reklama

Co si koupíte na dovolené za 50 Kč u nás a ve světě?

Kde je nejlevněji aneb Co si ve světě koupíte za 50 Kč.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Už se poohlížíte po dovolené? Podívejte se, co si koupíte za 50 Kč u nás a za co tolik peněz utratíte ve světě. Je u nás levněji?

Průzkum GE Money Bank zjistil, že domácí ceny nejsou v evropském porovnání tak marné, ale najdou se i vyložené cenové ráje. Kam tedy vyrazit na dovolenou, abyste nemuseli koukat na každou korunu?

Kam vyrazit na pivo?

Je jasné, že nejlepší pivo najdeme právě v České republice. Turisté bývají překvapení, jak je silné a hořké. Ve světě se pijí spíše piva sladká a mnohem slabší.

Doporučujeme: Plánujete letní dovolenou? Nenaleťte na krásné fotky

V Česku byste si mohli dopřát za padesát korun dvě piva. Jistě záleží na tom, jestli byste nakupovali v supermarketu nebo v restauraci. Pivo je v Česku pořád za velmi dobrou cenu, takže víc byste si ho v zahraničí koupili jen stěží. V Německu a Rakousku je za zhruba stejné peníze, v Irsku a Rumunsku o polovinu dražší a například ve Francii by vám padesátka nestačila ani na jedno malé.

Oblíbený nealkoholický nápoj.

Ano, jde o kolové nápoje. U nás si za 50 Kč koupíte téměř tři litry. V Itálii byste si za tento budget pořídili 1,4 litru a v Rakousku jen o tři deci více. Zajímavé je, že v Turecku by to bylo 3,75 litru, v Egyptě ještě o 2,5 litru víc a v Bahrajnu dokonce 9,4 litru. Pokud tedy bez kolového nápoje nevydržíte, ideální dovolenou je právě poslední zmiňovaný Bahrajn.

Co bude k večeři? Pizza!

Padesátikoruna se může zdát směšně malým obnosem, ale stačí se podívat kolem a zjistíte, že se za to dá pořídit spousta věcí. Sportovci si mohou například zacvičit hodinku v posilovně, pohodáři si místo toho dopřejí ranní kávičku a koláč. Ale možná vás bude inspirovat průzkum, který se podíval na ceny několika druhů zboží, které se prodává téměř na celém světě.

Překvapivě bylo zjištěno, že v Česku na tom nejsme s padesátkou v kapse tak špatně. Tak například pizza Margherita přijde zhruba na 100 Kč, takže byste si dali polovinu. Stejné by to bylo v Německu a Irsku, ale v Rakousku a Itálii byste dostali pizzy jen třetinu, v sousedním Polsku jen čtvrtku a v USA ani to ne, jen 15 %.

A kam cestovat, když se této italské pochoutky chcete přejíst a nevyprázdnit peněženku? Do Tuniska! Tam byste povečeřeli Margheritu za tuto cenu celou. V Bahrajnu si na pokoj odnesete dokonce jednu a půl.

Když si chcete na dovolené vařit

Kdo je spíš přes základní hodnoty, toho možná zaujmou ceny brambor s máslem. Tak v českých obchodech pořídíme za padesát korun zhruba tři kila brambor nebo přibližně 350 g másla, záleží samozřejmě na značce a kvalitě. Brambor bychom více koupili jen v Polsku, a to skoro 11 kilo, v Rumunsku 6,25 kilo a na Slovensku 3,4 kila.

Jinde po Evropě vyjdou brambory přibližně dvakrát dráž než v Česku. Pro levnější máslo byste se museli vydat do Polska nebo až do Bahrajnu. Tam by vám ho naložili 4,3 kila, otázkou zůstává, jaké kvality.

Odpolední mlsání

A teď něco sladkého. Aby se daly porovnat ceny i pro mlsaly, vybral průzkum všude prodávanou 200g sklenici oříškové pomazánky a pro milovníky zdravé výživy banány.

Čokoládové pomazánky koupíte u nás jen jednu sklenici. Nejvíc byste si na ní smlsli v Bahrajnu, kde si z obchodu za stejnou cenu odnesete dvě balení. V Německu by to bylo 333 g a v USA jen 100 g.

Náš tip: Domácí těsto na pizzu. Rychlé a jednoduchý recept

A banány? Doma můžete mít za 50 korun tak deset průměrně velkých banánů. Více dostanete v Evropě asi jen v Německu, a to zhruba o čtvrtinu. Jen tři a půl kousku byste jich koupili v Irsku. Nejlevněji vycházejí banány v Libanonu, a to v porovnání s našimi supermarkety zhruba o polovinu, takže byste jich za stejnou cenu spořádali 15,5 kusů.

Hygiena je základ. Jak si stojí pasta a pomáda na rty?

A teď můžete zkusit s padesátikorunou zajít ještě do drogerie. V té české by za to mohla být jedna pasta na zuby či jeden balzám na rty. Stejně by vás stála pasta v Rakousku, o něco méně na Slovensku. Téměř dvě pasty by byly v Německu. Nejméně pasty (1/3) byste koupili v USA.

Pomáda na rty je v Evropě levnější jen v Polsku. Zato v bahrajnské drogerii by to byl ráj. Prodali by vám tři pasty na zuby, nebo čtyři a půl pomády.

Myslíte si, že 50 Kč nejsou žádné peníze. Podle průzkumu lze říci, že by mohlo být ještě mnohem hůř. A jsou země, kde si s takovým kapesným vystačíte.

Co ještě se dá u nás koupit za 50 Kč? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zažeňte velikonoční nudu. Kam za zábavou a dobrým jídlem?

Češi mají výjimku. Manželství jim život neprodlouží

Co můžete ještě dělat, když partner nechce dítě?




reklama
reklama
reklama
reklama
reklama