reklama

Chystáte se na houby? Víme, kde rostou!

Milujete houbové recepty? Vydejte se do lesa na hoby, víme, kde rostou

Dománovický les, kde žijí poslední hnědásci osikoví v Česku
Dománovický les, kde žijí poslední hnědásci osikoví v Česku | Foto: Wikipedie

Milujete recepty z hub a chcete si je sami nasbírat? Podívejte se, kde rostou houby, které váš jídelníček obohatí. Suchohřiby, praváky nebo kozáci? Houbařská sezóna začíná.

Houby miluje snad každý. Kdo je ještě nikdy neměl, měl by vyrazit do lesa a najít několik hříbků a udělat si z něj pravou houbovou omáčku nebo si jen tak osmažit hlavičky bedel.

Kde rostou houby?

Houby rostou převážně v lesích a jejich blízkosti. Někdy na ně ale narazíte i u cest a cestiček kolem domu. Určitě se dobře podívejte, o jaké houby jde. Při hledání hub mějte oči otevřené. Na krajnici nejčastěji narazíte na křemenáče osikového nebo březového. Tento druh se nachází hlavně pod topoly a na loukách.

Veliká vzácnost

Pokud narazíte na houbu, které se říká ryzec syrovinka, budete mít veliké štěstí. Jde o houby, které z českých luhů a hájů v posledních deseti letech mizí. Podobně je na tom ryzec pravý. Tyto houby najdete v listnatých i jehličnatých lesích pod duby, buky, borovicemi a smrky. Ryzec pravý se nachází hlavně na travnatých plochách a pod smrkem. Nezapomeňte se dívat i po klouzku obecném, který je všestranně použitelný. Najdete ho ve smíšených lesích nejvíce pod borovicí lesní.

Milujeme houby

Milovníci bedel dobře ví, že jde o nejlepší houbu na řízek. Jedlé jsou bedla vysoká a bedla červenající. Jde o houby z čeledi pečárkovitých a najdete je v listnatých a jehličnatých lesích na mýtinách s dostatkem světla. Výjimkou není ani exemplář na zahradě.

Nejoblíbenějšími houbami jsou hřiby. K nejznámějším patří hřib kovář, hřib koloděj, hřib smrkový. Je třeba je odlišovat od hřibu hořčáku nebo hřibu satanu, které způsobují střevní potíže. Hřib kovář se nachází pod duby a buky nejčastěji v podhorských a horských oblastech. Hřib smrkový roste i mimo les na loukách pod buky a břízkami. Koloděje najdeme v nízkých polohách pod listnatými lesy ve stínu buků, lipek a habrů. Stejně tak je najdete i na vlastní zahradě, když budete mít štěstí.

Kde rostou houby

Houby bohužel ve Středočeském kraji zatím moc nerostou, protože je na ně velké sucho. Za to na Šumavě a Vysočině se dá hovořit o houbových hodech. Houbám se nejvíce daří po dešti, kdy vyleze slunko a venku je příjemné teplo. Pokud se ve vašem okolí střídají slunečné a deštivě dny, máte záruku, že u vás určitě rostou.

 

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama