reklama

Někdy nás překvapuje vulgarita mladých slečen, říkají v rozhovoru Ester a Josefína

S kreativním duem Ester Geislerovou a Josefinou Bakošovou jsme si povídaly o projektu Terapie sdílením, který se stal fenoménem mapujícím úroveň rozcházení na sociálních sítích.

Foto: archiv PR

Herečka Ester Geislerová a oděvní výtvarnice Josefína Bakošová tvoří kreativní duo zaměřující se na módní projekty, styling a tvorbu pro děti. Nedávno na sebe upozornily projektem Terapie sdílením, který vznikl na základě reálné komunikace lidí, respektive párů, které se rozcházejí. Ať už je to prostřednictvím SMS zpráv, nebo na sociálních sítích. A počtení to někdy není opravdu pěkné.

Terapie sdílením se stala během relativně krátké doby fenoménem, Ester a Josefína vydaly už druhou knihu, která obsahuje ty největší "perly", které se k tématu vztahují. Na Instagramu je sledují tisíce followerů. Teď se projekt rozrostl ještě o další aktivity. Vznikla audiokniha a přednášky o vztazích, ke kterým přizvaly i párového psychoterapeuta Jana Vojtka.

Jak vznikl nápad rozšířit projekt ještě o přednášky?
Josefína: To vzniklo dá se říct zcela přirozenou cestou. Lidé nám stále posílají své komunikace ze vztahů, často píší i o rady. Už nestačí pouze sdílení, ale chtějí i vysvětlovat, poradit, v čem je problém. A protože nejsme žádné odbornice, tak jsme oslovily Honzu Vojtka, jestli by s námi společně neudělal formát přednášky, která vztahem a komunikací v něm posluchače provede.

Ester: Naši sledující na Facebooku a na Instagramu nám píší velmi často a my jsme si začaly všímat, že někdy lidi tápou nebo že nerozumí tomu, proč se dostávají do komunikačních přestřelek a že už nevnímají, co je za hranicí slušnosti. On-line komunikace a moderní vztahy jsou pro nás velice inspirující fenomén, baví nás s ním pracovat a tím ho vynášet na světlo. S Honzou Vojtkem nás spolupráce moc baví, hrajeme 26. 8. a pak 2. 9. v Campu, v Centru architektury a městského plánování v Praze.

Jak vlastně ke spolupráci s Honzou Vojtkem došlo?
Josefína: Honzu jsme slyšely na Radiu Wave, zaujal nás, protože on je párový terapeut a vztahy se zabývá. Nám se líbil i způsob, jak vše vysvětluje, takže jsme měly radost, že s námi do Terapie Sdílením Live šel!

Ester: Honza dělává pro rádio Wave takové krátké video odpovědi a mně se líbilo, jak umí mluvit obecně a zároveň citlivě a vtipně, má moc milý a sympatický projev, a tak jsme mu zavolaly. Už o nás trochu věděl od svých klientů a byl rád. Cítil, že je potřeba o vztazích a komunikaci mluvit.

Kromě klasických knih a přednášek už existuje i audiokniha. Tenhle nápad se vzal kde?
Ester: Vždycky, když jsme křtily knihu, tedy dvakrát, poprosily jsme známé osobnosti, aby přečetly ukázky z knihy a někteří hosté měli záchvaty smíchu a bavili se. Je to takový ten úlevný smích, podobné vzkazy a esemesky všichni známe a spojuje nás to.

Josefína: My nikdy nevíme, kdo za vzkazy stojí a vlastně to, že se těm hláškám, přiřadí barva a intonace hlasu, nám přišlo jako zajímavé posunutí dál. Věty, které by se vůbec neměly psát, ale když už, tak aspoň říkat z očí do očí, dostávají díky hlasům herců patřičnou komiku, a tím víc si člověk uvědomí, jak je to absurdní. Audio knihu Nám namluvili úžasní herci, Václav Neužil, Tomáš Jeřábek, Andrej Polák, Ondřej Bauer, Jana Plodková, Jenovéfa Boková a Erika Stárková a režírovala Johana Ožvold.

Vzpomenete si na nějakou vztahovou zprávu, která vám vyrazila dech?
Ester: Mě občas překvapuje, jaké vulgarity jsou schopné napsat holky, u kluků jsme tak nějak zvyklí, ale mrzí mě, že se vytrácí úroveň slečen.

Josefína: Pár jich samozřejmě bylo. Některé jsou opravdu na hranici chápání, ale mně stále připadá jako jedna, která se nedá zapomenout: "To Ty jsi přivedla do našeho vztahu někoho čtvrtého!"

Máte vy samy zkušenost s rozchodem po SMS?
Ester: Přímo rozcházecí SMS jsem nedostala. Ale zažila jsem hodně "diskusí" před a po rozchodu.

Zvažujete, co zveřejňujete a co už je za hranicí?
Ester: Nezveřejňujeme věci, ve kterých je kontext příliš složitý, které jsou prvoplánově zlé, hloupé nebo vulgární. Chceme vytvořit mix příspěvků. Někdy jsou to zprávy jemně půvabné, jindy neohrabané a hrubé. Je to taková mozaika. Hranici toho, co zveřejníme na profil Terapie sdílením, určuje naše společná empatie, rozum, zkušenosti a nadhled. 

Jaké další plány máte vy, jako Ester a Josefina, tedy jako kreativní duo?

Ester: Abych byla upřímná, mě nejvíc baví vymýšlení samotné, takže já se těším na každou naši schůzku. Vyvíjíme video o tom, jak to celé začalo, kde budeme mít šanci říct vše, co máme na srdci. Také chystáme video kampaň, ve které bude hrát hlavní roli milostná chemie. Po kolekci šatů To a jen sen máme také kolekci Beze slov, letní šaty, prodloužený střih našich dámských trik, po kterých zákaznice už nějakou dobu volaly, a těšíme se na mikiny a taky na to, až vše nafotíme a propojíme.

Josefína: Máme spousty plánů, i když jsme teď trošinku udýchané a unavené. Připravujeme teď krásný produkt pro Člověka v tísni, naše nové šaty a taky konečně vysněné mikiny....

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama