehlídkách sedí vedle nejmocnější ženy módy Anny Wintourové. Kdo by to kdy řekl, že tohle dokáže žena, která má jen jediný reálný talent - nestydí se.

Vzor voyeurské kultury

Klan Kardashianů naplno využil lidské přirozenosti - chtít vědět, co dělá soused. Šmírovat je můžete legálně, bez pocitu provinění. Také díky nim získávají popularitu další instagramové osobnosti a youtubeři. Už nepotřebujeme hodnotný obsah, stačí mít pocit, že sledujeme někoho, kdo se stane zdánlivě naším kamarádem.

Upřímnost nade vše

Žádná ze slavných sester neskrývala, že jim jde především o popularitu a že jsou pro ni schopné zajít daleko. Setřely také rozdíl mezi vysokou a nízkou kulturou, najednou je vše promíchané a dovolené. Jejich osudy sledují lidé všech vrstev i vzdělání. Jsou produktem naší kultury a vděčí pozornosti, kterou jim věnujeme, za své úspěchy.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama