reklama

Deptají vás příspěvky přátel na Facebooku? Braňte se

Někdy vám příspěvky vašich přátel na Facebooku zvednou náladu, ale někdy ji dokáží i pěkně zkazit. Víme, jak se tomu bránit.

Foto: Profimedia.cz

Někdy vám příspěvky vašich přátel na Facebooku zvednou náladu, ale někdy ji dokáží i pěkně zkazit. A ta špatná samozřejmě vydrží mnohem déle a někdy vás dokonce donutí přemýšlet, co je s vaším životem špatně, když se nemáte tak dobře jako ostatní.

Stačí, abyste se přihlásila na Facebook, a tam viděla, že ta nejošklivější spolužačka ze základky se vdala dřív než vy a navíc za takového fešáka! Pak tam ještě uvidíte, že bývalí kolegové si v zimě létají po světě za teplem, zatímco vy nemáte volné skoro ani víkendy, a přesto částka na vašem účtu rozhodně exotickou dovolenou neslibuje. A na depresi je zaděláno.

Nebo alespoň na to, abyste začala přemýšlet, co děláte špatně, že všichni jsou tak šťastní a spokojení, zatímco vy na Facebook nemáte co dávat, protože by to musely být jen nářky nad tím, že je všechno špatně a nic se nedaří.

Aby k tomu nedocházelo a Facebook vás netrápil, jako první se nabízí řešení, že ho prostě zrušíte. Jenže tím přijdete o spoustu kontaktů i informací nejen o svých známých. Spousta zpráv se totiž dnes objevuje dřív na sociálních sítích než v novinách či televizi.

Takže jak se z Facebooku nezbláznit, ale naopak z něj načerpat co možná nejvíce pozitivní energie? Je to vlastně jednoduché. Stačí si uvědomit, že devadesát procent z těch sluníčkových lidí, které na Facebooku vídáte, mají úplně stejné problémy jako vy, jen jim nepodléhají a umí se radovat ze života i tak. Nebo to alespoň předstírat.

Jak se stát jedním z nich?

1) Postujte veselé věci

Ať už je to vtip, který zaslechnete v MHD nebo v televizi, vtipné video, obrázek, ale třeba i trapas, který se vám stane. Za spoustu věcí se totiž nemusíte stydět nebo na ně nadávat, naopak je můžete obrátit v dobrý vtip, čímž zlepšíte náladu nejen sami sobě, ale i ostatním. Nebojte se čas od času něco napsat, je to osobnější a když to u ostatních vyvolá pozitivní reakce, potěší vás to víc než "lajky" pod vtipem, který vymyslel někdo jiný.

2) Pořizujte fotky

Možná si myslíte, že pokud fotka, kterou jste právě pořídili, není z pláže v Thajsku, nemá smysl ji věšet na Facebook. Jenomže ve skutečnosti jde o obsah. Vždyť fotky z dovolené jsou často mnohem nudnější než ty ze sídlištního parku. Uvědomte si proto, že opravdu i na sídlišti (nebo kdekoli jinde) můžete vést šťastný život. Proč se nepodělit o to, že si užíváte sluníčka venku v trávě, nebo že se vaše dítě právě naučilo jezdit na kole. Když máte z něčeho radost, naučte se si to uvědomit a nestyďte se to říct světu. Pak už nebude důvod si neustále připadat méněcenně.

3) Skryjte, co nechcete vidět

Pokud přece jenom máte v přátelích někoho, kdo tráví každý víkend na jiném konci světa a ještě u toho nosí drahé oblečení a jezdí v ještě dražších autech, nebo má cokoli jiného, co vy mít nemůžete a pokaždé vás to rozčílí, prostě jeho příspěvky zablokujte. Nemusíte dotyčného hned odstraňovat z přátel, prostě jen účet nastavte tak, aby se vám jeho příspěvky nezobrazovaly. 

4) Skryjte prudiče

Americký on-line magazín Health zveřejnil studii Kalifornské univerzity, která znovu dokazuje, že Facebook ovlivňuje vaši náladu. Tamní odborníci však zjistili, že čím více pozitivních příspěvku na své zdi vidíte, tím se cítíte lépe. A když vidíte samé stížnosti a negativní příspěvky, klesá i vaše nálada. Jinými slovy, Facebook vás dokáže snadno nakazit. Proto preventivně skryjte i ty uživatele, kteří pravidelně přinášejí špatné zprávy, stěžují si, nadávají. 

5) Lajkujte

Z výše zmíněného výzkumu také vyplývá, že pokud chcete, aby na vás Facebook působil pozitivně, musíte na něm také pozitivní náladu šířit. Kromě kroků, které jsme už zmínili, to budete jednoduše dělat i tím, že když se vám něco líbí, něco vás pobaví či potěší, kliknete na palec nahoru. Celkem úlevně působí, když olajkujete i něco, co byste sami chtěli mít, ale nemáte. Třeba právě tu dovolenou. Můžete se tím naučit brát věci tak, jak jsou, přát úspěch druhým, případně to vnímat jako motivaci a svůj cíl, kterého se teď budete snažit také dosáhnout.

Takže ano, Facebook je sice velkým a často zbytečným zlodějem času. Když se ho ale naučíte používat efektivně, nejenže se zbavíte jeho negativního vlivu, ale dokonce vás může začít ovlivňovat i pozitivně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Doktoři ze mě dělají blázna. Nutí mi antidepresiva

Šestnáctiletá Eva Klímková: Nová česká topmodelka

7 jídel, kvůli kterým hloupneme! Některá vás překvapí

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama