reklama

7 vědecky podložených faktů, proč je lepší číst knihy než brouzdat na internetu

Čtení zvyšuje inteligenci, zmenšuje stres a zlepšuje spánek. Trávit volný čas s knihou je ale důležité i z mnoha dalších důvodů. Které to jsou?

Foto: Thinkstock

Aktuální statistiky a průzkumy hovoří jednoznačně. Lidé čtou čím dál méně a mnohem více času tráví brouzdáním na internetu, sledováním televize nebo streamováním pořadů. 

Samozřejmě nelze nic zobecňovat. Existuje stále dostatek těch, kteří by chvíle nad knihou nevyměnili za nic na světe. A jak napovídají vědecké studie, dělají dobře. Kromě toho, že čtení zvyšuje kvalitu jejich spánku, dlouhodobě prý i pomáhá snižovat stres. Naopak večery u televize přináší spíš negativa než pozitiva. Lidé mají tendenci se u televize přejídat a zároveň se jim i hůř usíná. 

1) Čtení snižuje stres

Potřebujete si odpočinout od práce a relaxovat? Knížka je vhodným prostředkem, jak toho docílit. Podle výsledků studie z roku 2009 stačí číst šest minut denně, abyste se zklidnili a vyplavili stres. Tím, že se vnoříte do světa literatury, se stabilizuje tepová frekvence a uvolňuje se napětí ve svalech.

2) Zlepšuje spánek

Četba je doporučována i těm, kteří obtížněji usínají. Pár řádku před spaním dokonale zklidní mysl a vyčistí hlavu. Na rozdíl od rušivého záření, které vydávají vaše mobily a notebooky.

3) Zlepšuje vaše vztahy

Čtení má dokonce pozitivní dopad na mezilidské vztahy. Jedna ze studií totiž prokázala, že aktivní čtenáři jsou mnohem empatičtější než ti, co místo knihy dávají přednost televizi nebo hraní počítačových her. 

"V počítačové hře budete sice zachraňovat princeznu, nebudete to ale dělat, protože máte zájem o ni, ale protože chcete vyhrát. Zatímco v knize se jí přiblížíte a díky tomu uvidíte svět jinýma očima," vysvětluje jedna z autorek studie, která prokázala, že lidé jsou kvůli rozvoji moderních technologií v posledních deseti letech mnohem méně citlivější ke svému okolí.

4) Zvyšuje vaši inteligenci

"Čím více budete číst, tím více budete vědět. Dobrá kniha vám otevírá celý svět vědění už v nejútlejším věku. Díky čtení získají děti až o padesát procent větší slovní zásobu než pouhým sledováním televize," uvedl kdysi známý americký spisovatel Theodor Seuss Geisel.

A jeho slova podpořila i univerzita v Berkeley svým výzkumem. Bohatá slovní zásoba, kterou její studenti získali díky knihám, jim totiž zajistila i vyšší skóre při testech inteligence. Vědci navíc doporučují dát přednost klasické četbě knih před čtečkou. 

5) Kniha snižuje deprese

Knihy podporující rozvoj jsou zvláštní kategorií. Na základě průzkumu bylo zjištěno, že na pacienty, kteří trpí depresí, fungují lépe než typické procedury. A pozitivní dopad má četba těchto příruček i v případě pacientů, kteří trpí závažnějším typem úzkosti.  

6) Udržuje mozek v kondici

Čtení je také nejlepším možným způsobem, jak trénovat mozek a udržet ho v kondici až do pokročilého věku. Je vědecky podloženo, že snižuje pravděpodobnost toho, že onemocníte Alzheimerovou chorobou.

7) Četní je nakažlivé

Čtení je důležité už jenom proto, že tak k němu motivujete i svoje potomky. Je totiž nakažlivé. Pokud tedy chcete mít ze svého dítěte knihomola, začněte u sebe a jděte mu příkladem. Především tak, že mu budete číst nahlas i v době, kdy už to bude umět samo. 

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama