reklama

Blíží se první ročník Festivalu íránského filmu

Do Prahy se blíží první ročník Festivalu íránských filmů, který nabídne mnoho zajímavých snímků

Foto: Smart Communication

Filmy plné silných, nefalšovaných emocí, které dojímají i rozněcují, umělecký punc originality a jedinečnosti, ale také kvalita a naléhavost výpovědí. To vše nabízí současná íránská kinematografie.

Výběr těch nejzajímavějších snímků z poslední doby nabídne již první ročník Festivalu íránských filmů, který se uskuteční oa 11. do 15. ledna v kině Světozor v Praze. Během šestnácti projekcí budou uvedeny tituly, jež v posledních letech vzbudily pozornost nejen v Íránu, ale také mezi filmovou veřejností po celém světě. Mnohé z nich získaly uznání i na nejprestižnějších filmových přehlídkách, jakými jsou Berlinale, festivaly v Cannes, Benátkách či Moskvě.

Dramaturgie festivalu, za nímž stojí v Praze působící produkční skupina Tokada Productions, je rozčleněna na tři sekce. Hraný film v duchu stěžejní myšlenky 'Ženy v íránské kinematografii' nabídne několik nejvíce ceněných íránských celovečerních snímků, jež propojují ženy coby hlavní hrdinky, anebo ženy - režisérky.

Dokumentární sekce Teherán a Sekce krátkých filmů pak přinesou nejaktuálnější a nejdiskutovanější témata v íránské společnosti, nevyhýbající se drogové závislosti, náboženské tradici nebo sociálním problémům. Festival představí díla celosvětově uznávaných režisérů a režisérek jako jsou Niki Karimi, Kambuzia Partovi, Asghar Farhadi, Rakhshan Bani-Etemad nebo dokumentaristů jako Pirooz Kalantari či Kamran Shirdel. Kompletní program a informace o vstupenkách, jež je možné si v předstihu zarezervovat, jsou k dispozici na www.kinosvetozor.cz.

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama