reklama

Když se z vady udělá přednost: Fotky albínských sester Assel a Kamily obletěly svět

Sestry Assel a Kamilu od sebe dělí dvanáct let. Narodily se v Kazachstánu a obě trpí albinismem. Jde o vzácnou záležitost, tím spíš, že se do rodiny narodily hned dvě děti s touto výjimečností. Dnes už čtrnáctiletá Assel, vědoma si své unikátnosti, založila instagramový účet, kde sdílí fotky sebe a své malé sestry. Podívejte se, jak křehká může být krása.

Prohlédnout grafiku
Foto: Instagram assel_kamila

Albinismus se nevyskytuje pouze u lidí - také v divoké přírodě můžete narazit na živočicha s touto odchylkou. Jde o barevnou výjimečnost živých organismů způsobenou poruchou tvorby barviva melaninu (hnědý až černý pigment). Podstatou poruchy je vrozená absence jednoho z důležitých enzymů, který je nezbytný právě při tvorbě tohoto barviva.

Typů albinismu je víc a některé z variant nebyly dosud zcela objasněny. Obvykle mívá člověk postižený touto poruchou sněhově bílou pokožku a velmi světlé vlasy a ochlupení. Některé druhy albinismu dovolují ovšem lehké zabarvení duhovky, takový člověk pak může mít oči třeba světle modré. Vzácnější variantou poruchy jsou pak kožní "mapy", jasně ohraničené oblasti na pokožce těla, kde barvivo chybí. V tomto případě mívají však oči obvykle běžné zabarvení. 

Albinismus s sebou přináší i četná zdravotní rizika. Od téměř okamžitého spálení pokožky na přímém slunci přes zvýšené riziko vzniku kožních nádorů až po oční problémy a světloplachost. Krom toho dodnes existují národy, které albinismus považují za magický, a tedy nebezpečný. 

V populaci se vyskytuje jeden albín na cca 10 000 obyvatel. Tím pozoruhodnější je pak skutečnost, že se v jedné rodině narodí hned dvě albínské děti. Právě to je případ jedné kazašské rodiny, ze které pochází sestry Assel a Kamila. Obě jsou albínky, jejich bratr a rodiče pak touto poruchou netrpí. 

Starší Assel si velmi dobře uvědomuje svůj specifický půvab. Proto sobě a své malé sestře založila instagramový účet, na kterém sdílí jejich společné i samostatné fotografie. Některé z nich obletěly svět a opakovaně budí zájem i světových médií.

Prohlédněte si některé ze snímků a podívejte se, kolik variací může krása mít.

reklama
reklama