reklama
 

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte zvážit kufr!

Na dovolenou toho moc nebalte, maximální povolená hmotnost kufru do letadla je o dost nižší!

Foto: Isifa/Thinkstock

Taky si musíte na konci balení sednout na kufr, aby šel vůbec zavřít? Bude ještě hůř. Letecké společnosti vydaly v červnu prohlášení, že maximální hmotnost zavazadel jde dolů.

Jak zabalit na dovolenou, abyste prošli se zavazadlem do letadla? Je to o dost těžší. Dovolená v zahraničí bude muset být s menším zavazadlem, nebo si připlatíte. Docela dost.

Maximální hmotnost zavazadel do letadla

Každá cestovní kancelář musí vědět, jak velké zavazadlo smíte mít s sebou do letadla. Některé společnosti i tak chtějí zaplatit za každé odbavené zavazadlo. Mnoho leteckých společností maximální možnou hmotnost jednoho zavazadla dokonce snížilo na 15 kilogramů. Dálkové lety povolují většinou kolem 23 kilogramů. Nejnižší hmotnost mají Holiday Czech Airlines a Travel Service. U letadel Air France vám dovolí hmotnost zavazadla 23 kilogramů.

Za nadváhu do 10 - 12 kilogramů se za jedno zavazadlo připlácí od 690 do 1000 korun. Mnohé společnosti dovolují váhu kufrů sčítat dohromady, proto je snazší se vejít do limitu. Určitě si ověřte, kolik zavazadel smíte vzít s sebou. Po zabalení si kufr zvažte už doma a počítejte s tím, že cestou zpět si přivezete nějaké suvenýry.

Velikost palubního zavazadla

Na palubu smíte vzít jedno zavazadlo o maximální hmotnosti 5 kilogramů v rozměrech do 56 x 45 x 25. Do rozměrů se počítají i kolečka a rukojeť. Některé společnosti jako British Airways povolují dvě zavazadla na palubu do 23 kilogramů. U nízkonákladových letů počítejte s nižší tolerancí. Na palubu smí zavazadla o velikosti 55 x 40 x 20 centimetrů a do hmotnosti 10 kilogramů. S palubním letadlem se vyplatí odbavovat online přes internet, kdy nebudete muset vystát fronty na letišti.

Psa, surf nebo kabelku

Na palubu smíte vzít i kabelku, ale může se stát, že ji budete muset vložit do palubního zavazadla. Stejně tak na palubu dostanete fotoaparát, kameru, dalekohled, počítač a skládací kočárek. Některé společnosti vám dovolí vzít na palubu malého pejska v uzavřeném malém boxu, které plní funkci příručního zavazadla. Celý box musí vážit maximálně osm kilogramů a bude uložený pod vaše sedadlo.

Surf, kolo nebo podobná zavazadla musí být zabalená v příslušném obalu a je třeba jejich převoz nahlásit dopředu. Každá společnost si určuje za takové věci speciální poplatky a více informací o speciálních zavazadlech se dočtete na internetových portálech příslušné společnosti s kterou letíte na dovolenou.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama