reklama

7 věcí, které byste měli udělat na vánočním večírku

Firemní vánoční večírky často končí nějakým průšvihem či trapasem. Proto se alespoň trochu na večírek připravte.

Foto: Isifa/Thinkstock

Většina firem pro své zaměstnance před Vánocemi pořádá speciální večírky. Chce jim tak poděkovat za odvedenou práci a dopřát jim možnost se navzájem lépe poznat. Dost často to ale skončí nějakým průšvihem či trapasem. Na to je třeba předem myslet a alespoň trochu se na večírek připravit.

Tentokrát vám nebudeme tlouct do hlavy, co všechno byste na večírku neměli dělat. Je pravda, že tady se přece máte především bavit, čili není čas na nějaké zákazy. Sestavili jsme proto naopak seznam sedmi věcí, které byste na firemním vánočním večírku rozhodně udělat měli.

1. Rozhodně přijďte

Pokud se snad ještě rozhodujete, zda na večírek jít, nebo raději zůstat doma, odpovídáme: Rozhodně běžte! A to nejen kvůli tomu, že se tu najíte a napijete zadarmo. Bude se vám to totiž hodit i pracovně. Poznáte lidi z jiných oddělení, setkáte se s nadřízenými svých nadřízených, které jinak vídáte jen na chodbách, a to maximálně dvakrát do roka, navíc nikdy nevíte, kdo z té spousty lidí, které tu potkáte, vám prozradí zajímavou informaci, které pak budete moci využít.

Například se tu můžete dovědět, že se vaše oddělení do roka zřejmě zruší, a tak byste si měla začít hledat novou práci, nebo se naopak dozvíte, že šéf přemýšlí, že někoho přijme, a vy konečně nebudete mít tolik práce, anebo třeba jen zjistíte, že vaše kolegyně vůbec není nafoukaná mrcha, za jakou jste ji dosud měla.

2. Neseďte v koutě

Jdete-li na večírek, koukejte si ho užít. Pořádá se tombola? Zúčastněte se. Otevřeli taneční parket? Vezměte kolegy a jděte tancovat. Nejvíc to žije u baru? Pak neseďte u stolu někde v koutě, o kterém se potom bude mluvit jako o hnízdu těch nudných, které nikdo nezná. Pohybujte se mezi lidmi a zajímejte se o ně. Ptejte se, co dělají, jak se jim jejich práce líbí, co dělají ve svém volném čase, zkrátka udržujte hovor i zábavu... Mít v práci přátele se vždycky hodí.

3. Chovejte se slušně

Večírek si užijte do sytosti, klidně buďte středem pozornosti, ale jen v mezích slušnosti. Nedělejte nic, co vám není přirozené, na nic si nehrajte a chovejte se o trochu slušněji, než když jdete do baru s kamarády, kteří vás znají od školky. Přece jen jste pořád tak trochu v práci.

4. Najezte se

Pokud se na večírku podává večeře nebo je jeho součástí raut, rozhodně ho nevynechejte. Jídlo je dobrým tématem k hovoru i k oslovení zatím neznámých lidí a kromě toho s plným žaludkem na vás vypitý alkohol nebude působit tak rychle. A alespoň ochutnáte, jak se v restauraci, kterou majitel vaší firmy vybral, vaří.

5. Pijte hodně vody

Nebudeme vám zakazovat pít alkohol, sami dobře víme, že někdy není na škodu, když vám víno trochu rozváže jazyk a dodá odvahu. Rozhodně ale alkoholické drinky poctivě prokládejte vodou. Té byste ideálně měli vypít ještě o něco více než všeho ostatního.

6. Jděte za šéfem

Nemusíte za ním chodit celý večer, věnovat mu až příliš pozornosti, pokud tedy není vaším dobrým kamarádem, ale určitě byste s ním měli strávit alespoň pár minut. Bude rád, že na večírku jste, a jistě si i rád vyslechne nějaké vaše osobní názory (nejen na firmu a práci), na které během pracovního dne prostě není čas. A pokud vás v práci vyloženě něco trápí, tohle je ta pravá chvíle, jak se o tom zmínit. Neplánujte však žádné vážné rozhovory a velká rozhodnutí, stačí jen naznačit.

7. Jděte včas domů

Jakmile ucítíte, že se úplně nekontrolujete, nebo že vám díky alkoholu není úplně dobře, běžte si zavolat taxíka. To vůbec nejhorší, co se na vánočním večírku může stát, jsou nerozmyšlené flirty, a hned po nich přílišná opilost. Věřte, že nikdo nechce vidět své kolegy, a kolegyně obzvlášť, jak se neudrží na nohou, nemohou už ani mluvit, nebo snad dokonce zvrací pod bar.

Zkrátka a dobře, chovejte se po celý večer tak, abyste se další den nemuseli bát přijít do práce a podívat se svým kolegům i nadřízeným do očí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Příprava na večírek: Jak konverzovat úplně s každým?

Horoskop na prosinec 2015: Jaký bude konec roku?

10 nejkrásnějších Bond Girls: Jak se vám líbí?

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama