reklama

Čtenáři vybírají: 10 nejoblíbenějších knih z dětství!

Malý Bobeš, Rychlé šípy, Honzíkova cesta a další tituly jste vybrali vy, milý čtenáři, mezi 10 nejoblíbenějších knih z dětství.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Malý Bobeš nebo Honzíkova cesta? Která kniha u vás vyhrála první místo nejoblíbenější četby z dob našeho dětství? Připravili jsme pro vás žebříček TOP10 dětských knih, na které nezapomínáte ani dnes.

Jaroslav Foglar by jistě netušil, co se dnes stane u dětí hitem. Harry Potter a podobné tituly vládnou dětskému světu. Když se však zeptáte starší generace, rádi zavzpomínají na Rychlé šípy či Honzíkovu cestu od Bohumila Říhy.

Žebříček 10 nejoblíbenějších dětských knih:

Děti z Bullerbynu: Astrid Lindgrenová

Nakladatelství: Albatros Media

První vydání: 1974

Počet stran: 224

Vámi nejčastěji zmiňovaný titul. Každý si jistě vybaví šest dětí: Lisu, která všechno vypravuje, její dva bratry Lasse a Bosse, sestry Annu a Brittu a nechybí ani kamarád Olle. Mladý dobrodruzi prožívají veselé a zábavné příhody na švédském venkově. Ve třech částech knihy strávíte s dětmi celý rok od jara až po vánoční svátky.

Příběhy, které jsou blízké realitě všech dětí, jsou stále v oblibě a těší se zájmů čtenářů po celém světě. K dostání je 14. vydání.

Malý Bobeš: Josef Věromír Pleva

Nakladatelství: SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Rok vydání: 1965

Počet stran: 468

Tato kniha je zčásti autobiografická a je zasazena do prostředí Radobylic původně Radňovic na Žďársku, kde J.V. Pleva jako malý nějaký čas s rodiči a sourozenci pobýval. Kniha je sociálně zaměřená, ukazuje tvrdý život chudších vrstev vesnického obyvatelstva 30. let minulého století, viděný dychtivýma očima malého chlapce. V té době nebyla lékařská péče a hygiena samozřejmostí.

Čtěte také: 5 erotických románů, které stojí za hřích

Bobeš se stává svědkem smrti malého bratříčka, který onemocněl záškrtem. Ani párek nebyl běžně dostupnou surovinou, proto večeře, kdy právě tuto lahodnou pochutinu dostane, se pro něj stane opravdovým zážitkem.

Honzíkova cesta: Bohumil Říha

Nakladatelství: Albatros

Druhé vydání: 1998

Počet stran: 89

Oblíbená knížka vypráví o cestě pětiletého Honzíka k babičce a dědečkovi. Jede poprvé sám vlakem z Prahy na venkov, kde se seznámí s mnoha pro něj nezvyklými věcmi. Co všechno může zažít malý městský kluk na vesnici? Pokusí se uzavřít přátelství s místními chlapci a přelstít umíněnou kozu.

Heidi děvčátko z hor: Johanan Spyriová / Bohumil Říha

Nakladatelství: Albatros

První vydání: 1989 (Bohumil Říha převyprávěl v roce 1998)

Počet stran: 176

Jmenuje se Heidi. Maminku s tatínkem už němá, zato má Petra, Kláru, ale hlavně dědečka Konráda. Její příběh začíná právě u něj, v chaloupce vysoko ve švýcarských Alpách. Vypráví o vítězství nad strachem, ale také o krásné pomoci, o přátelství, o tom, jak důležité je mít domov.

Dnes si můžete tento světoznámý příběh malého děvčátka přečíst převyprávěný Bohumilem Řípou spolu s kouzelnými ilustracemi Jarmily Marešové.

Rychlé šípy: Jaroslav Foglar

Nakladatelství: Olympia

Počet stran: 344

Rok vydání: 2007 (brožovaná vazba knihy)

Rychlé šípy je název fiktivního klubu pěti hochů z knih a komiksů spisovatele Jaroslava Foglara. Členy klubu byli Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rcyhlonožka. Rychlé šípy jsou v Česku všeobecně známé. Jméno Mirka Dušína se stalo synonymem bezchybného kladného hrdiny, jeho opakem jsou členové soupeřícího Bratrstva kočičí pracky: Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš.

Existuje celá řada komiksů, knih a také krásná souhrnná kniha, která obsahuje všechny vydané komiksy Rychlých šípů

Gabra a Málinka: Amálie Kutinová

Nakladatelství: Sfinga

První vydání: 1936

Počet stran: průměrně 288 na jeden díl

Série několika příběhů, které vypráví o příhodách Gabry a Málinky (sama autorka), nejmladších dcer pana řídícího Základní školy ve Štítné nad Vláří. Kniha nemá jeden ucelený příběh, je spíše sérií volně provázaných příhod.

Je psána převážně spisovnou češtinou vyjma hlavní řeči postav, které často mluví valašským nářečím. Ačkoliv by se dalo očekávat, že hlavní postavou bude Málinka, jako hlavní hybatelka děje funguje prostořeká Gabra (autorčina sestra), která neustále vymýšlí neplechy. Přečíst si můžete hned několik příběhů: Gabra a Málinka, povedené dcerky (1. díl), Gabra a Málinka ve městě, Gabra a Málinka v čarovné zemi, Gabra a Málinka se učí latinsky a další.

Anička Malířka: Eduard Petiška

Nakladatelství: Albatros

První vydání: 1985

Počet stran: 124

Malá Anička ze všeho nejraději maluje. Jednou namalovala velkou žlutou kočku a ta zničehonic obživla. Zamrkala na udivenou holčičku a zeptala se, kde bude bydlet. Anička domalovala domeček s oknem, s komínem a se zahrádkou. Tak začalo velké dobrodružství plné překvapení, kouzel a legrace.

Náš tip: Knihy, které vám vyrazí dech a už na ně nezapomenete

Kniha s barevnými obrázky oblíbené ilustrátorky Heleny Zmatlíkové je vhodná k předčítání i k nácviku samostatného čtení.

O letadélku Káněti: Bohumil Říha

Nakladatelství: Axióma

Druhé vydání: 2006

Počet stran: 95

Příběh vesnických dětí, které se při návštěvě letiště seznámí s tajemstvím hangárů. Prožijí veselé i dobrodružné příhody, naučí se létat a dokonce se jim podaří zachránit pilota, kterému se porouchalo letadlo. Knížka je vhodná pro děti mladšího školního věku.

Tajemství proutěného košíku: Markéta Zinnerová

Nakladatelství: Albatros

První vydání: 1978

Počet stran: 278

Klárka žije už čtvrtým rokem s babičkou Vavruškovou v Janovicích, a tam také chodí do školy. Má malého brášku Vojtíška, který žije s rodiči v Praze. Rodiče si myslí, že by nezvládali starat se o dvě děti. Rodina by ale měla být pohromadě. Klárce se stýská po bráškovi, po tátovi Jaroslavovi už tolik ne, protože Klárku stále napomíná a pořád chce, aby mu něco namalovala.

Během čtení zažíváte spolu s Klárkou plno dobrodružství. Najde si plno kamarádů a jeden z nich se stane dokonce nevlastním bratrem a brzy budou mít i nevlastní sestru.

Diamantová sekera: přeložil Jaroslav Tichý

Nakladatelství: Lidové noviny

První vydání: 1964

Počet stran: 196

Stařík se potopil pod vodu potřetí a vytáhl zlatou sekeru. „A tahle?" zeptal se boháče. „Ta je má!" křičel boháč. „Už z dálky jsem ji poznal. Sem s ní, honem!" Ale stařík nedal. „Nespletl ses?" ptal se. „Na dně leží ještě diamantová. Možná, že to bude ta tvoje." „Máš pravdu," řekl boháč. „Tahle se tak nějak zablýskla na slunci, až jsem myslel, že je diamantová." Staroch potřásl vousem a zmizel pod vodou. Zlatou sekeru vzal s sebou. Ale zpátky už se nevrátil. A boháč sedí na břehu dodnes. Čeká, až mu stařík přinese diamantovou sekeru.

Nové vydání dnes již tradiční sbírky baltských pohádek obsahující původní sestavu 30 jedinečných příběhů, v nichž se svérázností sobě vlastní vystupuj jak prostí lidé, tak i urození bohatýři, nadpřirozené bytosti a zázračné předměty.

Co vás ještě bavilo:

  • Dívka v sedle: Sieglinde Dick
  • Kája Mařík: Felix Háj
  • Broučci: Jan Karafiát
  • Bota jménem Melichar: Jana Knitlová
  • Kocour Mňouk dobrodruh: Z. Vogel
  • Ferda Mravenec: Ondřej Sekora
  • Malý Princ: Antoin de Saint-Exupéry

zdroj: databazeknih.cz

Jakou knihu jste milovali vy? Četli jste raději Káju Maříka nebo romantické či detektivní příběhy. Kdo byl váš nejoblíbenější autor dětských knížek? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

TOP 10: Jaké jsou dnes nejoblíbenější dětské knihy?

Zvládli byste školu vaření Zdeňka Pohlreicha? Vyzkoušejte se!

10 tipů na levné letní rande: Vyzkoušíte některý?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama