reklama

Čas Majálesů je tady! Víme víc!

Máte rádi květen? Studenti v tento čas oslavují příchod máje akcí, které se říká Majáles

Foto: Thinkstock

Pravý příchod jaro a krásný měsíc květen oslavují každý rok studenti akcí, které se říká Majáles. Slaví krásné počasí a studentský život. Tradice Majálesů je v České republice z doby po druhé světové válce.

Tradiční květnová studentská slavnost Majáles je plná průvodu masek a alegorických vozů. Jednotlivé programy Majálesu vymýšlí a vyrábí studenti jednotlivých univerzit a vysokých škol. Akce je spojená s volbou krále, který by se měl po celý rok starat o blaho studentů. Udělejte si výlet s celou rodinou a vydejte se na Majáles.

Kam vyrazit na Majáles

Mezi hlavní Majálesy patří Majáles v Hradci 27. dubna, v Plzni probíhal Majáles 27. až 28. dubna. Velký Majáles pořádá Praha 4. května a v Brně jsou studentské oslavy naplánované na 11. května. V Praze na vás budou čekat kapely Wohnout, Koblížci, Sto zvířat, Tata Bojs a dokonce Nightwork a Monkey Business.

Svátky jara

Majáles oslavuje začátek Máje, měsíce lásky. Svátek s dlouhodobou tradicí několika stovek let oslavuje celá Evropa. V historii se lidé skrz Majáles pokoušeli ukazovat na politické problémy. U nás byl Majáles využíván hlavně proti režimu komunismu, který tento svátek zrušil. Znovuobnovení nastalo až v roce 1989 po pádu komunismu.

Slavnostní den studentů

Tento svátek je svátek studentů. Zúčastnit se může kdokoliv. Dříve se Majáles slavil průvodem masek přes město a volbou krále nebo královny. Dnes na Majálesu najdete o mnoho víc zajímavých akcí. Kromě dobrého jídla a pití se během dne střídají kapely a pořádají se různé soutěže. Studenti ukazují to, co dovedou, tancují, hrají na nástroj nebo jen recitují či zpívají. Zábava pokračuje do brzkých ranních hodin.

Oficiální Majáles

V roce 2005 vznikla organizace s názvem Český Majáles. Jde o společnost, která se stará o všechny velké Majálesy ve městech. Sestavuje program, soutěže a občerstvení. Oslavte příchod jara a vydejte se na Majáles. Více informací o Majálesu jsou k dispozici na stránkách www.majales.cz

 

 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama