reklama

Dojemné video: Sousedé překvapili hluchoněmého chlapce

Překvapení pro hluchoněmého muže. Lidé z okolí se naučili znakovou řeč!

Foto: You Tube

Nikdo z nás si neumí představit, jaké je to být uvězněn ve světě ticha. Tento hluchoněmý mladík zažil dojemné okamžiky. Lidé z jeho okolí mu umožnili prožít den, kdy se mohl cítit jako zdravý člověk. Sám nevěřil vlastním očím.

Muharren jednoho rána vyrazil se svou sestrou na běžný nákup a pochůzky. Den jako každý jiný? Omyl. Nic nebylo jako obvykle. Všichni lidé, které potkal, mu odpovídali a komunikovali s ním znakovou řečí. Nejprve si myslel, že jde o náhodu, ale pak už mu přišlo divné, že s ním tak mluví i prodavač nebo úplně cizí paní na ulici.

Když vás lidé milují

Za celým projektem stojí obrovský kus práce a měsíc příprav. Lidé z Muharrenova okolí týdně navštěvovali kurz znakové řeči, aby s ním mohli normálně komunikovat. Celá akce měla být obrovským překvapením pro hluchoněmého mladíka, který si podle svých sousedů zaslouží zažít den, kdy nebudou existovat žádné bariéry.

Každý by měl zažít podobný den...

Na začátku bylo třeba umístit obrovské množství kamer a vyškolit celou řadu lidí tak, aby uměli Muharranovi odpovědět znakovou řečí. Po náročné organizaci konečně přišel den "D" a celá akce mohla začít. Když mladík vyšel se sestrou na nákup, vůbec nic netušil.

Dojemné video s nádherným překvapením můžete shlédnout ZDE>>

Už první situace, kdy ho muž pozdraví na ulici, jej značně zaskočila. Jaký šok, když s ním znakovou řečí začal komunikovat i prodavač v obchodě. Na videu se překvapeně ptá své sestry, co se to děje, ale ani ona nemá tušení. Zmatek v hlavě mu dokonale navodil muž, který do něj vrazil, rozsypal ovoce, znakovou řečí se mu omluvil a podal mu jablko. V tu chvíli byl mladík dojatý. Tečku za celou akcí udělal taxikář. Výraz na Muharrenově tváři mluví za vše.

Znaková řeč není univerzální

Podle průzkumu Univerzity ve Vermontu umí až 500 000 Američanů znakovou řeč. Nejde jen o hluchoněmé lidi, ale i jednotlivce, kteří se znakovat naučili právě proto, aby mohli odbourat bariéry ostatním.

Znakový jazyk není univerzální. Každá země obvykle vyvíjí svou vlastní formu, která odpovídá mluvenému jazyku daného státu. Ve světě je zcela běžné, že univerzity znakování nabízejí jako volbu studia dalšího cizího jazyka. Obzvláště se znakové řeči věnují antropologické katedry.

Zažili jste někdy podobný zázrak? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

"Děti mě bily 30x denně," vypráví nešťastná žena

Pálivé recepty. Na jazyku peklo, v žaludku nebe

Každá bolest v krku nemusí být angína. Jak to poznat?





"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama