reklama
 

Eva Samková, jak ji neznáte: Jak se připravuje na zimu?

Zapomeňte, že by Eva Samková trávila dovolenou na pláži s drinkem v ruce. Chystá se odpočívat aktivně a myslí i na trénink, aby ji zima nezaskočila. A před sebou má Eva i další aktivity.

Foto: Red Bull Media House

Evu Samkovou jsme zastihli na Letišti Václava Havla před odletem na dovolenou ve Spojených státech. Během patnácti minut stihla odpovědět na zásadní otázky, které vysvětlují, proč vyměnila snowboard za longboard.

Kam se chystáš?

Do USA. Nejdřív do Washingtonu, pak do Kalifornie. Čeká mě aktivní dovolená.

Odpočíváš vůbec někdy?

Ráda si lehnu na gauč, ale aktivní odpočinek mě baví víc. Mám koně, jezdím na kole, chodím do posilovny a hodně času strávím na longboardu. Je to skvělá příprava na zimu, protože na longboardu se dá hodně zlepšit technika.

V čem ti longboard pomáhá?

Abych se lépe naučila pumpovat mezi boulemi, což je přesně ten pohyb, který nám přidává na rychlosti. Na longboardu je to o dost těžší, protože ho na rozdíl od snowboardu nemáme přivázaný na nohách. Snadno tě vytrestá, když něco neuděláš správně. 

Když se pro snowboarding připravuješ na longboardu, jak se připravuješ na závody na longboardu?

Říká se, že super je natrénovat v bowlu na skateboardu. Já se občas zhoupnu v minirampě, ale v bowlu jsem ještě nejezdila a lákalo by mě to. Nejlíp jsou na tom všestranní jezdci, jako je třeba Nicola Nührig z Rakouska, který umí všechno. Závodí ve sjezdu a pak si jde zajezdit do parku. Díky tomu se mu povedlo dvakrát vyhrát Red Bull Feel The Wheel.

Tenhle závod už jsi v minulosti několikrát vyhrála i ty. Uvidíme tě i letos na trati v Benátkách nad Jizerou?

Red Bull Feel The Wheel je originální závod, který vymyslel můj kamarád, biker Michal Maroši. Šest lidí soupeří na longboardech v boulích na trati určené pro BMX. Akce mě dost baví, protože je na ní dobrá atmosféra a koncept je hodně blízký mé vlastní zimní disciplíně.

Dokážeš na stupnici od 0 do 10 srovnat, jak moc je nebezpečné závodit na snowboardu a na longboardu?

Pokud pominu případy, že někomu uletí prkno a trefí vás do kotníku, longboarding je v podobě jako na Feel The Wheel určitě bezpečnější, protože se neskáče. Dala bych čtyřku až pětku. Můj zimní Snowboard Cross je tak na osmičku. Všechno se děje v mnohem větších rychlostech, létá se vysoko a pády bolí. 

Jak se na závodění na longboardu dívají tvoji trenéři a sponzoři? Nemají strach, že se zraníš?

Tím, že mám prkno jako součást letního tréninku, jsou s tím úplně v pohodě. V létě takhle jezdíme i s dětmi na pumptracku v rámci prázdninového kempu.

Stíháš trénovat i děti?

Malé zájemce o závodění ve snowboard crossu připravujeme na All Board Campu, kde si děti vyzkouší různé boardové sporty. Funguje to jako super průprava na zimu.

Dá se ještě přihlásit?

Určitě, víc informací je na stránce Snowboardcross.eu.

Budeš se nějak zvlášť připravovat na Feel The Wheel? Pomůže ti třeba dřepování s činkou na zádech?

Dřepy s činkou jsou dobré na sílu, která je důležitá kvůli výbušnosti, ale Feel The Wheel je spíš vytrvalostní závod. Takže dřepování ano, ale v sériích po minimálně minutě a půl v kuse. Mezi snowboardcrossaři tomuhle tréninku říkáme ‘bolavé nohy’. 

Jsou na sebe holky v trati ohleduplnější než kluci, nebo si jdou taky po krku?

Holky jsou taky soutěživé, ale tím, že nemají takové ego a nemusí si nic dokazovat, se někdy i navzájem pustí. Taky jsem to tak dřív dělala. I když na Feel The Wheel jsou kluci fajn a berou to sportovně.

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama