reklama
 

Co si s sebou zabalit na hory? Udělejte si seznam

Mnoho lidí při balení na hory polovinu věcí zapomene doma. Udělejte si seznam!

Cestování, ilustrační foto.
Cestování, ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Zimní sezóna je v plném proudu. Pokud se chystáme na hory, je dobré si udělat seznam věcí, které nesmíme doma zapomenout. Co všechno je na hory potřeba? Připravili jsme přehled věcí, které by při cestě za lyžováním neměly v kufru chybět.

Cestování vlastním automobilem má jednu velkou výhodu, můžeme si s sebou vzít  víc věcí, než budeme potřebovat. Auto to uveze a člověk nikdy neví. Dalším dobrým pravidlem je, že pokud máme dostatek peněz v hotovosti nebo kreditní kartu, vše co zapomeneme, si můžeme koupit.

Doklady, karty, peníze

První, co bychom měli dávat do tašky jsou doklady a jiné potřebné papíry. Zabalíme si občanský  průkaz, slevové karty  ISIC, ITIC, EURO a jiné. Nesmí chybět kartička zdravotní pojišťovny, smlouva o pojištění, kartu, kterou  ke smlouvě dávají. V případě, že jedeme někam dál, je třeba pas, letenka a jízdenka. Pokud si bereme platební karty, musíme se ujistit, zda s nimi můžeme platit v zahraničí. V neposlední řadě nesmí chybět peníze.

Helma, rukavice, ponožky

Oblečení balí každý podle svých potřeb, ale určitě nesmí chybět kvalitní lyžařské vybavení v podobě nepromokavých kalhot, bundy nebo soupravy. Dále musí být v kufru něco na hlavu - čepice, čelenka, kukla a hlavně helma. Proti zimě a větru poslouží šála, a rukavice. Na hory je třeba si vzít dostatek ponožek, podkolenek a termo prádlo. Měli bychom myslet i na dostatek triček, které při lyžování snadno propotíme.

Pokud máme ubytování bez jídla, nejprve zjistíme, jak je kuchyň vybavená a podle toho zabalíme. Nakoupíme jídlo, podle individuální potřeby. Do nevybavené kuchyně musíme s sebou vzít nějaký příbor, hrnek, utěrky, něco na mytí nádobí, jar, vařič, nožík, zapalovač a ešus. V dnešní době jsou apartmány velmi dobře vybavené a stačí nakoupit několik základních potravin na první den. Ostatní jídlo snadno seženeme v místních obchodech.

Někteří si sebou vozí pouze kartáček na zuby a pastu, ale ženám by nemělo v kufru chybět zrcátko, hřeben, manikúra, cestovní mýdlo na praní, opalovací krém, hydratační krém, krém na rty, papírové kapesníky, šampón, sprchový gel a pro jistotu jedna rulička toaletního papíru. Lidé, kteří nosí dioptrické brýle si přibalí kontaktní čočky a roztok, do kterých se večer odkládají.

Léky zapomínáme nejčastěji

Nejčastější věcí, kterou zapomínáme doma, jsou léky. Je třeba si uvědomit, že jedeme lyžovat, proto bychom měli mít s sebou nějaké gely nebo náplasti, které pomáhají od bolesti svalů a kloubů. Určitě musíme přibalit léky, které bereme, obvazy, stahováky na kolena, náplasti na puchýře a Paralen. Pro lepší kondici pomohou iontové nápoje, vitamíny, hroznový cukr. Nic nezkazíme tím, když si vezmeme pár léku na průjem, bolest, rýmu a kašel. Pokud je nechceme tahat s sebou, jde o léky, které seženeme v místní lékárně.

Když je kufr zabalený, zkontrolujeme, zda máme v autě lyže, snowboardy, běžky, hůlky a vosky v případě, že nesvěříme své vybavení místním servisům. Poslední věc, která na hory patří, jsou sluneční nebo lyžařské brýle.

Abychom si zachovali na naší dovolenou vzpomínky, přiložíme do kufru kameru nebo fotoaparát. Mezi věci, které se mohou ještě hodit, patří šitíčko a trekové hůlky.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama