reklama

Co na tom běhání všichni mají? Spálíte přebytečné kalorie, vyčistíte si hlavu a zkrásníte

Novodobá závislost, zdravý koníček a životní styl. Nabíjející aktivita, které lze dočista propadnout. Pohyb pro člověka přirozený a zároveň vysoce energeticky náročný. Skvělá varianta pro všechny, kteří chtějí zhubnout. To ale není jediný bonus stále oblíbenější aktivity jménem běh!

Foto: iStock

Také vás už někdy napadlo, co vlastně na tom běhu všichni mají? Proč tolik lidí, zcela dobrovolně a dokonce s potěšením, nazouvá tenisky a vybíhá ven?

Ráno, odpoledne nebo večer, za každého počasí a v každé roční době. Ať už se za jejich domem rozprostírá městský park, voňavý les nebo třeba jen vyasfaltovaný chodník, využívají každé příležitosti k tomu, aby se mohli oddat aktivitě, se kterou jako by splynuli.

  Když nemůžeš, tak přidej! Emil Zátopek Běžkyně, žena.cz

Běhání se jim zkrátka dostalo pod kůži a stalo se nedílnou součástí jich samotných. Životním stylem a prostředkem k dobití pomyslných baterek, nenápadnou (nikoli však nepodstatnou) radostí i potřebou. Mnohdy také účinnou terapií, ke které nepotřebují nic a nikoho dalšího. Snad jen dobré boty a nějaké to sportovní oblečení.

Novodobý fenomén

Běh se stal neuvěřitelným fenoménem posledních několika let. Běhají mladí i starší, hubení i ti kulatější. Sami nebo ve skupinkách, s trenérem či bez. Prožívají své úspěchy (nejen) na poli hubnutí nebo zlepšování osobních rekordů a cítí se díky pravidelné dávce pohybu lépe, lehčeji a radostněji.

Pokud i vy začnete běhat, nejspíš brzy zjistíte, že - kromě lepší fyzičky a pevnější postavy - vám to rychleji myslí a také paměť na tom bude lépe než před tím. V běhu najdete svobodu, mnohdy seberealizaci a často také odpovědi na své otázky. Vyčistíte si hlavu a vytvoříte prostor novým myšlenkám. Uvolníte tělo a zároveň ze sebe vydáte spoustu nahromaděné energie.

Jak na to

Aby vám běh prospíval, dělal radost a vy jste za sebou viděli požadované výsledky, je třeba zvolit správnou délku a intenzitu aktivity. Záleží na vaší aktuální kondici i nastavenému cíli.

Pro začínající běžce nebo jedince s velkou nadváhou je rozhodně lepší začít lehčí formou, tzv. indiánským během. Při něm se střídá běh s rychlou chůzí. S rostoucí kondicí se postupně zkracují úseky chůze a prodlužují běžecké fáze.

Obecně lze říci, že při běhu spálíte přibližně následující hodnoty

  • Běh s rychlostí 6 km za hodinu po rovině - asi 390 kcal/hod.
  • Běh s rychlostí 7 km za hodinu po rovině - asi 430 kcal/hod.
  • Běh s rychlostí 9 km za hodinu po rovině - asi 560 kcal/hod.
  • Běh s rychlostí 10 km za hodin u po rovině - asi 630 kcal/hod.
  • Běh do schodů - asi 840 kcal/hod.
  • Běh na běžeckém pásu - asi 720 kcal/hod.     
  • Chůze do kopce za hodinu - asi 490 kcal/hod.
  • Chůze s kočárkem - asi 215 kcal/hod.

A jak jste na tom vy?

Už jste si dnes byli zaběhat, anebo na svou příležitost teprve čekáte? Ať tak nebo jinak, přeji vám mnoho šťastně naběhaných kilometrů, případně radosti z jakéhokoli jiného pohybu, který vám bude dávat smysl a v němž se tak nějak ‚najdete‘.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama