reklama

Bereme si pejska z útulku: Jak na spokojené soužití?

Pokud se rozhodnete pro adopci některého z opuštěných chlupáčů, měli byste mít na paměti hned několik důležitých skutečností.

Foto: archiv PR

Když se člověk rozhodne, že svou rodinnou smečku rozšíří o psího člena, musí si vzápětí zodpovědět několik dalších otázek: Jakou povahu má budoucí parťák mít? Jakého bude vzrůstu? A vezmu si pejska od chovatele, nebo z útulku?

V první řadě si pořádně promyslete, jakého parťáka vlastně hledáte. Bude spát s vámi v posteli, nebo venku v boudě? Měl by vycházet s dětmi nebo jinými mazlíčky? Chcete společníka na dlouhé výlety, nebo pohybu sami příliš neholdujete? Až si vše pořádně promyslíte, začněte pátrat. S výběrem by vám měli pomoci zaměstnanci útulku, kteří jednotlivé psy dobře znají a nejlépe tak odhadnou, jaký z nich se k vám hodí.

Abyste poznali, jak si s chlupáčem sednete, vyrazte společně na zkušební procházku (pokud ji útulek umožňuje). V případě, že doma už jednoho psího parťáka máte, vezměte jej s sebou a nechte je, aby se seznámili. Do kontaktu ale pejsky v žádném případě nenuťte. Když budou chtít, seznámí se, pokud ne, raději si nového chlupáče rozmyslete. Zkrátka se snažte sesbírat co nejvíce informací, aby nehrozilo, že psa po krátké době vrátíte raději zpět.

Vyzbrojte se trpělivostí

Psi z útulku si s sebou mnohdy nesou zážitky spojené s týráním nebo ztrátou milovaného pána. Takoví pejsci pak mohou mít problém začít lidem znovu věřit a budování vzájemného pouta může stát více úsilí. Někteří psi navíc mohli vyrůstat v podmínkách, kde je obklopovali pouze další zanedbaní chlupáči a nikdo je tak neučil základní návyky, třeba čůrat mimo byt. Vyzbrojte se proto trpělivostí a dopřejte svému novému parťákovi čas, aby si na vás a neznámé prostředí zvyknl. Pro spokojené soužití je poté důležité, aby pes ovládal alespoň základy poslušnosti.

"Na rozdíl od štěňátek mají dospělí psi už zajeté určité vzorce chování a jejich přeučení tak může zabrat více času. Buďte proto vytrvalí, důslední a snažte se psa co nejvíce motivovat - pokud jej dobře poznáte a zjistíte, jaké věci má rád, bude se vám snadněji hledat ideální odměna. Kromě pamlsku může jít o hračku, pohlazení nebo třeba aportek," radí Martin Kváš, výživový odborník a poradce pro výchovu a výcvik psů značky Brit. A dodává: "Pro výcvik pozitivní motivací poté platí zákaz křiku a hubování.Vyhněte se také zakazovacím povelům. Psi nechápou slova 'nesmíš' nebo 'nedělej'. Je proto nutné jim namísto toho vždy říct, co mají dělat."

Opatrně s dětmi

Zpočátku omezte kontakt pejska s dětmi. Ty totiž mohou zvíře hodně stresovat a nechtěný kontakt může mít nepříjemné následky pro obě strany. Při seznamování poté nenechávejte děti sepsem samotné a dohlídněte, aby jejich chování nebylo chlupáčovi nepříjemné. Dejte proto pozor, aby se po pejskovi neválely, netahaly jej za ouška, příliš silně ho nehladily nebo například nešťouchaly do oka. "Je zakořeněným omylem, že psi vnímají děti jako mláďata, kterým se neubližuje. Naopak, mláďata je nutné vychovávat. Bohužel psí výchovné nástroje jsou od těch našich hodně odlišné," doplňuje Martin Kváš.

Zdraví na prvním místě

Pes z útulku vždy představuje velkou neznámou nejen s ohledem na předchozí život, ale také s ohledem na zdravotní péči v minulosti. Většina psů odchází z útulků se základním očkováním a odčervením,někdy je ale potřeba vakcinaci i odčervení zopakovat bezprostředně po příchodu domů. Proto i přes velkou snahu útulků o prevenci doporučuji navštívit veterinárního lékaře, který psa vyšetří a doporučí další postup preventivní péče. Návštěva by dle něho měla následovat až po krátké době aklimatizace psa v novém domově, abyste jej ihned nestresovali návštěvou veterinárního pracoviště. První prohlídka by měla proběhnout rozhodně v klidu.

Zaměřte se na obsah misky

Pejsek si zaslouží kvalitní krmivo, o to spíše, pokud dříve přežíval na zbytcích nebo nejlevnějších granulích. A protože on si obsah vlastní misky sám vybrat nemůže, je na nás, abychom mu zajistili krmivo, které je chutné a zároveň pozitivně působí na jeho zdraví. Tyto požadavky splňují například krmiva řady Brit Fresh, která obsahují 40 % masa v čerstvé formě, jež zachovává jeho přirozené výživové a chuťové vlastnosti i vůni. Granule dotváří přílohy z původních zrnin, pocházející z lokálních zdrojů, které příznivě ovlivňují celkové zdraví a kondici psů.

Většina výrobců nabízí širokou řadu receptur, které reflektují specifické požadavky jednotlivých psů - od štěňátek přes dospělé psy malých i velkých plemen až po psy v kondici nebo zátěži.Vyberte proto takové krmivo, které nejvíce odpovídá charakteristikám vašeho nového parťáka. "Při krmení se řiďte doporučeným dávkováním, nesnažte se psovi přehnaně dopřávat proto, že dříve strádal. Takovým přístupem byste doma místo zdravého pejska měli brzy cvalíka s nadváhou. Po příchodu domů začněte také používat probiotika, která pomohou pejskovi překonat stres ze změny podmínek. Velmi vhodný je například CanvitProbio," doplňuje Martin Kváš.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama