reklama

7 slavných rolí Libuše Šafránkové. Která je ta nej?

Libuše Šafránková, která slaví šedesáté narozeniny, nesporně patří mezi naše nejpopulárnější a troufáme si říct, že i nejlepší herečky. Pro většinu z nás zůstane navždy především krásnou a něžnou Popelkou. Podívejme se společně, jaké další role ji proslavily.

Libuška Šafránková se rozhodně stala tou nejkrásnější filmovou Popelkou. Její křehké krásy si všimlo mnoho filmových tvůrců a díky této roli si tomu zahrála ještě mnoho princezen.
Libuška Šafránková se rozhodně stala tou nejkrásnější filmovou Popelkou. Její křehké krásy si všimlo mnoho filmových tvůrců a díky této roli si tomu zahrála ještě mnoho princezen. | Foto: Pressdata.cz

Libuše Šafránková, která právě slaví šedesáté narozeniny, nesporně patří mezi naše nejpopulárnější a troufáme si říct, že i nejlepší herečky. Pro většinu z nás zůstane navždy především krásnou a něžnou Popelkou. Podívejme se společně, jaké další role ji proslavily.

Herecké řemeslo jí asi bylo dáno do vínku. Odmalička chodila do dramatických kroužků, hrála ochotnické divadlo, až nakonec skončila na konzervatoři v Brně. Svoji divadelní kariéru nastartovala v pražském Divadle za branou, odkud odešla v roce 1972 do tehdy věhlasného Činoherního klubu, kde s několika přestávkami působila až do poloviny devadesátých let.

Divadelní diváci se s touto skvělou herečkou mohli v posledních letech setkat také na scéně Národního divadla v Praze nebo v Divadle Na Jezerce.

Do povědomí nejen českého publika se ale Libuše Šafránková dostala především díky televizi a filmu. Během více jak čtyřiceti let ztvárnila desítky hlavních i menších rolí, z nichž mnohé patří do "zlatého fondu" tuzemské kinematografie. Na vyjmenování všech bychom bohužel nenašli místo, proto jsme vybrali alespoň sedm nej.

1) Babička (1971)

Když bylo štíhlé a okaté studentce konzervatoře v Brně sedmnáct let, vybral si ji režisér Antonín Moskalyk do svého filmového ztvárnění Babičky. Psal se tehdy rok 1971 a role Barunky byla pro talentovanou středoškolačku tím nejlepším možným startem herecké kariéry. 

2) Tři oříšky pro Popelku (1973)

Pouze o dva roky později přišla první a ta nejzásadnější nabídka na roli v pohádce. Tento její debut do pohádkové říše, natočený v režii Václava Vorlíčka a v německé koprodukci, patří od té doby k vánoční klasice jak u nás, tak i v Německu. Šafránková se přitom ke své nejslavnější roli dostala tak trochu náhodou. Popelku totiž měla původně hrát Jana Preissová, která však roli nakonec odmítla kvůli svému těhotenství... 

3) Jak utopit doktora Mráčka (1974)

Zdálo by se, že po úspěchu Popelky bude Libuše Šafránková navždy zaškatulkována do rolí pohádkových. Naštěstí dostala brzy šanci ukázat se i v jiných hereckých polohách. V hravém snímku rozvinula pod režisérskou taktovou Václava Vorlíčka a po boku Jaromíra Hanzlíka a dalších hereckých hvězd svůj nesporný komediální talent. A navíc jí to s krátkými vlasy neskutečně slušelo!

5) Vrchní prchni (1980)

Právě zde se poprvé ve filmu objevila po boku svého manžela Josefa Abrháma, s nímž tvoří nerozlučný pár již více než třicet let, a byl to koncert! Na její dobře mířenou facku, kterou vlepí mezi dveřmi svému muži alias inženýru Králíkovi, si vzpomene prostě každý. 

5) Kolja (1996)

Jak skvělá je herečka, dokázala i v oscarovém filmu Kolja z dílny Jana a Zdeňka Svěrákových. Za svůj výkon v roli zpěvačky Kláry si odnesla dokonce Českého lva v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Po několika letech, kdy se Šafránková objevovala spíše v televizních filmech a seriálech, to byl velký "návrat" na filmové plátno. 

6) Báječná léta pod psa (1996)

Hned v následujícím roce v českých kinech bodovala filmová adaptace populárního románu Michala Viewegha. A Šafránková byla opět u toho. Nelehké úlohy, kdy musela na plátně projít proměnou v průběhu tří dekád, se opět chopila s grácií sobě vlastní. Výsledkem byla další nominace na Českého lva a ovace publika.

7) Micimutr (2011)

O Vánocích 2011 vyrazila Česká televize do boje o diváky s novou pohádkou, jednu z hlavních rolí v ní samozřejmě ztvárnila i Libuška Šafránková. Jen z princezny či královny se tentokrát stala kouzelnice. A neuvěřitelné se stalo skutkem. Pohádka Micimutr porazila Tři oříšky pro Popelku a utrhla si pro sebe víc diváků, byť do pomyslného archivu pohádkových legend se zapíše jen stěží. Popelka je a navždy zůstane jediná...

Souhlasíte s naším výběrem, nebo podle vás Libuše Šafránková nejvíce zazářila v jiných rolích? Napište nám!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Omylem poslaná esemeska: Proč je lepší telefonovat?

Angelina Jolie slaví 38: Jak se z holčičky stala ikona

Byl jsem šťastně ženatý. Než jsem potkal ji

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama