reklama

Domácí vitamínové bomby: Recepty na rychlé koktejly

Vzbuzuje ve vás slovo koktejl hříšné představy? Nemusí, i míchané napoje mohou prospívat zdraví. Během letních veder neexistuje snad nic lepšího na osvěžení.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Vzbuzuje ve vás slovo koktejl hříšné představy? Nemusí, i míchané napoje mohou prospívat zdraví. Během letních veder neexistuje snad nic lepšího na osvěžení.

Pokud smícháme zdravé ovoce, můžeme vedle příjemné chuti získat i podstatné látky pro naše tělo. Příprava těchto koktejlů je velice jednoduchá, ingredience stačí rozmixovat. Ovoce tak neztratí žádné vitaminy ani další důležité látky.

Smoothie pro lepší paměť

Potřebujeme: 1 rozdrcený para ořech, 1 hrnek borůvek, ½ hrnku jahod, 1 lžíci lněné vlákniny a 1 lžíce slunečnicových semínek. Všechny ingredience smícháme, rozmixujeme a případně zředíme vodou na požadovanou hustotu.

"Lněná vláknina je jemná drť z lněných semen, která obsahuje velice hodnotné živiny. Vedle rozpustné i nerozpustné vlákniny jsou v ní přítomny i vysoce kvalitní bílkoviny, antioxidanty a omega-3, 6 a 9 mastné kyseliny. Ovocné koktejly jsou díky lněné vláknině hustší a zpěněné,“ vysvětluje Luděk Šarman ze společnosti Walramcom. Nejlepší je bio lněná vláknina bez přidaných surovin.

Doporučujeme: Téma:  Nápoje

"Lněná vláknina je pro tělo velice prospěšná. Pomáhá stabilizovat krevní cukry a udržovat zdravá střeva, zdravou kardiovaskulární soustavu a rovnováhu hormonů i imunitního systému,“ dodává odborník..

Koktejl ze špenátu? A proč ne…

Potřebujeme: 1 střední pomeranč bez slupky a semen, 1 nakrájený střední banánu, 2 hrnky malin, 80 g nakrájeného baby špenátu, 5 nakrájených sušených datlí bez pecky a 2 polévkové lžíce lněné vlákniny. Rozmixujeme a ochladíme přidáním ledu.

Špenát dodá vašemu tělu spoustu podstatných živin. Mezi ně patří například jód, který přispívá k normálnímu energetickému metabolismu a k udržení normálního stavu pokožky. Dále napomáhá optimalizovat tvorbu hormonů štítné žlázy. Špenát obsahuje také vápník, který pomáhá k normální funkci trávicích enzymů a je potřebný pro udržení normálního stavu kostí. Je také nedocenitelným zdrojem kyseliny listové a lecitinu.

Domácí energy drink

Potřebujeme: 4-5 lžic lněné vlákniny, 750 ml jakéhokoliv nepřislazeného ovocného džusu, 250 ml vody, 3 lžíce citronové šťávy a 1 mango bez pecky. Pro ochucení a opravdu svěží chuť můžete přidat několik lístků máty. Opět stačí vše rozmixovat a ihned podávat.

Nápoj vám pomůže získat zpět ztracenou energii! Mango je dobře známé pro svůj vysoký obsah antioxidantů, kterými jsou v jeho případě vitaminy C, E a beta karoten, který je základem pro vitamin A. Antioxidanty chrání náš organismus před oxidačním stresem. Pod tímto termínem chápeme porušení rovnováhy mezi volnými radikály a antioxidanty, které je umí likvidovat. Volné radikály se do těla dostávají z vnějšího prostředí, poškozují bílkoviny a tuky a oslabují tělesné buňky.

Koktejl pro děti s Omega-3

Potřebujeme: 2 meruňky, 1 jablko bez jádřince, 1 lžičku lněného oleje. Vše rozmixujeme a případně zředíme vodou na požadovanou hustotu

Tento jednoduchý koktejl bude výborně chutnat dětem. "Lněný olej je velice vhodný pro děti, jejichž organismus zatím neumí přeměnit linolenové a alfa-linolové kyseliny na zdravé omega-6 a omega-3 mastné kyseliny. V současné době přitom děti trpí kvůli moderní stravě jejich zásadním nedostatkem. Tyto kyseliny snižují špatný cholesterol a pomáhají při získávání duševní odolnosti. Pro děti dnes existují lněné oleje s příjemnou banánovou příchutí,“ říká Luděk Šarman ze společnosti Walramcom.

Broskvová mňamka bez tuků

Potřebujeme: 1,5 hrnku jablečného džusu, 1 oloupanou, vypeckovanou a nakrájenou broskev, ¾ oloupaného a nakrájeného banánu, 1 lžíci vanilkového jogurtu, 2 lžičky medu a 2 lžičky lněného oleje. Můžete přidat i několik kostek ledu.

Broskve téměř neobsahují tuky ani sodík, jehož nadbytek může vést ke zvýšenému krevnímu tlaku či ke vzniku žaludečních vředů, Naopak jsou broskve bohaté na draslík, hořčík a vlákninu. Zatímco hořčík přispívá ke snížení míry vyčerpání a únavy, vláknina pomáhá k dobrému pročištění střev.

Elixír stopových prvků

Potřebujeme: 1 hrnek čokoládového sójového mléka, 2-3 lžičky vanilkového jogurtu, ½ hrnku malin, ½ hrnku jahod a 1 lžičku lněného oleje.

Umixujeme, podáváme - děti si ho jistě zamilují. Takto připravený nápoj obsahuje nejrůznější důležité stopové prvky. Díky malinám je v něm dostatek železa, které přispívá k normální funkci imunitního systému. V malinách najdeme i mangan, měď, zinek či kyselinu listovou. Jahody jsou zase dobře známé pro svůj velký obsah vitaminu C, jehož koncentrace je v jahodách srovnatelná s citrusovými plody.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 nejsilnějších životabudičů: Zdolají i nádory

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

Co si přivezete od moře? Nemoci i parazity

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama